Šílený mexický prezident Santa Anna nechal vlastní nohu pochovat se státními poctami. Sám jí šel na pohřeb

Voják, politik a později i prezident Mexika Santa Anna měl opravdu vysoké sebevědomí...
Zdroj: Wikimedia Commons/Carlos Paris, Public domain
Na fotografii vypadá Santa Anna jako příjemný člověk, se kterým bychom si možná rádi popovídali...Není ale radno zapomínat na to, že jako voják duší i tělem má na svědomí spousty mrtvých.Hlavně nepodcenit přípravu na nadcházející boje. O tom Santa Anna věděl své...María Dolores de Tosta se stala druhou ženou slavného Santa Anny v době, kdy jí bylo 15 let. Zatímco ona žila především v hlavním městě Mexika, on cestoval po celém Mexiku, a tak manželství zůstalo bezdětné.+ 2 fotky+ 3 fotky

Vystrojit státní pohřeb amputované noze? Pro generála Antonia Lópeze de Santa Annu nic nepředstavitelného. Když byl raněn a musel podstoupit amputaci dolní končetiny, rozloučil se s oblíbenou nohou s těmi nejvyššími poctami...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 09. 04. 2021 11:00

Muž, kterého Mexiko kolem poloviny 19. století znalo pod jménem Santa Anna, se ve skutečnosti jmenoval Antonio de Padua María Severino López de Santa Anna y Pérez de Lebrón. Sám sebe si dokázal vážit opravdu ukázkově, jak se ukázalo ve chvíli, kdy se dostal k moci, o jaké se jiným ani nezdálo. Tomu okamžiku ale předcházela poměrně dlouhá vojenská kariéra, kterou se prokousal od samého dna, což je samozřejmě možné přičíst mu ke cti.

Na správné straně

Mexiko patřilo pod španělskou správu a mladý Santa Anna a další stejně smýšlející vojáci se rozhodli, že je potřeba s tím něco udělat. A dali se do práce. Když se v roce 1810 začala připravovat vzpoura proti Španělům, Santa Anna u toho nemohl chybět. Mexičané si zasloužili svobodu, zrušení otroctví, větší práva a on svoji kariéru, po které tak toužil. Revoluce se ale nedařila tak, jak by si představovali, a boje trvaly dlouho, navíc jejich vůdce, kněz Miguel Hildago y Costilla, byl dopaden a popraven. Konečné slovo však připadlo povstalcům, a tak snaha nevyšla nazmar. Mexiko dostalo svého císaře, generála Agustína de Iturbida a s ním i samostatnost.

Boj za republiku

Jenomže ani císařství se nelíbilo všem, a tak došlo k další vzpouře, tentokrát s cílem zřídit rovnou republiku. Bojoval i Santa Anna, který díky svým nesporným schopnostem stoupal na žebříčku vojenských hodností úctyhodnou rychlostí a netrvalo to dlouho, než se stal „Otcem vlasti”. Jenomže vojenská kariéra s sebou nese také mnohá rizika, a ta poznal i Santa Anna…

Beznohý Santa Anna

Psal se rok 1838 a mexický Otec vlasti znovu bojoval, tentokrát proti Francouzům. Těm se podařilo něco, co ještě nikomu před nimi – hrdinného vojáka zranili tak, že mu musela být amputována noha. Na cti mu to ale nijak neubralo. Naopak se stal národním hrdinou, a to i přesto, že jeho vojsko bylo poraženo. Beznohý Santa Anna se ale rozhodně nehodlal stáhnout do ústranní. Amputovanou nohu nejprve nechal pohřbít na zahradě své rezidence, ale pořád to nebylo dost. Přece jen to byla noha–hrdinka…

Státní pohřeb pro nohu

O několik let později se Santa Anna stal ještě slavnějším a v roce 1842 už požíval opravdu bohatých prezidentských výsad. Mimochodem, v průběhu dvou dekád se dostal na nejvyšší post celkem jedenáctkrát. Jestliže se až doposud snažil alespoň částečně držet, od té chvíle už mu nic nebránilo v šílenostech, které jsou jen těžko pochopitelné.

Nohu, kterou už jednou dříve pietně pohřbili, nechal vyzvednout z „hrobu” a pak ji čekala slavnostní cesta do hlavního města, kde proběhl opravdu honosný a vznešený ceremoniál – státní pohřeb. Byli tady významní hosté, vojáci i prostí diváci, zkrátka šlo o podívanou, na kterou se nezapomíná. A účastnil se jí i ten, jehož vlastně částečně pochovávali. Komu se to v životě poštěstí?

Generál žvýkačka

I když byl generálův pozdější život doslova jako na houpačce – jednou byl na výsluní, podruhé v nuceném exilu (a to se opakovalo celkem pětkrát, než v roce 1876 zemřel), nemůžeme mu upřít ještě jednu zásluhu. Při jednom z exilových výjezdů mimo Mexiko, tentokrát do Spojených států amerických, dovezl chicle, tedy materiál, který byl základem pro výrobu žvýkaček...

Zdroje informací: 

Wikipedia.org: Antonio López de Santa Anna

Handbook of Texas: Santa Anna, Antonio Lopez de (1794–1876)

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články