Jiřina Jirásková: Za bezdětnost slavné herečky mohlo temné tajemství

Jiřina Jirásková: Za bezdětnost slavné herečky mohlo temné tajemství
Zdroj: Showpix

Skvělou herečku Jiřinu Jiráskovou, kterou si můžeme dnes připomenout ve filmu Sestřičky, není nutno představovat. Byla to stálice českého filmového nebe. Talentovaná a velmi šarmantní. A právě její šarm ji přivedl do náručí nejednoho slavného muže. Přesto zůstala bezdětná. Proč?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. července 2021

Děj filmu Sestřičky: Mladá zdravotní sestřička Marie se rozhodne, že se už konečně stane ženou po všech stránkách. Nebaví ji už totiž být „poslední pannou na intru”. O panenství ji má připravit pacient, oba jsou však chyceni vrátným. A tak musí Marie za trest putovat do zapadlé vesničky, kde se její kolegyní stane zkušená žena zvaná Babi. Na film Sestřičky z roku 1983 se můžete podívat dnes ve 20:00 na CSFilmu.

Jiřina Jirásková: Herecká legenda si na sklonku života přála jediné – usnout a už se neprobudit
Mohlo by Vás zajímat:

Jiřina Jirásková: Herecká legenda si na sklonku života přála jediné – usnout a už se neprobudit

Problémy s nevěrou

Mezi úplně první lásky Jiřiny Jiráskové patřil Miloš Forman a Vlastimil Brodský. První vážný vztah ale měla až s hercem Jiřím Pleskotem, kterého si v roce 1953 vzala. Manželství však vydrželo pouhé dva roky. „V určitý moment jsem selhala. Byla jsem mu nevěrná,“ řekla před lety Jirásková.

Podlehla kolegovi Jiřímu Valovi a prý s ním rovněž otěhotněla. On však v té době žil s Jiřinou Švorcovou a nehodlal se s ní rozejít. Pleskot ale své ženě neodpustil a trval na rozvodu. Herečce tak nezbylo nic jiného, než jít na potrat. S touto informací přišla samotná Švorcová, ale až na sklonku svého života. Zastávala názor, že tak soukromou věc by měla mít možnost říct jen Jirásková.

Hraběnka ale s noblesou překoná všechny překážky (zastaví vlak záchrannou brzdou a stopem dojede zpět na zámek) a s pomocí svých přátel a bývalých zaměstnanců oslavu uskuteční. Když v závěru filmu tiše zemře na svém rodném zámku, je to vlastně vítězství jejího pevného lpění na vlastní lidské důstojnosti.
Mohlo by Vás zajímat:

Film Zámek v Čechách: Jiřina Jirásková jako hraběnka, kterou chce zlikvidovat nová dělnická vláda

Partner nejlepší kamarádky

Jiřina Švorcová ale před svou smrtí nehovořila pouze o jedné interrupci. Tvrdila, že Jirásková měla mít ještě před Valou poměr s partnerem své nejlepší kamarádky. S potratem jí tehdy pomohla právě ona kamarádka, která nic netušila. „Aniž by to věděla, zajistila jí potrat u svého otce, který byl v Plzni doktorem,” řekla.

Alena Mihulová ze Sestřiček: Když mi dcera řekla, že je lesba, rozplakala jsem se. Mrzelo mě, že nebudu mít vnoučata
Mohlo by Vás zajímat:

Alena Mihulová ze Sestřiček: Když mi dcera řekla, že je lesba, rozplakala jsem se. Mrzelo mě, že nebudu mít vnoučata

Osudový muž Jiřiny Jiráskové

Režisér Zdeněk Podskalský se nakonec stal osudovým mužem Jiřiny Jiráskové. I s ním otěhotněla, bohužel to ale dopadlo stejně jako u ostatních vztahů. Podskalský byl totiž v té době ženatý s jednou Ruskou, které v případě rozvodu hrozilo, že bude deportována zpět do Sovětského svazu. A to nemohl režisér dopustit.

Manželství naoko trvalo i nadále, ale to nebránilo tomu, aby se režisér přestěhoval k Jiřině Jiráskové. Nakonec spolu vydrželi 27 let. Po jeho smrti pak herečka prohlásila: „Dítě jsem chtěla, když už bylo pozdě. To, že nemáte komu dát dárek, je opravdu blbé.“ Svá rozhodnutí si měla vyčítat údajně až do smrti v roce 2013.

Blanka Waleská stihla poté natočit již jen tři filmy.
Mohlo by Vás zajímat:

Herečka se zasněným pohledem: Blanka Waleská našla štěstí až v náručí vlivné soudružky

Zdroje informací:
CSFilm: Sestřičky
Wikipedia.cz: Jiřina Jirásková

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články