TestováníSoutěže

Jak poznat dobrý burčák: Důležitá je chuť i barva. A proč se s ním neťuká?

Jak poznat dobrý burčák: Důležitá je chuť i barva. A proč se s ním neťuká?
Zdroj: Shutterstock
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Někteří vinaři dělí rok na jaro, léto, burčák a zimu. Momentálně je, i když s mírným zpožděním, období burčáku. Jak poznat ten opravdu kvalitní? A víte, proč se s burčákem neťuká?

Imrich Rešeta 8. září 2021

Burčák je zkvašená šťáva z hroznů. Představuje mezistupeň mezi hrozny a vínem a je výsledkem působení kvasinek, které mění cukry na alkohol a kysličník uhličitý. Toto trvá asi týden, pak už alkohol převládá a nastává doba na výrobu mladého vína.

Alkoholové pozadí filmu Bouřlivé víno: Menšík s kumpány pili první ligu, film se téměř nedotočil
Mohlo by Vás zajímat:

Alkoholové pozadí filmu Bouřlivé víno: Menšík s kumpány pili první ligu, film se téměř nedotočil

Jak poznat kvalitní burčák

Podle vinařů je burčák nejlepší ve fázi takzvaného varu. To je doba, kdy má nejlepší poměr mezi alkoholem, cukry a aktivním kvašením. Var je ovšem záležitost jenom několika hodin, takže ne vždy je zrovna k prodeji, může totiž klidně nastat i v noci.

Ale to neznamená, že byste měli na burčák zanevřít. V dobrém stavu se prý burčák udrží i 3 dny. To je doba, kdy by měl mít světle žlutou barvu, lehce pracovat ve sklenici i na patře. Burčák může být i mírně bílé barvy, nesmí však být průhledný, to by znamenalo, že jej někdo ředil vodou. Když je naopak hodně tmavý, prý to značí přítomnost jablek. Mírný kal ale není na škodu, to je normální.

Chuť burčáku by měla být příjemná, ne moc sladká, ani ne moc kyselá. Mluvíme ovšem o bílém burčáku. Existuje totiž i červený, který se dělá z modrých hroznů a je o poznání sladší, trošku těžší a jakoby sirupovitější. Červený burčák se ale vyskytuje spíše zřídkavě, hlavním produktem sezony zůstává klasický bílý. Zatím se prodává hlavně burčák z odrůd Irsai Oliver nebo Solaris, ale sezona se ještě jen rozbíhá.

Leona (27): Vypila jsem příteli drahé víno. Za trest mi zakázal jezdit jeho autem
Mohlo by Vás zajímat:

Leona (27): Vypila jsem příteli drahé víno. Za trest mi zakázal jezdit jeho autem

Sezona burčáku

Burčák se letos trochu opozdil, neboť réva dozrála zhruba o 2-3 týdny později. Byť je podle zákona možné prodávat burčák v období od 1. srpna do 30. listopadu, letos se první dostal na trh až ke konci srpna. Burčákem se smí označovat jenom nápoj, který pochází z českých hroznů. Pokud by tomu tak nebylo, měl by být označen jako částečně zkvašený hroznový mošt.

Pozor ovšem na to, kde burčák kupujete. Rozhodně ne někde u silnice, kde se spoléhají na to, že už vás nikdy neuvidí. Prodávající by měl vědět, odkud burčák je a z jaké odrůdy hroznů byl vyroben. Pak byste měli mít možnost ochutnat. Ideální je, aby vám byl do láhve načepován ze stejného zdroje. Někteří vinaři bohužel i dnes nechají koštnout z jednoho soudku a pak čepují z jiného. Rozdíl poznáte, ale až doma. A to se týká i vína jako takového. Proto je dobré mít svého ověřeného vinaře, nebo si nechat poradit.

Burčák patří do lednice, ale ani tam neustane kvašení, jen se mírně zpomalí. Nezapomeňte jej chodit kontrolovat, víčko tu a tam jemně a pomalu povolovat, neboť burčák dokáže divy. Mít ulepenou kuchyň a přijít o dobré pití asi nechce nikdo. A na závěr snad jen jedna otázka – věděli jste, že s burčákem se neťuká? Je to prý kvůli tomu, aby se nezakřiklo víno z letošní úrody.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Burčák
Vinomapa.cz: Burčák

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články