Nejlepší mechový dort: Zelený trend posledních let lze připravit i doma

K Zelenému čtvrtku patří i zelené jídlo. Znáte zelený mechový dort? Vypadá neobvykle, ale spojení šťavnatého korpusu z baby špenátu s výborným krémem z mascarpone, šlehačky a vanilky chutná báječně.

Jana Jánská
Jana Jánská05. 04. 2023 17:00

Za autorku mechového dortu se považuje Šárka Divácká, která založila proslulou brněnskou cukrárnu Sorry – pečeme jinak. Tu lze označit za domov neotřelých dortů a laskominek.

Jak připravit zelený mechový dort

Jde o hit posledních let, zelený mechový dort na sociálních sítích obvykle spolehlivě získá spoustu pozitivních ohlasů. Zkuste si ho připravit i vy, možná po něm pak nesáhnete jenom na Zelený čtvrtek. Na tento recept budete potřebovat:

  • 250 g čerstvého baby špenátu
  • 3 vejce
  • 180 g cukru krupice
  • 175 ml rostlinného oleje
  • strouhaná kůra z poloviny bio citronu
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 310 g hladké mouky
  • 1 prášek do pečiva

Začneme korpusem. Vejce našleháme s cukrem do světlé pěny a za stálého šlehání pomalu přilijeme olej. Do našlehané hmoty přidáme rozmixovaný špenát, kůru a šťávu z citronu a vše promícháme šlehačem. Poté přisypáváme mouku s práškem do pečiva a mícháme už bez šlehače.

Těsto vlijeme do olejem vymazané a moukou vysypané dortové formy, vložíme do trouby vyhřáté na 170 °C a pečeme 45-50 minut. Propečení korpusu můžeme zkontrolovat vpíchnutím špejle, která po vytažení musí zůstat suchá. Korpus necháme zcela vychladnout. Poté jej rozřízneme na 3 pláty, dva budou stejně silné a jeden tenčí (např. odříznutý vrch korpusu), který použijeme na drobečky.

Nejlepší krém na zelený dort

Když máme připravený korpus, je čas pustit se do krému. Na ten budeme potřebovat 500 g mascarpone, 170 g cukru moučka, 1 g mleté vanilky a 400 g smetany ke šlehání.

Mascarpone si v misce smícháme s cukrem a vanilkou, přilijeme šlehačku a vše vyšleháme do tuha. Krém natřeme na spodní plát korpusu, přiložíme druhý plát a ten také potřeme. Stejně tak potřeme i boky dortu. Zelenými drobečky vydatně posypeme povrch i boky dortu, z boku je k dortu přitlačíme dlaní. Nakonec dort ozdobíme čerstvým ovocem.

Zdroj informací:

Toprecepty.cz: Zelený mechový dort

Zdroj fotografie:

se souhlasem Toprecepty.cz

Související články

Další články