Temná tajemství ctnostného rady Vacátka: Marvanova milenka záhadně zemřela a zřejmě byl kolaborant

Hříšní lidé města pražského
Zdroj: se souhlasem České televize
Hříšní lidé Města pražského patří k televizním legendám.Jedová chýše hraje v historii pohostinství velkou roli.Vrchní rada Vacátko je nezapomenutelná postava.Jaroslav Marvan v seriálu Hříšní lidé Města pražského.+ 6 fotek+ 7 fotek

Jaroslav Marvan. Ačkoli jej máme všichni zafixovaného jako představitele poctivých a charakterních rolí, o jeho soukromém životě koluje spousta dohadů a spekulací. Údajně měl nejprve spolupracovat s nacisty a aby z toho neměl po válce problémy, přešel na druhou stranu ke komunistům. Ani k Vlastovi Burianovi se nezachoval zrovna nejlíp. O manželském soužití ani nemluvě.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. června 2020

Hříšní lidé města pražského je třináctidílný kriminální seriál podle povídek Jiřího Marka z třicátých let dvacátého století. Pražská mordparta pod vedením policejního rady Vacátka hodlá zatočit se zločineckým podsvětím. A jelikož jsou na všechny případy nasazeni jen ti nejlepší inspektoři, může si být každý kriminálník jist, že dříve či později bude dopaden a po zásluze potrestán.  

Slavná komická dvojka 

Touha stát se hercem přepadla Marvana až po vystudování gymnázia, kdy začal pracovat na poště. Tehdy se začal zajímat o ochotnická představení. Definitivní rozhodnutí ale padlo až v Užgorodu, kde pobýval pracovně. A právě tam vstoupil do svého úplně prvního ochotnického spolku. Když se vrátil domů, podařilo se mu, díky jeho kamarádovi Josefu Čapkovi, získat angažmá v Divadle Vlasty Buriana. 

Přestože byl Burian v té době na výsluní, nezdráhal se pomoci nezkušenému kolegovi. Záhy se z nich stali dobří přátelé. Díky slavnému mentorovi získal slávu i Marvan. V divadle působil celých osmnáct let, a když měl chvilky, kdy by nejraději odešel, vždy se nechal Vlastou přemluvit, aby zůstal. Své vystupování ale neomezovali jen na divadlo. Natočili spolu hned několik velmi úspěšných komedií.  

Přednosta stanice
Mohlo by Vás zajímat:

Král komiků Vlasta Burian: Za své role bral vysoké honoráře, v milionovém dědictví došlo ke kurióznímu řešení

Intriky a propaganda

Dle svědectví některých pamětníků byl v období nacistické okupace Marvan přinejmenším velmi ohebný, co se morálky týče. Údajně měl spolupracovat s nacionalistickými periodiky. Když vládu převzali komunisté, nezastal se svého dlouholetého přítele Buriana, který byl obviněn z kolaborace, a šel tvrdě proti němu. Prý si brousil zuby na jeho divadlo. 

Marvanova skutečná povaha je velkou záhadou. Existuje totiž i druhá skupina osob, která tvrdí pravý opak, tedy, že si vždy zachoval svou tvář a čest. Pravdu se už zřejmě nikdy nedozvíme, nicméně faktem je, že hrál i za socialismu, dokonce i v propagandistických filmech. Ovšem i zde mohlo být určité pozadí, o kterém nikdo nevěděl a jenž mu, třeba, nedávalo na vybranou. 

Tragická smrt milenky 

Ač svou manželku velmi obdivoval, nedokázal skousnout, že mu nedala dítě. A tak se v Národním divadle začal točit okolo mladé herečky Aleny Jančaříkové, do níž se nakonec i zamiloval. Zanedlouho mu porodila dceru Alenu. Marvan tak začal za matkou svého dítěte docházet stále častěji. Jeho manželka Marie to ale pochopitelně nesla velmi těžce a žárlila čím dál více.  

Dým bramborové natě, Rudolf Hrušínský
Mohlo by Vás zajímat:

Dým bramborové natě: Film, který vrátil Hrušínského z pekla zpátky na výsluní

Došlo to až tak daleko, že měl údajně Mariin bratr napadnout fyzicky hercovu milenku a nutit ji k potratu. Alenu nakonec našli mrtvou 3. prosince 1962. Dle velmi zběžného policejního vyšetřování se prý jednalo o sebevraždu svítiplynem. Jenomže její byt vypadal jako po bitce a stopy a odřeniny na těle naznačovaly fyzické napadení. Co se tehdy skutečně stalo? 

Zdroj textu: Blesk, Aha, Blesk pro ženy, čsfd, Wikipedie 

Zdroj fotek: Česká televize 

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články