Fit a krásnátestovánísoutěže

Legenda trampské hudby Wabi Ryvola: Žil s polovinou plic, podlehl v 59 letech rakovině

Zdroj:Archiv autora

+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Písničkář Wabi Ryvola je legendou trampské hudby. Jeho nejznámější písně, jako je Zvláštní znamení touha, Tereza, Hejno vran či Sedmnáct dnů, zlidověly a známe je od táborových ohňů. Ryvola jich napsal téměř tři sta a určitě by jich ještě mnoho přibylo, kdyby v 59 letech nepodlehl rakovině plic. Ryvola se narodil před 85 lety, 4. dubna 1935.

Milan Valden 4. dubna 2020

Vlastním jménem byl Jiří Ryvola a pocházel z Kladna. Vyučil se soustružníkem, studoval gymnázium a nakonec vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Kladně. Z gymnázia byl v roce 1948 vyloučen, protože roznášel letáky, které odmítaly a odsuzovaly sloučení sociálně demokratické strany s komunisty. Jeho otec byl přesvědčeným sociálním demokratem a za své postoje byl odsouzen k 18 měsícům podmíněně.

Trampská skupina Hoboes

Vojenskou službu si Wabi Ryvola odsloužil u tzv. pétépáků, tedy u Pomocných technických praporů. Stavěl silnice, pracoval na polích, kácel stromy. V roce 1957 složil svoji první píseň Blues dřevorubce. Po vojně nastoupil jako horník do Dolu Nosek v Kladně. V roce 1960 byl přijat za člena trampské osady Zlatý klíč. Osadu založil s kamarádem Jindřichem Pitrou Wabiho o sedm let mladší bratr Miki Ryvola (vlastním jménem Mirko) v roce 1956. Od roku 1968 budoval Zlatý Klíč na jihu Čech osadní sídlo zvané Fort Hazard.

V roce 1963 založili bratři Wabi a Miki Ryvolovi trampskou hudební skupinu Hoboes. Jejich písničky byly ovlivněny swingem a pravověrní trampové si na ně museli chvíli zvykat. Brzy se však staly velmi oblíbenými. Bratři vyhráli první soutěžní večer trampských písní pořádaný v Lucerně a později sbírali ceny na Portě. Dnes jsou považováni za zakladatele moderní trampské písničky. Hudební kritik Jiří Černý napsal, že trampskou hudbu vyvedli z kaňonů, peřejí a askalonových akordů a vtiskli jí novou poetiku, melodiku i pohled na svět.

Thumbnail # Utajený život skladatele Vangelise: Génius filmové hudby miluje cestování a nikdo netuší, kde vlastně žije
Mohlo by Vás zajímat:

Utajený život skladatele Vangelise: Génius filmové hudby miluje cestování a nikdo netuší, kde vlastně žije

Jak zpíval, tak žil

Charismatický Wabi Ryvola se stal legendou už za svého života. Byl opravdovým bohémem, měl rád krásné ženy, pivo, rum a cigarety, vykouřil jich až čtyřicet denně. Byl třikrát rozvedený, střídal zaměstnání, na koncertech občas zapomínal texty. Ale publikum ho milovalo. A za drsnou maskou rebela se skrýval citlivý člověk, který neváhal pomoci přátelům. Složil téměř tři sta písní a psal také povídky, které nejprve vycházely v samizdatu.

Skupina úspěšně vystupovala na koncertech, v televizi i na soutěžních přehlídkách. Sám Wabi Ryvola později vzpomínal: „Když se to začalo kolem nás rozjíždět, zaskočilo nás to. Zvali nás do televize, v Rokoku jsme měli samostatný pořad, kde s námi spoluúčinkoval Matuška, Štědrý i Pilarová, dělali jsme seriál Šest strun v údolí. Uvažovali jsme o profesionalizaci, ale pak jsme couvli. Vyzkoušeli jsme to, čemu se říká šňůra… My byli zvyklí dělat nadoraz a teď jsme se najednou ocitli v situaci, že odzpíval pan zpěvák s orchestrem a po něm jsme vylezli na jeviště my z lidu, jako z toho trampského amatérského podhoubí. Byli jsme utahaní, nevyspalí, potáceli jsme se od štace ke štaci a těšili se domů. Od té doby se hluboce skláním před špičkovými hvězdami, před těmi Gotty a Vondráčkovými, co dokážou tohle vydržet a zachovat si přitom úsměv a normální přístup k životu. To je tedy řehole!“

Thumbnail # Jana Hlaváčová slaví 82. narozeniny: Jedna z nejoblíbenějších hereček už bohužel kvůli těžké nemoci nemůže hrát
Mohlo by Vás zajímat:

Jana Hlaváčová slaví 82. narozeniny: Jedna z nejoblíbenějších hereček už bohužel kvůli těžké nemoci nemůže hrát

Život žil naplno

A takto na Wabiho Ryvolu vzpomínal v jednom rozhovoru kytarista Roman Horký, který s ním hrával: „Písničky míval hotové za patnáct dvacet minut, někdy za hodinu. Dostal nápad, sedl a zahrál je. Byl to člověk, který si s textem příliš nehrál, nehledal perfektní rýmy. Psal syrově, a ta syrovost je z jeho písniček slyšet. Měl jasnou myšlenku, kterou do nich prostě vložil. Pro mě byl naprostý génius… Na nic si nehrál. Opovrhoval slávou, a když ho třeba zvali do televize, nešel. Zemřel v devětapadesáti letech. Byl to klasický tramp, kterého zajímal osud jeho kamarádů. Svůj život prožil naplno…“

Nemoc a předčasná smrt

Wabi Ryvola byl zakládajícím členem České tábornické unie, v které působil až do roku 1993, kdy ho z ní kolegové vyloučili údajně pro jeho neukázněnost a bohémství. Svojí činností Wabi inspiroval tisíce mladých lidí a trampů.

Od roku 1988 trpěl vážnou chorobou, rakovinou plic. Lékaři mu odebrali polovinu plic, také díky tomu přestal kouřit. V roce 1988 se zúčastnil 3. světového trampského potlachu ve Švýcarsku, v roce 1991 s bratrem Mikim navštívil Austrálii a v roce 1993 se zúčastnil 4. světového trampského potlachu v americkém Coloradu. Zemřel 27. února 1995 v Praze ve věku 59 let. Jeho odkaz a především písně ale žijí dodnes.

DALŠÍ INFORMACE O WABIM RYVOLOVI NAJDETE VE FOTOGALERII:

Použité zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Wabi_Ryvola
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/kytarista-roman-horky-wabi-ryvola-pro-me-byl-naprosty-genius-71285
https://www.extrastory.cz/pred-20-lety-zemrel-wabi-ryvola-legendarni-trampsky-pisnickar-s-dzinovou-ksiltovkou.html

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu