Všechno o chřestu: Za první republiky jsme byli chřestovou velmocí. Jak se správně čistí a vaří tato královská pochoutka

Sezona chřestu trvá přibližně od poloviny dubna do poloviny května.Nejdřív se na trhu objevuje bílý chřest, který roste přikrytý.Zelený chřest roste na sluníčku, díky tomu má víc vitamínu C.Zelený chřest není potřeba loupat, v případe potřeby jen odřízněte asi 2-3 centimetry na spodní části.+ 2 fotky+ 3 fotky

Chřest se označuje za královskou zeleninu. Asi nepřekvapí, že si na něm kdysi pochutnávali panovníci. Dnes se běžně objevuje v českých kuchyních. Pokud se chcete o bílém a zeleném chřestu dozvědět víc, podívejte se na našeho rádce, který vám vysvětlí, jak se čistí, vaří a používá v kuchyni.

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 05. 04. 2024 14:00

Sezona chřestu obvykle trvá od poloviny dubna do poloviny května. Pokud si tuto delikatesu chcete pořádně užít, máte na to jenom pár týdnů. Proto jsme ve spolupráci s kulinářským webem Toprecepty připravili rádce na téma chřest.

Chřest za první republiky

Tuto zeleninu znali již staří Řekové, kteří rostlinným výhonkům dali jméno asparagos. Z toho přes němčinu a latinčinu vznikl špargl. Název chřest má trochu jiný původ. Naši předkové považovali asparágus za ochranu před chřestěním hromu a říkali mu nechřest. Od toho už byl jenom krůček k chřestu.

Tato zelenina se v našich zemích začala pěstovat koncem 18. století. Český rozhlas připomíná, že za první republiky jsme dokonce v jistém smyslu byli chřestovou velmocí a vyváželi jej do celé Evropy. Všechno to ukončila druhá světová válka.

Po válce pěstování chřestu ve velkém u nás skončilo. Jedním z důvodů mohlo být to, že nový režim jej považoval za maloburžoazní přežitek. Nebylo by to nic překvapivého. Ale logiku má také druhý možný důvod. Lid poznačený válkou potřeboval nakrmit. A to s chřestem, který je spíše delikatesa, zkrátka nešlo...

Proč je chřest zdravý?

Chřest se považuje za mimořádně zdravou zeleninu, neboť obsahuje kyselinou listovou, železo, vápník a vitamíny A, C, E, K a B6. Zkusme si to s pomocí Topreceptů trošku rozvést. Díky kombinaci vitamínu B6, kyseliny listové a vitamínu E funguje jako přírodní afrodiziakum.

K romantickým chvilkám mohou přispět i jeho další pozitivní účinky. Obsahuje probiotika a podporuje správnou funkci trávícího traktu, díky čemu pomáhá s nadýmáním. Konzumace chřestu zlepšuje vyplavování nadbytečné soli a tekutin, což udržuje zdravé močové cesty. A aminokyselina tryptofan je prevencí depresí, úzkostí a špatných nálad.

Nezapomínejme také na hubnutí. Chřest obsahuje spoustu vlákniny, málo tuku a kalorií. Dokáže nasytit a zabránit přejídání...

Jak se čistí chřest?

Dopěstovat na zahradě nebo přinést z obchodu si můžete dva druhy chřestu - bílý a zelený. Zelený chřest není před tepelnou úpravou potřeba loupat, stačí odkrojit dřevnaté části stonku, jde zhruba o 2-3 centimetry. To ovšem jen v případě, že máte mladé rostliny. Pokud je zelený chřest starší, tak mu raději oloupejte škrabkou poslední třetinu směrem od hlavičky.

Bílý chřest se loupe celý až po hlavičku. Podle Topreceptů se slupky nevyhazují, neboť je lze použít na vývar, respektive chřestovou polévku.

Jak správně uvařit chřest?

Když máte chřest řádně očištěný, můžete se pustit do jeho vaření. Není na tom nic složitého. Připravte si spíš užší hrnec, protože by se měl vařit nastojato. Špičky chřestu musí zůstat trčet z vody, jinak by se rychle rozvařily. Můžete si pomoct také tím, že chřest svážete provázkem, bude se vám s ním lépe manipulovat.

Základní recept je následující - do vody přidáme 1 lžičku soli, 1-2 lžičky cukru a 1 lžíci másla. Pokud chcete, lze použít i bobkový list, k bílému chřestu se hodí 1 lžička citronové šťávy. Stonky vkládáme do ochucené a vařící vody.

Zelený chřest se vaří přibližně 2-5 minut, bílý asi 5-8 minut, záleží na velikosti výhonků. Poté by se chřest měl zchladit ve vodě s ledem. Vývar nevyhazujeme, poslouží jako dobrý základ pro chřestovou polévku.

Vařený chřest s jemnou sýrovou omáčkou

Chřest je delikatesa, kterou by měl ochutnat každý. Vybrali jsme recept, který zvládne i úplný začátečník. Na jeho přípravu budete potřebovat:

  • 500 g bílého chřestu
  • 1 kolečko citronu
  • 2 lžičky cukru
  • 2 lžičky soli
  • máslo
  • pórek (nebo plátky slaniny)

Omáčka:

  • 2 lžíce másla
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 300 ml mléka
  • 100 g sýru s modrou plísní
  • 100 g čedaru
  • sůl
  • mletý pepř

Očištěné stonky rovnáme po pěti kusech a svazujeme je podélnými proužky pórku nebo slaniny. Do hrnce dáme vařit vodu, osolíme ji, přidáme cukr a kolečko citronu. Do vroucí vody vložíme svazky chřestu a za mírného probublávání vaříme přibližně 10 minut. Po vyjmutí z vody chřest přelijeme rozpuštěným máslem.

Mezitím nastrouháme sýry. V kastrolku necháme rozpustit máslo, zasypeme moukou, osmahneme, zalijeme mlékem a metličkou rozmícháme dohladka. Přidáme nastrouhané sýry a omáčku vaříme asi 15 minut. Směs průběžně promícháváme. Dochutíme solí a pepřem. Hotovou omáčkou přeléváme porce vařeného chřestu na talíři.

Zdroje informací:
Regiony.rozhlas.cz: Český chřest - pochoutka králů a císařů
Toprecepty.cz: Vařený chřest s jemnou bílou omáčkou; Co víme o čekance a chřestu

Související články

Další články