Zapomenutý syn Alberta Einsteina: Eduard bojoval s psychickou nemocí a dostal se až do blázince

Zapomenutý syn Alberta Einsteina: Eduard bojoval s psychickou nemocí a dostal se až do blázince
Zdroj: Wikimedia Commons, Ferdinand Schmutzer, Public domain

Albert Einstein je bezesporu nejslavnějším vědcem moderní doby. Kdo by neznal jeho teorii relativity. V jeho životě však šlo o víc, než jen o to, být skvělým fyzikem. Byl to také manžel a otec.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 12. 2023 11:00

Albert Einstein měl z prvního manželství měl dva syny – Hanse a Eduarda. Zatímco Hans kráčel ve stopách svého otce, stal se uznávaným inženýrem a přestěhoval se do Ameriky, Eduard byl jiný. Po celoživotních zdravotních potížích a tragédiích se dožil pouze 55 let.

Rozdělená rodina

Eduard se narodil v Curychu 28. července 1910. O čtyři roky později se rodina přestěhovala do Berlína. V tomto okamžiku rodinu tvořili Albert, jeho první manželka Mileva Maric, desetiletý Hans a čtyřletý Eduard. Toto soužití ale nemělo dlouhého trvání. Mileva se s Albertem rozvedla a vrátila se s dětmi zpět do Švýcarska.

Milevě vadilo, že její muž dává na první místo vědu. Hans si ale vybavoval, že je otec pravidelně navštěvoval a brával na výlety. V roce 1919 se Albert znovu oženil a o 14 let později emigroval do Států, aby se vyhnul vzestupu nacistické strany.

Eduardovo dětství

Eduard byl nemocné dítě, které kvůli svému zdravotnímu stavu zmeškalo nejeden výlet s otcem. Spoustu času totiž strávil po nemocnicích a sanatoriích, kde se lékaři snažili najít příčinu jeho podlomeného zdraví. Jeho otec tak začal po čase ztrácet naději, že Eduard povede normální život. Ten však, navzdory svým problémům, vynikal ve škole. Miloval umění a poezii.

Zajímal se také o psychologii, inspirovaly ho k tomu teorie Sigmunda Freuda. Tento obor začal studovat v roce 1929 na Curyšské univerzitě. Eduard opět vynikal ve studiu, trápil ho však otcův stín, kvůli němuž byly na něho kladeny příliš velké nároky. Do toho všeho ještě bojoval s duševní chorobou. Zamiloval se také, po vzoru svého otce, do starší ženy. Bohužel jim to ale spolu nevyšlo. Pokusil se tak o sebevraždu. Neuspěl a poprvé skončil v blázinci.

Diagnostikovali mu schizofrenii

Ve dvaadvaceti letech se začaly u Eduarda projevovat příznaky schizofrenie. Léčil se elektrošoky, které mu však jen přitížily. Zhoršila se mu schopnost komunikace i myšlení. A nešlo to vzít zpátky. Jeho otec byl z toho velmi špatný, ale nemohl nic jiného dělat, než jen posílat peníze, a tím rodinu podporovat.

Poté, co Albert spolu s Hansem emigrovali do Ameriky, zůstala Mileva na Eduarda zcela sama. Dělala pro něho první a poslední. Dokonce napsala dopisy Carlu Gustavu Jungovi. Ten jí ale nikdy neodpověděl. Když pak v roce 1948 zemřela, dostal se Eduard do péče nemocnice Burghölzli. Tam trávil čas psaním poezie a dopisů svému otci. Ten však v roce 1955 následoval na druhý břeh Milevu. Eduard se k nim připojil o deset let později. Osudnou se mu stala mozková mrtvice.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Albert Einstein
Historydefined.net: Eduard Einstein – The Forgotten Son of Albert Eistein

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články