Největší lži historie: Aféru Billa Clintona a Moniky Lewinské sledoval celý svět

Skandál se sexuálním obtěžováním a ústavní žalobu Clinton nakonec ustál.
Zdroj: se souhlasem Prima Zoom
Aféra amerického prezidenta Billa Clintona a stážistky Monicy Lewinské byla sledována celým světem. Jejich vztah měl trvat dlouho, scházeli se však velmi sporadicky.Bill Clinton přesto před celým národem přísahal, že se nic z toho nestalo. Monica Lewinská se měla se vším svěřit úřednici Lindě Tripp. Ta o všem informovala žalobce Kennetha Starra, který měl na prezidenta již dlouho spadeno. + 1 fotka+ 2 fotky

V lednu roku 1998 začal jeden z největších politických skandálů moderní doby a otřásl celou Amerikou. A to všechno jen kvůli jedné ženě - Monice Lewinské. Tuto čtyřiadvacetiletou stážistku by patrně dodnes nikdo neznal. Po její aféře s nejmocnějším mužem světa, americkým prezidentem Billem Clintonem, se však přes noc stala celebritou navěky...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 05. 2021 14:00

Média se o tuto kauzu zajímala tak vehementně, že přišla na přetřes i prezidentova rezignace. Pro jeho protivníky to byl dar z nebes. Hon na Billa Clintona tehdy řídil zvláštní žalobce Kenneth Starr, který jej v srpnu 1998 usvědčil ze lži a křivé přísahy. O tom všem pojednává dokument Největší lži, který dnes ve 20:00 odvysílá Prima Zoom.

Zatloukat a zatloukat

Bill Clinton 26. ledna 1998 svatosvatě přísahal před kamerami světových televizí a svou manželkou Hillary, že veškerá obvinění ze sexuálního obtěžování, jehož se měl dopustit na stážistce Monice Lewinské, jsou zcela vymyšlená. „Nikdy jsem neměl sexuální vztah s touto ženou," řekl také. Jenomže to byla jedna velká lež. Navíc se dopustil křivé přísahy, což je v USA považováno za velmi vážný zločin. Navíc k tomu ještě přibylo podplácení svědka...

Prezidentova administrativa musela začít velmi rychle jednat. A nutno dodat, že odvedli skvělou práci. I po skončení celého skandálu podporovalo Billa Clintona 71 % Američanů. Vyvázl z toho, jak nejlépe mohl. Vlastně jej to politicky nijak nepoškodilo. Možná proto, že vystupoval jako feminista a zastánce menšin.

Nevyzrálá hlava státu

Vývoj celé situace se nelíbil prezidentovým odpůrcům. Ti tvrdili, že Clinton do úřadu ještě zdaleka „nedorostl.” Přece se nehodilo, aby v Bílém domě seděl progresivní člověk, který dovolí své manželce podnikat. A zdravotní péče pro všechny? To už ultra konzervativci, kteří dle Hillary měli za vším stát, nevydýchali.

A na spiknutí krajní pravice se postavila celá obhajoba Clintonova skandálu. Do karet prezidentskému páru také hrálo to, že se ve všem angažovala právě samotná Hillary. Ukázala světu, že za svým mužem stojí na sto procent. A neváhala ukázat prstem na samotného žalobce Starra.

Náboženský fanatik

Kenneth Starr měl mít na prezidenta spadeno už od jeho nástupu do úřadu. Jakožto náboženský fanatik cítil potřebu pranýřovat kohokoli, kdo poruší morální pravidla. Nejprve chtěl prezidenta dostat na zkrachovalém developerském projektu, když se mu to nepodařilo, chytnul se právě této příležitosti.

Bill Clinton ale nakonec vše ustál. Aférka s Monicou podle všeho trvala delší dobu, vídat se však měli spíše sporadicky. O jejich vztahu se od Lewinské dozvěděla úřednice Linda Tripp, která pak předala nahrávky s Moničinou výpovědí přímo Starrovi. Proč? Clintona totiž velmi nenáviděla. Ale ani jejich nenávistná kampaň nezbavila amerického prezidenta úřadu. Ústavní žalobu se svým týmem ustál a ve funkci zůstal až do ledna roku 2001.

Zdroje informací:

Prima Zoom: Největší lži historie: Monica Lewinská

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články