Otec Toma Hardyho Chips Hardy v Praze: Navštíví sci-fi festival a pracuje na scénáři k filmu Válka s Mloky dle knižní předlohy Karla Čapka

Otec Toma Hardyho Chips Hardy v Praze: Navštíví sci-fi festival a pracuje na scénáři k filmu Válka s Mloky dle knižní předlohy Karla Čapka
Zdroj: Future Gate

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate je v plném proudu. Přinese nové oceňované filmy, které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, nesmrtelné klasiky, sérii dokumentů, ale i bohatý doprovodný program. Nenechte si ujít přednášku scénáristy Chipse Hardyho, který se se synem Tomem Hardym spolupodílel na seriálu Taboo.

Petra Járková
Petra Járková 31. 01. 2020 12:00

Hosté festivalu

Festival Future Gate navštíví britský scenárista Chips Hardy, který se svým synem Tomem Hardym stojí za úspěšným seriálem Taboo, a na Future Gate se také zhostí role porotce v hlavní soutěži filmů. Vedle toho ale Hardy připravil i přednášku o scénáristice na téma „Dislokace a narušení; nástroje scenáristy pro budoucnost“. Chips Hardy v současnosti pracuje na scénáři k filmu Válka s Mloky dle knižní předlohy Karla Čapka.

Hostem festivalu bude i skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Tento Holanďan žijící v Americe otevírá tradičnímu nástroji nové horizonty, které obdivuje i Jim Jarmusch. A právě vzájemná spolupráce s legendárním americkým filmařem přinesla Wissemovi na festivalu v Cannes hlavní cenu za soundtrack k filmu Přežijí jen milenci. Wissem na dvojkoncertu v Praze a Brně představí své nové album s názvem Ex Mortis. Pražský koncert se uskuteční 4. 2. 2020 od 19:00 v Českém muzeu hudby, brněnský o den později od 20:00 v Planetáriu s hvězdnou fulldome projekcí.

 Téma svobody médií bude na besedě řešit novinář Jindřich Šídlo se sinoložkou Olgou Lomovou. Pro školy je ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost připravena projekce filmu o kyberšikaně a následná beseda se žáky tříd druhého stupně základních škol, která by jim měla pomoci bránit se a vyvarovat šikaně v online světě.  V Galerii Lucerna je už od 6. ledna k vidění výstava fotografií z protestů v Hongkongu. Situace a boj místních obyvatel za svá práva byla inspirací pro témata letošního ročníku Future Gate, svoboda a kyberpunkový žánr. Kurt van der Basch povede zdarma workshop pro mladé storyboardisty. A na své si přijdou i milovníci soutěžení. Zájemci se mohou přihlásit hned na dva pub kvízy s tématy počítačové hry a film.

Future Gate

Festivalový program

Filmový program festivalu doplňují besedy s filmovými kritiky a teoretiky. Kamil Fila naváže na projekci japonského kultovního filmu Tetsuo. Jiří Flígl pohovoří po filmu Total Recall o oblíbeném herci Arnoldu Schwarzeneggerovi. Pozvání na festival přijali i špičkoví čeští vědci, kteří uvedou do souvislostí promítnuté dokumentární filmy. Profesor Jaroslav Petr promluví po filmu Já, člověk o transhumanismu (vylepšování lidského těla technickými implantáty). Docent Václav Jirsík a profesor František Šolc se po projekci filmu Robolove zamyslí nad problematikou spojení robotiky a umělé inteligence, dokonce i z perspektivy lásky. Jan Romportl nabídne filozofický pohled na žánr kyberpunk po projekci dokumentu Kořeny kyberpunku. Ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal vzpomene po filmu Apollo 11 na významné výročí přistání prvního člověka na měsíci.

Pražská a brněnská část festivalu bude zakončena symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru. V repertoáru nebudou chybět nesmrtelné skladby z filmů Vetřelec, Star Wars nebo Transformers a mnohé další. Koncert bude věnován zesnulému filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi (Vetřelec, Blade Runner, Vetřelec3), který byl v roce 2016 hostem festivalu. 

