Mýty o těhotenství: Jíte za dva a nesmíte sportovat. Na jaké další nepravdy je třeba si dát pozor?

Mýty o těhotenství: Jíte za dva a nesmíte sportovat. Na jaké další nepravdy je třeba si dát pozor?
Zdroj: Unsplash.com

Období těhotenství prožívá každá žena jinak. Jsou ale určité skutečnosti, které platí bez rozdílu pro všechny těhotné. Někdy jsou ovšem mylně zaměňovány za sérii zákazů a přísných pravidel, která nejsou vždy tak úplně pravdivá. Nastávající maminky se tak většinou jenom zbytečně stresují.

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová11. 03. 2020 09:00

Nenechte si jedno z nejkrásnějších období v životě ženy zkazit řadou pomluv a pověr. Přečtěte si, co jsou jen výmysly a na co skutečně dávat pozor.

Nepravdivý mýtus č. 1: Jíte za dva

Asi nejrozšířenějším mýtem o těhotenství, který zvedá tlak mnoha odborníkům, je tvrzení, že v očekávání musíte jíst za dva. Ti varují, že opak je pravdou! Dítě nepotřebuje tak velký příjem jako dospělý. Do jídelníčku proto přidejte maximálně jednu menší svačinu. „První tři měsíce těhotenství by žena neměla přibírat na hmotnosti, nebo pouze nepatrně“, vysvětluje pro Lifee.cz nutriční terapeutka Johanka Šlapáková, DiS. a radí: „Je třeba nepodléhat těhotenským chutím. Většinou jsou totiž pro těhotné ženy nejlákavější velmi kalorická jídla plná tuku a cukru s minimem bílkovin. Žena, která jí nadměrně v období těhotenství může dostat takzvanou těhotenskou cukrovku, žlučníkové kameny, průjmy, zácpu i další potíže. Ke všemu se dítě v důsledku přejídání může narodit veliké a nést si doživotní následky, například cukrovku.

Nepravdivý mýtus č. 2: Nesmíte běhat a sportovat

Tvrzení, že se těhotná žena musí šetřit, zná snad každý. Někteří dokonce tvrdí, že by nastávající matky neměly běhat ani jinak sportovat. To ale rozhodně není pravda. Platí, že s ohledem na zdravotní stav a aktuální trimestr může žena dělat vše, co zvládala před těhotenstvím. Určité druhy cvičení jsou dokonce doporučené, například těhotenská jóga.

Nepravdivý mýtus č. 3: Těhotenství trvá devět měsíců

Asi každý si myslí, že doba těhotenství trvá devět měsíců. Ne vždy je to tak ale úplně pravda. Jeho délka se podle provedených studií může lišit až o pět týdnů. Závisí přitom na hodně okolnostech, jako je věk rodičky a její porodní váha.

Nepravdivý mýtus č. 4: Nesmíte mít pohlavní styk

Některé těhotné ženy se tolik bojí o své miminko, že se bojí se svým partnerem milovat.  Mají strach, že by ho mohli poranit. Obavy ale podle odborníků nejsou u většiny těhotenství při normálním umístění placenty třeba. Výjimkou může být její odlišná poloha nebo riziko předčasného porodu, na které vás případně upozorní gynekolog.

Nepravdivý mýtus č. 5: Když jste rodila císařským řezem, nemůžete rodit přirozeně

Mezi lidmi po dlouhá léta kolovalo nepravdivé tvrzení o tom, že žena rodící císařským řezem již nemůže rodit přirozeně. Někteří to zdůvodňovali tím, že v takovém případě jí hrozí při přirozeném porodu mnohem větší rizika. Ta jsou ale pouze nepatrná. Pokud lékaři u rodičky ani u jejího dítěte neshledají žádné zdravotní problémy, není žádný důvod, proč by nemohla rodit přirozeně.

Nepravdivý mýtus č. 6: Podle bříška poznáte pohlaví miminka

To, že podle tvaru a velikosti těhotenského břicha je možné poznat pohlaví miminka, si myslí až překvapivé množství lidí. Jedná se ale pouze o nepotvrzené spekulace. Ve skutečnosti jeho vzhled nemá s pohlavím dítěte nic společného.

Nepravdivý mýtus č. 7: Nemůžete pít kávu

Možná jste se s tím již setkala. Informace, že jste těhotná v mnohých vyvolává domnění, že si po celou dobu těhotenství už nemůžete dopřát ani doušek kávy. Ačkoliv se pití kávy v očekávání příliš nedoporučuje, jeden slabší šálek denně a při dobrém zdravotním stavu rozhodně neublíží.

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články