Fit a krásnáTestováníSoutěže

Nejšťastnější gumové kachničky na světě: Už 29 let si spokojeně brázdí hladinu oceánu

Nejšťastnější gumové kachničky na světě: Už 29 let si spokojeně brázdí hladinu oceánu
Zdroj: Wikimedia.commons, gaetanlee, CC-BY-SA-2.0
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když 10. ledna před devětadvaceti lety ztratila nákladní loď v Tichém oceánu kontejner plný gumových kachniček, které převážela, mohlo by se zdát, že půjde o událost, která brzy vyšumí. Následky je ale možné v oceánu při troše štěstí nebo zkušeností najít dodnes. Koho by nepotěšila malá žlutá plovoucí kachnička uprostřed nekonečných vod?

Zdeňka Nezbedová 10. ledna 2021

V kontejneru, který zmizel v roce 1992 pod hladinou oceánu při plavbě z Hongkongu do Spojených států amerických poblíž datové hranice, bylo uloženo bezmála třicet tisíc malých barevných gumových hraček, které kupujeme dětem na hraní do vany. Roztomilá drobnost.

Opravdu zvláštní hejno

Nákladní kontejner se ale při havárii otevřel a kachničky vypluly na povrch a vytvořily opravdu unikátní „hejno”, jaké doposud nikdo neviděl. Mořské proudy je ale brzy začal roznášet do různých stran, a tak některé skončily na pobřeží Austrálie, jiné mohly udělat radost dětem na Havaji a bez nečekaného dárku nezůstala ani Aljaška. Nejvytrvalejší malí žlutí plavci se pak dostali až do Skotska.

Kachničky byly všude…

K Aljašce dopluly kachničky deset měsíců po „vypuštění” do oceánu. První nález byl učiněn asi 3 200 kilometrů od místa nehody a později se ukázalo, že bylo možné hračky najít na pobřeží o délce 850 kilometrů. Nálezy byly celkem pečlivě zaznamenávány. Oceánografové se také úspěšně pokusili předpovědět místo přistání další skupiny kachniček, tentokrát ve státě Washington. Některé z členek původního gumového hejna se dostaly příliš vysoko na sever a uzavřel je led.

Fenomén Igráček je zpět: Nenechte si ujít výstavu historie i současnosti kultovní hračky
Mohlo by Vás zajímat:

Fenomén Igráček je zpět: Nenechte si ujít výstavu historie i současnosti kultovní hračky

Nehoda pomohla vědcům

Ano, gumové kachničky jsou samozřejmě odpadem, který do moře rozhodně nepatří. Vědci ale díky této nehodě dostali jedinečnou šanci, kterou by je jinak asi nenapadlo využít. Díky pečlivému sledování cesty kachniček mohou dnes s mnohem větší přesností popsat pohyby v oceánu, jednotlivých proudů a změn, které v průběhu času nastávají. Podle odhadů se stále v oceánu můžeme potkat s několika tisícovkami těchto hraček.

Nebyly to jen kachničky

I když se mluví prakticky jen o žlutých kachničkách, v kontejneru a tedy později i v oceánu byly i další hračky, jako jsou zelené žabky, modré želvy nebo červení bobři. Na barvy nehleďme, šlo přece o dětské hračky. Zajímavé je, že hračky nebyly v kontejneru „nasypány”, jak bychom si mohli myslet podle toho, že se jim podařilo se osvobodit. Naopak – každá byla umístěna v lepenkové krabičce. Jak se ale ukázalo, slaná voda obaly velmi rychle porušila a kachničky se dostaly na svobodu – do prostoru mnohem a mnohem většího, než pro který byly určeny. Šlo vlastně o nejšťastnější gumová zvířata na světě…

Retro hračky: Co si přály k Vánocům děti vyrůstající za komunismu?
Mohlo by Vás zajímat:

Retro hračky: Co si přály k Vánocům děti vyrůstající za komunismu?

Zpráva pro výrobce

Další zprávu přinesla nehoda také přímo výrobcům těchto gumových hraček. Ti si mohou vzít poučení o trvanlivosti barev, které kachničkám a dalším podobným hračkám dávají. Dnes už totiž moře s největší pravděpodobností nevyplaví žádnou žlutou kachničku, protože jejich barvu stejně jako bobří červenou slunce vybělilo, zatímco zelená barva žabiček a modrá na želvách zůstávají stále stejné.

Zdroj: 
en.wikipedia

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články