TestováníSoutěže

Uspávání dětí dle celebrit a zajímavá fakta o spánku, která vás překvapí

Uspávání dětí dle celebrit a zajímavá fakta o spánku, která vás překvapí
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Spánek a spánkový režim do značné míry odráží osobnost dítěte. Nemusíte mít ale strach, že jste jediná matka na světě, které nespí dítě, ať už si maminky v parku povídají, co chtějí! Je totiž vědecky dokázané, že více než třetina ročních dětí nespí celou noc v kuse a 16 % dětí se budí i ve dvou letech.

Petra Járková 3. března 2020

Nebuďte nešťastní z toho, že vaše dítě nespí, není to navždy. Navíc na každé dítě platí jiná uspávací alchymie. Jedno musíte hladit, druhé držet v náručí, třetímu čtěte pohádky a čtvrté zase nejvíce ocení klid a tmu. I přesto však existuje několik zásad, které chce před spaním dodržovat. U miminek je totiž střídání REM a NREM fáze mnohem rychlejší než u dospělých.

Co dalšího o dětském spánku nejspíš nevíte? Následující fakta vás asi hodně překvapí.

Problémy se spánkem

Děti prospí až 40 % svého dětství a to samé procento trpí nějakým problémem se spánkem. Jedno dítě trápí noční můry, jiné se v noci pomočuje a u dalšího se mohou vyskytnout záchvaty úzkosti nebo dokonce spánková apnoe.

Předčasně narozené děti

Předčasně narozené děti mají zhruba o pětadvacet procent delší REM fázi než jejich donošení vrstevníci. Tento rozdíl se setře kolem půl roku života.

Trápí vás problémy s usínáním? Tady jsou tři věci, které byste měla udělat pro kvalitní spánek
Mohlo by Vás zajímat:

Trápí vás problémy s usínáním? Tady jsou tři věci, které byste měla udělat pro kvalitní spánek

Televize v pokojíčku

Pětačtyřicet procent dětí ve věku od čtyř do čtrnácti let má v pokoji televizi, kterou jim rodiče před spaním pouští. Tím se ochuzují o delší spánek a až polovina z nich je pak nedostatečně vyspalá a kvalitní spánek jim dokonce chybí.

Problémy s dýcháním

Až tři procenta dětí trápí při spánku problémy s dýcháním. Navíc u dětí s nadváhou hrozí větší riziko spánkové apnoe. Často také mají zkušenost s chůzí ve spánku. Nejčastěji se chůze ve spánku objevuje mezi třetím a sedmým rokem života.

Uspávání celebrit

Zpěvačka Gwen Stefani, která má tři syny, je vášnivou propagátorkou společného spaní s dětmi v posteli. Tvrdí, že život je moc krátký na to, aby byla byť na noc odloučena od svých dětí. Chce si jejich přítomnost užít i v noci. Bára Basiková, která je již ve svém věku zasloužilou matkou, tvrdí, že ukolébavky na její děti moc nezabíraly a ideální pro ně byly pohádky. Agáta Prachařová zase přiznává, že Kryšpína nosila do tří let v náručí, aby usnul. Na rozdíl od něj spí její dcera Mia od narození sama.

NA BYLINKY, KTERÉ POMÁHAJÍ SE SPÁNKEM, SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články