Zapomenutý James Bond: Jak dnes žije George Lazenby, jediný agent 007, který se oženil

Zapomenutý James Bond: Jak dnes žije George Lazenby, jediný agent 007, který se oženil
Zdroj: Wikimedia Commons/ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv/Fotograf: Baumann, Heinz – Comet Photo AG (Zürich)/Com_C17-087-001-001/CC BY-SA 4.0

George Lazenby si zahrál Jamese Bonda jenom jednou, pak se k povolení zabíjet vrátil Sean Connery. Lazenbyho agent 007 možná nahradil charisma arogancí, ale za to se jako jediný z Bondů ve filmu V tajné službě Jejího Veličenstva oženil. Jak žije herec dnes?

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta15. 10. 2021 12:00

Zatímco představitelé Jamese Bonda se obvykle rekrutují z Velké Británie nebo Irska, model George Lazenby byl Australan. Neměl velké herecké zkušenosti, jen vypadal dobře v obleku a měl trošku ostřejší, až arogantní vzezření. Na chvíli v sérii nahradil Seana Conneryho, který toho po pěti bondovských štacích už měl dost.

George Lazenby jako James Bond

Pro George Lazenbyho je snímek V tajné službě Jejího Veličenstva (1969) debutem a to rovnou v hlavní roli. Model a herec z reklam měl být náhradou za Seana Conneryho, který za 6 let natočil pět bondovek a byl unavený z toho kolotoče. Jenže zatímco Connery působil v této v podstatě superhrdinské roli s lehkým nadhledem a ironií, Lazenby přinesl do na míru střiženého obleku jistou aroganci. Ale také zranitelnost a cit, neboť se jako jediný z Bondů oženil, byť to nakonec nutně muselo skončit tragicky. Mluvíme ovšem o opravdové svatbě s milovanou ženou, protože jednu fingovanou si zkusil už Connery ve filmu Žiješ jenom dvakrát (1967).

 

View this post on Instagram

 

Příspěvek sdílený Really, 007! (@really007pod)

Lazenby roli získal díky tomu, že v průběhu kamerových zkoušek omylem udeřil jednoho z kaskadérů do tváře a prý u toho působil natolik agresivně, že si jej producenti okamžitě vybrali. Dostal 100 000 dolarů, byl tedy osmkrát levnější než Connery, který navíc bral i procenta ze zisku.

Lazenby opustil Jamese Bonda ještě před premiérou snímku V tajné službě Jejího Veličenstva. Jeho manažer jej prý přesvědčil, že v uvolněných 70. letech, které již klepaly na dveře, nemá taková role místo...

Jak dnes žije George Lazenby

Zatímco všichni představitelé Jamese Bonda se dokázali prosadit i mimo této filmové série, George Lazenby nevystoupil ze stínu slavného agenta. Nikdy se z něj nestala velká hvězda, vydělával si modelingem a hrál jen sporadicky, po odmítnutí dalších bondovek byl v Hollywoodu trochu toxickým. Přestože vyhlašoval, že by dobrou roli vzal i zadarmo, nepomohlo mu to. Mezi jeho nejznámější filmy patří Muž z Hongkongu (1975), ovšem pozor, nejde o stejnojmenný snímek s Jean-Paulem Belmondem, ale o akční kung-fu příběh odehrávající se v Austrálii. V devadesátých letech byl pak Lazenby k vidění v sérii televizních snímků o Emmanuele.

George Lazenby byl ženatý dvakrát. V roce 1973 si vzal Chrissie Townson, se kterou měl dvě děti - Zacharyho a Melanii. Chlapec bohužel zemřel ve věku 19 let kvůli nádoru na mozku. V roce 2002 se Lazenby oženil s bývalou tenistkou Pam Shriverovou, ale vydrželo jim to jenom šest let, pak následoval vleklý rozvod. Z tohoto manželství pochází tři děti.

Dvaaosmdesátiletý George Lazenby je dnes nejstarším žijícím hercem, který ztvárnil Jamese Bonda. Objevuje se na různých festivalech a vzpomínkových akciích věnovaných poutavému světu špionů.

Je aktivní na Instagramu, kde přidal třeba fotku z projekce nejnovější bondovky Není čas zemřít. Pochvaloval si výběr hudby. Nemyslel tím titulní skladbu od Billie Eilish, ale klasiku We Have All The Time In The World od Louise Armstronga, která byla původně napsána pro snímek V tajné službě Jejího veličenstva. A co si Lazenby myslí o dalším směřování příběhů agenta 007? Prý by roli mohla převzít žena...

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Portrayal of James Bond in film

CSFD.cz: George Lazenby

Express.co.uk: James Bond: George Lazenby's verdict on No Time To Die and its tributes to his 007 movie

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Související články

Další články