Fanfán Tulipán by oslavil 97 let: Češky Gérarda Philipa milovaly, při jeho návštěvě Prahy zablokovaly Národní třídu

Gérard Philipe byl francouzský herec, který se v Československu proslavil především titulní rolí ve snímku Fanfán Tulipán.
Zdroj: Čsfd
Gérard Philipe byl francouzský herec, který se v Československu proslavil především titulní rolí ve snímku Fanfán Tulipán.Gérard Philipe byl francouzský herec, který se v Československu proslavil především titulní rolí ve snímku Fanfán Tulipán.Gérard Philipe byl francouzský herec, který se v Československu proslavil především titulní rolí ve snímku Fanfán Tulipán.Gérard Philipe byl francouzský herec, který se v Československu proslavil především titulní rolí ve snímku Fanfán Tulipán.+ 4 fotky+ 5 fotek

Nejslavnějším francouzským hercem byl v 50. letech bezpochyby Gérard Philipe. Byl nejen mimořádně nadaný, ale také nesmírně pohledný a charismatický. Milovaly ho ženy po celém světě a ani Češky nebyly výjimkou.

Petra Járková
Petra Járková 4. prosince 2019

Když pak v roce 1955 přijel do Prahy, jeho obdivovatelky zablokovaly Národní třídu, pištěly a trhaly mu knoflíky na kabátě. Ty, jimž políbil ruku, padaly do mdlob. Herec proto z pudu sebezáchovy nastrčil před Karlínské divadlo jako náhradníka herce Karla Effu, aby místo něj rozdával autogramy. Sám se pak nenápadně vytratil zadním vchodem. Přitom při natáčení riskantních scén nikdy nevyžadoval kaskadéry, ale sám skákal z výšek, šermoval a naskakoval do jedoucího žebřiňáku.

Philipe na fotbale

Podobná davová hysterie se opakovala i v Brně, kde ženské doslova oblehly Mahenovo divadlo. Navzdory tomu chrabrý Fanfán Tulipán neztratil odvahu a šel se posadit mezi 50 tisíc diváků na tribuně nově postaveného fotbalového stadionu Za Lužánkami. Češi tehdy hráli proti Rakousku a vyhráli 3:2. První mezistátní zápas v Lužánkách se zaujetím sledoval i Gérard Philipe. Schválně, jestlipak zahlédnete jeho pohlednou tvář v publiku?

Babička z Česka

Hádejte, komu tenkrát fandil? Jasně, že českým fotbalistům, ale víte proč? Tak za prvé, jeho babička z matčiny strany prý pocházela z Česka. Jmenovala se Wilhelmina-Elisabeth Seligerová, žila v Brně, a jak jméno napovídá, patřila k tehdy početné německé menšině. Gérard Philipe byl prý na ni podobný. Do Francie se tato česká Němka provdala za jihofrancouzského cukráře.

Herečku baví fotografování a psaní. A je v tom opravdu dobrá.
Mohlo by Vás zajímat:

Italská Marilyn oslavila 91 let. Jak dnes vypadá Gina Lollobrigida?

Víra v socialismus

Gérard Philipe ovšem sympatizoval s naší zemí ještě z jiného důvodu. Patřili jsme do východního bloku a budovali socialismus, v jehož ideje tento levicově vyhraněný umělec tehdy naivně věřil. Když pak poznal trochu zblízka život za železnou oponou, poměrně rychle vystřízlivěl. Dokonce prohlásil, že už nikomu nedovolí, aby jeho slavné jméno zneužil v politické propagandě.

Rakovina jater

Do Československa se Gérard Philipe už nikdy nevrátil. Ne proto, že by nechtěl, ale proto, že předčasně opustil tento svět. Zemřel necelé dva týdny před 37. narozeninami na rakovinu jater.

NA POHLEDNÉHO HERCE GÉRARDA PHILIPA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články