Všehoschopná stařenka Anujka: V mládí porodila 11 dětí, v 90 letech byla usvědčena ze zabití více než stovky násilnických mužů

vražedkyně Baba Anujka
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Kdo by si tehdy pomyslel, že ta postarší milá dáma, která byla ke svým sousedům vždy štědrá a nápomocná, je ve skutečnosti sériovou vražedkyní. Slyšeli jste někdy o Babě Anujce?

Kamil Šivák
Kamil Šivák18. 09. 2023 16:00

Pravá identita Baby Anujky byla odhalena až na sklonku jejího života (dožila se stovky). Díky svým znalostem bylinek pomohla desítkám žen ve vesnici usmrtit pomocí lektvarů jejích manžely. Byla to vlastně taková černá vdova na objednávku.

Zrod sériového vraha

Mnoho informací byste o ženě jménem Ana di Pištonja nenašli. Každý jí totiž neřekl jinak než Baba Anujka. Kvůli nedostatku věrohodných faktů nelze zjistit, proč se ze ženy, která byla finančně zajištěná a žila ve fungující rodině, stala nájemná vražedkyně. Možné vodítko lze ale nalézt v jejím dětství.

Narodila se v Rumunsku v roce 1838, a to bohatému chovateli dobytka. V 11 letech se přestěhovala do vesnice Vladimirovac, která se nachází na území dnešního Srbska. Tam se jí dostalo poměrně dobrého vzdělání. Na samotný, velmi pohodlný život, si také nemohla stěžovat. Horší to ale bylo v jejím osobním životě. Ve dvaceti se zamilovala do rakouského důstojníka, který ji nakazil syfilidou... a opustil.

Později zkusila štěstí se starším mužem, za něhož se provdala a měla s ním 11 dětí. Manželství jim vydrželo dvacet let, až do mužovy smrti. Bylo však provázeno tragédiemi. Přežilo pouze jedno dítě. A to ji muselo hluboce zasáhnout.

Nejstarší sériový vrah na světě

Po manželově smrti se z Any začala pomalu stávat sériová vražedkyně. U sebe doma si otevřela laboratoř, kde vyráběla vlastní bylinné směsi, které prodávala svým sousedům. Vše se naučila sama. Díky tomu, že ovládala pět světových jazyků, mohla čerpat informace z mnoha zdrojů. Nejprve jen pomáhala, což jí vyneslo slušné peníze a pověst dobré ženy.

Pak se ale dala na dráhu zločinu, nebo lépe řečeno, přešla na temnou stranu. První jedovaté lektvary ale spíše sloužily jejich objednavatelům. Mezi ně patřili mladící, kteří se chtěli vyhnout vojně. Po vypití se stali neschopnými služby, nijak zvlášť se to ale nepodepsalo na jejich zdraví.

Pak ale začaly vznikat takzvané lektvary lásky, které si kupovaly ženy, jenž musely doma čelit násilí ze strany jejích manželů. Tímto způsobem zavraždila prý až 150 mužů. Dopadena byla až po několika desítkách let.

Dopadení Baby Anujky

Lektvary Baby Anujky byly vskutku kvalitní. Žena jménem Stana Momirova u ní nakoupila celkem třikrát. Poprvé to bylo pro manžela, pak pro strýce a tchána ze strany nového manžela. A právě tato tři úmrtí vyvolala podezření. Stana Momirova se ze strachu přiznala.

Když si pro Anujku policisté přišli, bylo jí 90 let. Snažila se vše popřít. Zákaznice zase tvrdily, že netušily, že jde o jed. Soud rozhodl, že vražedkyně zaplatí za své hříchy doživotím. Jenomže co je doživotí pro tak starého člověka? Navíc byla po osmi letech propuštěna na svobodu. Poslední dva roky si tak užila v klidu domova. 

Na závěr je třeba říct, že tato žena nesplňuje klasická kritéria sériového vraha. Pro spoustu zákaznic byla totiž zachránkyní a jediným možným řešením, jak utéci z dopředu domluveného sňatku.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Baba Anujka
Historydefined.com: Baba Anujka, the Sweet Grandma Serial Killer

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články