Vůdce a zvířata: Kočky byly považovány za Židy mezi zvířaty. Oblibě nacistů se těšili vlci, prasata a bourec morušový

Vůdce a zvířata: Kočky byly považovány za podřadná zvířata
Zdroj: Pixabay
Adolf Hitler se narodil 20. dubna 1889 v rakouském Braunau na Innu. Jeho rodiče byli Alois a Klara Hitlerovi.Již ve školních letech vykazoval Adolf Hitler "vůdcovskou" povahu. Možná právě proto se často dostával do křížku se svým otcem, který byl taktéž dominantní.V první světové válce dosáhl Adolf Hitler na hodnost kaprála. Dle výzkumu Thomase Webera z Aberdeenské univerzity však nebyl žádným hrdinou. Určitě ne takovým, jak jej později popisovala nacistická propaganda.Adolf Hitler se moci oficiálně ujal 30. ledna 1933, kdy byl tehdejším německým prezidentem Paulem von Hindenburgem dosazen do funkce říšského kancléře. + 2 fotky+ 3 fotky

Od smrti nacistického diktátora Adolfa Hitlera letos uplyne 79 let. O jeho zločinech, kterých se dopustil na takzvaných untermensch (podlidech), byla sepsána již spousta článků i knih. A ještě spousta bude, neboť taková věc nesmí být nikdy zapomenuta. My se ale tentokrát zaměříme na trošku jiné téma a sice na zvířata. Jak k nim přistupoval sám Vůdce a jeho spolupracovníci? A proč na tom byly nejhůře kočky?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 02. 05. 2024 16:00

Poblíž města Výmar, jen co by kamenem dohodil od koncentračního tábora Buchenwald, se nacházela zoologická zahrada s dovádějícími opicemi, cvrlikajícími ptáky ve voliérách, nabručenými medvědy hnědými a rybníkem se zlatými rybkami. To vše mělo sloužit pro zpestření a zábavu mužstva, které zde trávilo polední přestávku, uvedl velitel tábora Karl Koch, který zahradu, financovanou z "darů" vězňů, otevřel v roce 1938.

Vrazi, kteří zbožňují zvířata

Zoo bylo výhradně určené jen pro dozorce a zaměstnance správy tábora. Vězni se do něj podívali jen jako potrava. Velitel Koch se totiž rád díval, jak je na kusy trhají medvědi. "Lidé" a zvířata na jedné straně pomyslného plotu a jedinci klasifikováni nacistickou ideologií jako "podlidé" na straně druhé. Tento scénář velmi věrohodně zobrazuje brutální a nelítostný světový názor milovníků svastiky, v němž zvířata hrála důležitou roli.

"Někdy sloužila zvířata jako modely, někdy jako obrazy nepřítele, jindy zase jako prostředky k dosažení cíle," říká autor knihy Zvířata v Hitlerově říši, Jan Mohnhaupt. Zároveň podotýká, že kdo se chce dozvědět o svévoli a rozporech tohoto režimu, neměl by zvířata ignorovat. Doposud se totiž v různých výzkumech tato oblast opomíjela, kvůli obavám z toho, že by se tím bagatelizovaly lidské oběti.

Jako vlk mezi ovcemi

Nejoblíbenějšími psy Adolfa Hitlera byli němečtí ovčáci, často se nechal fotit se svou fenkou Blondie. (Göring zase holdoval lvům). Je to velmi poslušné plemeno psů, které bylo taktéž využíváno pro hlídání v koncentračních táborech. Navíc mu připomínali své předky - vlky. On sám měl rád, když mu jeho přátelé Vlku přezdívali. Nakonec i jeho velitelství se jmenovalo Vlčí doupě.

Nacistická propaganda používala obraz divokého vlka roky před převzetím moci. V roce 1928 Joseph Goebbels pohrozil během volební kampaně demokratickým politikům Výmarské republiky, že mezi ně vtrhnou jako vlci, kteří se sápají po bezbranných ovcích. O pět let později nastolili diktaturu. Zároveň přijali zákon na ochranu zvířat, který mimo jiné stanovil, že teplokrevná zvířata musí být před porážkou omráčena. To, co zní jako "láska ke zvířatům", bylo ve skutečnosti namířeno proti Židům a jejich rituálnímu zabíjení.

Žid mezi zvířaty

Údajná láska nacistů ke zvířatům odhalila i jejich rasovou mánii. Stejně jako lidé, i zvířata byla rozdělena na cenné a nevyhovující. Zatímco velké šelmy jako lvi a panteři byli skoro až zbožňováni, kočky domácí byly, dle spisovatele Willa Vespera, zrádné, falešné a asociální, protože rády loví zpěvné ptáky. Usoudil tak, že jsou Židy mezi zvířaty. Tím se oživila středověká pověra, že Židé a kočky jsou ve spolku s ďáblem.

A šlo se ještě dále. Zanedlouho poté, co si Židé museli na oděvy přišít žlutou hvězdu, přišel zákaz chovu domácích mazlíčků. Byl to další krok na cestě k úplnému zániku volebního práva Židů v Německu.

Prase a bourec morušový - ze strategického hlediska důležité

Prasata měli hnědokošiláči rádi. Organizace na podporu výživy pro ně sbírala kuchyňský odpad z domácností, a to pod heslem "Boj proti znehodnocení", což byla vlastně raná forma recyklace.

Ve školách byli zase chováni bourci morušoví. Jejich hedvábí, odolné proti roztržení, odpuzující vodu a do značné míry ohnivzdorné, bylo potřebné pro výrobu padáků. Učitelé tak museli projít speciálním školením, aby žáky naučili, jak se o bource starat. Larvy však nesloužily jen jako živá pomůcka v biologii, ale také jako příklad rasové hygieny. Slabí jedinci byli včas odhaleni a z chovu odstraněni. A odtud to již byl jen krůček k vraždění milionů nevinných lidí.

Zdroje informací:
Plus.rozhlas.cz: Nacisté byli ke zvířatům ohleduplnější než k lidem, popisuje kniha Zvířata v Hitlerově říši
DW.com: Hitler's dogs: The Nazis and their pets

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články