Film Narušitel: Statečný osud českého letce v kombinaci s hudbou Michala Hrůzy

Film je plný hereckých hvězd
Zdroj: Bonton Film

Skutečný osud českého letce, který se v touze po svobodě rozhodl pro riskantní útěk ze socialistického Československa na západ, ožívá v novém filmu Narušitel a také v písni Nad světem od Michala Hrůzy. Ostřílený hitmaker složil píseň přímo pro film a doprovází ji také nový videoklip, ve kterém si Michal Hrůza symbolicky oblékl uniformu pilota RAF.

Redaktor
Redaktor21. 01. 2019 08:12

Film Narušitel se inspiroval životním příběhem armádního letce Vladislava Baldy a dalších pilotů své doby. O režii filmového zpracování napínavého příběhu českého leteckého esa a jeho kamarádů, kterým prostupuje láska k létání, se postaral jeho vlastní vnuk David.

Právě pocity muže, který se na pomyslných křídlech svého letounu vydává za vysněnou svobodou, zpracoval v písní Nad světem Michal Hrůza.

Fascinovalo mě, že základní lidskou potřebu po svobodě cítí i teprve 18letý scénárista, kameraman a režisér David Balda, který vnímá tuto hodnotu stejně jako já i špičkoví herci, které pro tento film získal. V klipu se snažím ztvárnit postavu pilota RAF, kterého ve filmu hraje Stanislav Zindulka. Zároveň ohromující je skutečnost, že i piloti v normalizačním Československu vnímali svobodu nad světem, proto jsem píseň právě tak pojmenoval.“

Hrůza, který v minulosti obstaral scénickou hudbu například k velkofilmu Lidice a mezi jeho velké hity patří ústřední písně seriálu Vyprávěj či komedie Pohádky pro Emu, znovu prokázal své mimořádné autorské schopnosti. Pro snímek z atraktivního leteckého prostředí totiž společně s Jiřím Janouchem vytvořil i kompletní hudební doprovod.

V hlavních rolích výpravného filmového díla se představí herci Jiří Dvořák, Petr Kostka, Petr Neškudla, Stanislav Zindulka nebo Veronika Arichteva. 

Je to film o útěku za svobodou, o kontrastu mezi službou v armádě a láskou k létání. Chceme nejen vzpomenout na zločiny StB, ale taky ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době socialismu jednoduché,“ přibližuje režisér David Balda.

Narušitel využívá velké množství letových záběrůvšichni herci byli při natáčení poctivě ve vzduchu. „Snažíme se diváka v kině posadit na chvíli přímo do kokpitu a přenést mu opojný pocit svobody, které létání nabízí,“ dodává Balda.

Narušitel je vedle hereckých tváří jedinečný i v herecké sestavě letadel. Objevuje se v něm totiž řada unikátních strojů, které skutečně brázdily nebe v době, v níž se film odehrává. Letadlo, na jehož křídlech se hlavní hrdina pokusí o přelet hranic, není napodobenina ani kopie, ale opravdový a zachovaný stroj z roku 1953, který k takové cestě za svobodou kdysi posloužil. 

Drama z leteckého prostředí Narušitel vstoupí do kin 24. ledna.

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Související články

Další články