Vražda slonice Topsy šokovala svět: Otrávili ji kyanidem, pak do ní pustili proud a nakonec deset minut dusili

slonice Topsy
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Zvířata dokáží vycítit ledacos. Uměla to i cirkusová slonice Topsy, okolo které se 4. ledna roku 1903 shromáždil dav čumilů a zástupců tisku. Stála uprostřed tohoto kruhu smrti nehybná jako solný sloup. Čekaly ji poslední vteřiny jejího života. Co se stalo?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 12. 2023 11:00

Třetí leden roku 1903 byl pro cirkusovou slonici Topsy tím posledním. Jakmile byl do ní puštěn proud, začal z ní stoupat kouř. Pak se naklonila trošku dopředu a skácela se na zem. Proč musela umřít? A co s tím měl společného Thomas Edison?

Život cirkusové slonice Topsy

Slonice Topsy se pravděpodobně narodila kolem roku 1875. Pobyt v divočině si ale dlouho neužila. Pašeráci ji odchytili ještě jako mládě. Sice skončila zase v džungli, ale ne v takové, jakou si představovala – New Yorku. Tam si ji vyzvedl obchodník s koňmi a cirkusový magnát Adam Forepaugh. Začal ji vystavovat a chlubit se tím, že jde o slonici, která se jako první narodila v Americe.

"Zlobivá" Topsy

Topsy poslouchala své majitele dlouhá léta, a to bez jediného incidentu. Později si ale vybudovala pověst zlobivé slonice, která v květnu roku 1902 zabila diváka cirkusu J. Fieldinga Blounta. Stále není jasné, k čemu mezi nimi došlo. Možná k ní do výběhu vstoupil opilý a týral nejen slonici Topsy. Každopádně na jeho přítomnost zareagovala tím, že ho popadla svým chobotem a shodila na zem.

Cirkus se jí po této události zbavil a prodal do Luna Parku na Coney Islandu. Tam trpěla pod nadvládou trenéra Williama Alta. Ten do ní jednoho dne zapíchl vidle tak hluboko, že jí po bocích začala stékat krev. Byl zatčen za týrání a dostal výpověď. Jenomže co teď s Topsy? Jiného trenéra neměli. A tak se ji rozhodli popravit. Aby dál "neškodila".

Poprava Topsy

Nejprve chtělo vedení parku Topsy před diváky oběsit. Kvůli protestům ochránců zvířat byl však zvolen elektrický proud. Otázkou je, zda tato metoda byla humánnější. I kdyby ano, stále nebyl důvod k tomu, aby zemřela. Když onen den Topsy kráčela vstříc smrti, zastavila se před mostem, který vedl k místu popravy. Nechtěla jít dál. A tak všechny dráty přetáhli k ní. Již se nevzpouzela.

Aby se smrt nebohé slonice pojistila, dali jí předtím sníst tři mrkve napuštěné kyanidem. Pak jejím tělem prošlo 6 600 voltů. I když se poté zřítila nehybná na zem, popravčí ji ještě deset minut dusil pevnou smyčkou. Novináři jásali, konečně zemřel velký slon, který neváhal zabít člověka.

Ale co s tím měl společného Thomas Edison? Pravdou je, že pomocí elektřiny zabil psy, telata i koně. Jen aby demonstroval nebezpečí Teslova střídavého proudu. Topsy ale nezabil. Je to mýtus, že byl v tomto případě katem. Její smrt pouze zachytil jeho filmový štáb.

Na závěr je třeba dodat, že o dva roky později došlo k události, ze které doslova mrazí. Do parku přišla nová slonice Fanny. Jakmile prošla místem, kde zaměstnanci parku pohřbili Topsyinu hlavu, utekla jim. Jako by ji v tu ránu popadl amok. Vycítila snad nějakým způsobem, k čemu tam došlo?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Topsy (elephant)
Allthatsinteresting.com: The Heartbreaking Story Of Topsy The Elephant And Her Public Execution

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články