Fit a krásnátestovánísoutěže

Sociální fobie u dětí: Tipy, jak zvládat strach z neznámého

Thumbnail # Sociální fobie u dětí: Tipy, jak zvládat strach z neznámého

Zdroj:Pixabay.com

Setkali jste se někdy se situací, při které mělo vaše dítě strach z neznámého, neznámých lidí, zažívalo při tom stres a úzkost? Pravděpodobně se jedná o sociální fobii, která se projevuje nadměrným strachem ze sociálních situací a společenských styků s lidmi, v nichž se dítě trpící sociální fobií cítí velmi nepříjemně. Máme pro vás pár tipů, jak tyto situace zvládat.

Markéta Bartošíková 2. února 2020

Při sociální fobii dítě sužuje strach z oslovení neznámého člověka, strach z neznámého prostředí, první schůzky apod. Sociální fobie se projeví tehdy, když nedojde v těchto situacích ke správné adaptaci. Jak sociální fobie vzniká, není vždy jasné. Nejčastěji se objevuje po nějakém traumatu, výsměchu, kritice či školních neúspěších.

Thumbnail # Parasomnie u dětí: Křičí a nereagují. Jak zatočit s nočními děsy?
Mohlo by Vás zajímat:

Parasomnie u dětí: Křičí a nereagují. Jak zatočit s nočními děsy?

Děti kopírují své rodiče

Fobie může rovněž vzniknout imitací rodičovských vzorů, kdy dítě kopíruje vyhýbání se určitým situacím po rodičích. Biologické faktory tak mohou mít nezanedbatelný vliv. Dispozice k celkově zvýšenému napětí může být tedy i vrozená. Starší děti trpící sociální fobií jsou dokonce přesvědčeny, že si druzí všímají jejich potíží a podle toho je hodnotí. Toto přesvědčení navíc zvyšuje jejich úzkost.

Co se to se mnou děje?

Docentka MUDr. Eva Malá, CSc., ve své studii Sociální fobie v dětství, publikované v časopisu Pediatrie pro praxi, uvádí: ,,Plachost v dětství může být předpovědí sociální fobie v dospělosti a může být spojená s narušením rozpoznávání emocí v lidských tvářích.“ U úzkostných dětí jsou pozorovány různorodé symptomy. Jedná se o tělesné reakce, výkyvy pocitů a poznávací reakce. Tělesné reakce pociťují osoby trpící fobií samy na sobě, může je však zpozorovat i okolí. Doktorka Malá dále dodává: ,,Dítě není schopno zabránit stresovým situacím, není schopno vysvětlit, proč se tak chová, a nerozumí tomu, proč se tak cítí.“

5 tipů, jak dítěti pomoci zvládat strach

Přestože je řada lidí přesvědčená, že sociální fobie je rys jejich povahy, a proto s tím nemohou nic dělat, není to pravda. Přinášíme vám pár tipů, jak dítěti ulehčit od strachu z neznámého.

  1. Zklidnění dechu a aplikovaná relaxace pomáhá úzkostnému dítěti zmírnit úzkost a snižovat jeho napětí před obávanou situací nebo přímo v ní.
  2. Je potřebné dítě naučit novým sociálním dovednostem. Postupně ho učit chování v různých situacích, kterým zatím nebylo vystaveno.
  3. Při setkání s obávanou situací je potřeba dítěti ukázat, že vy jako rodič se nebojíte, že je to bezpečné a zcela normální.
  4. Nepodceňujte a vysvětlujte. Před každou situací, u které víte, že bude dítěti nepříjemná, buďte trpěliví, vysvětlujte a připravte ho na to, co ho čeká.
  5. Nikdy dítě do ničeho nenuťte! Nechejte ho, ať se projeví nebo přijde samo. Klid a vyrovnanost rodičů často přinášejí zázraky.
Thumbnail # Nejpodivnější fobie na světě. Víte, že se lidé mohou bát například tchyně, zrcadel nebo vaření?
Mohlo by Vás zajímat:

Nejpodivnější fobie na světě. Víte, že se lidé mohou bát například tchyně, zrcadel nebo vaření?

Podobné články

Zavří­t reklamu