Filmová soutěž a přehlídka

Jak již bylo zmíněno, sedmý ročník festivalu ovládne jeden ze subžánrů sci-fi, kyberpunk. “Cyberpunková kultura ve filmové produkci často nastavuje zrcadlo moderní společnosti. Technika zde není využívána jenom ku prospěchu jedinců, ale často zneužívána k větší kontrole obyvatel, tedy omezení osobní či společenské svobody. Chceme tak upozornit na aktuální i možné budoucí problémy související s moderními technologiemi a jejich možným zneužitím”, přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer.

Novinkou 7. ročníku festivalu je soutěž nových žánrových filmů. Soutěžit o hlavní cenu festivalu Future Gate bude šest zahraničních celovečerních filmů. Vítěze zvolí mezinárodní porota složená ze scénáristy Chipse Hardyho (Taboo, Válka s mloky), budoucí děkanky pražské FAMU Andrey Slovákové a estetika a filmového kritika Benjamina Slavíka. O Divácké ceně rozhodnou samotní diváci. Předávat se budou dvě sošky vyrobené 3D tiskařskou společností Prusa Research.

Zahajovacím filmem festivalu je v Cannes oceněný Malý Joe (Little Joe) s Emily Beecham, známé z Ave, Caesar! bratří Coenů, v roli vědkyně zabývající se vývojem nových rostlinných druhů, které lidstvu nemají přinést nic menšího než štěstí. Režisérkou snímku, který se bude ucházet o hlavní cenu festivalu, je Jessica Hausner (Lurdy, Láska šílená). Film bude uveden na Future Gate v distribuční předpremiéře. Druhý soutěžní film Vivárium je artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti, ve které tvoří mladou rodinu Jessie Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Král ze Soho). Nápaditý a inovativní počin Synchronic natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, američtí nezávislí tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna. V hlavních rolích se představí Jamie Dornan (Anthropoid) a Anthony Mackie (Avengers). Jako záchranáři se stále častěji setkávají s podivnými úrazy spojenými s užíváním nové drogy zvané Synchronic. Snímek Barva z vesmíru (Color Out of Space), ve kterém si hlavní roli zahrál Nicholas Cage, je adaptací stejnojmenné povídky H. P. Lovecrafta. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho (Hardware) vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Inteligentní konverzační drama H0us3 je debutem španělského režiséra Manola Munguia, který v něm odkrývá naše obavy z umělé inteligence a přehledně představuje témata jako internet věcí, hackování a nabourávání počítačových systémů. Uvedení snímku bude za osobní účasti režiséra. Šestým a posledním soutěžním filmem je čínský nezávislý snímek Poslední úsvit (Zui Hou De Ri Chu) 30-letého režiséra Wen Ren, který svůj první celovečerní film natočil za pouhých 250 000 USD. Dechberoucí, vizuálně podmanivá podívaná předkládá divákům citlivě a nenápadně společenskou kritiku.

Soutěžní sekci doplňují další tři filmové novinky. Bizarní akční komedii Kulky spravedlnosti (Bullets of Justice) s Danny Trejem v jedné z rolí představí v Praze bulharský režisér Valeri Milev a představitel hlavní role Timur Turisbekov. Druhý celovečerní film Ježíš ti ukáže cestu… k dálnici (Jesus Shows You the Way to the Highway) režiséra Miguela Llansóa je komedie oceněná na festivalech v Sitges a Fantasia. I tento snímek uvede na Future Gate festivalu režisér osobně. V rytmu hudby synthwavového mága Carpenter Bruta se nese vizuální a hudební sci-fi jízda Blood Machines. Dva kosmičtí desperáti se střetnou se zákeřným strojem, který má ovšem vlastní duši.

Legendární filmy a dokumenty

Poctu kyberpunkové kultuře zajistí projekce legendárního díla Total Recall režiséra Paula Verhoevena s Arnoldem Schwarzeneggerem, japonské kultovní dílo Tetsuo a pokračování zásadního filmu v žánru anime Ghost in The Shell 2: Innocence režiséra Mamoru Oshi.

Dokumentární sekce nabídne promítání filmů na témata umělá inteligence, výroba humanoidních robotů a androidů, transhumanismus, festival si připomene i k loňské oslavy 50. výročí přistání na Měsíci a 40. výročí vzniku kultovního filmu žánru sci-fi Vetřelec. Na projekce dokumentárních filmů jsou pozvání čeští vědci, kteří na projekce navážou přednáškou nebo besedou, informace z filmů dají do souvislostí s ohledem na očekávaný vývoj v oblasti vědy a techniky.

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články