Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Zapomenutý příběh Karla Gotta aneb Jak účes Zlatého slavíka zachránily německé fanynky

Zapomenutý příběh Karla Gotta aneb Jak účes Zlatého slavíka zachránily německé fanynky
Zdroj: Wikimedia Commons/Stadtarchiv Kiel, CC BY-SA 3.0 DE
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Karel Gott, který by 14. července oslavil 82. narozeniny, byl už na konci 60. let obrovskou a vlivnou hvězdou, a proto si jej chtěl režim vyformovat podle svého. Vedle toho, co a jak má zpívat, se na nejvyšších místech rozhořela i debata o oblékání a podobě účesu Zlatého slavíka.

Imrich Rešeta 14. července 2021

Byla to doba, kdy se i zpívání hitu Hej, páni konšelé bralo jako útok na režim a Karla Gotta zkritizoval ve svém projevu sám Gustáv Husák. Pak to ve zpěvákovi všechno nějak dozrálo a v roce 1971 krátce emigroval do západního Německa. Šlo vlastně o jakýsi prodloužený pobyt od jara do podzimu, který absolvoval bez povolení československých úřadů.

Osudové ženy Karla Gotta: Ivana pro něj byla životní láskou, přítelkyní i oporou
Mohlo by Vás zajímat:

Osudové ženy Karla Gotta: Ivana pro něj byla životní láskou, přítelkyní i oporou

Karel Gott v emigraci

Doma jsme byli pořád napomínáni, nelíbily se některé písničky, délka vlasů atd. Bylo nám dáváno najevo, že mládež by měla mít jiné idoly a že příliš nevyhovujeme. Písnička Korunou si hodím se nehrála, protože to bylo znevažování měny, nelíbila se ani Hej, páni konšelé a tak dále. Některé desky byly staženy z prodejen atd.vzpomínal Karel Gott na začátek 70. let v rozhovoru pro deník Právo.

Jak ale na webu týdeníku Respekt připomíná Jaroslav Formánek, Karel Gott i přesto veřejně vystupoval, vycházely mu desky a na Západě mohl vyčkat, až to všechno skončí. Formánek s jistou jízlivostí dodává, že skutečně pronásledované, zakazované a policií šikanované rockové kapely by se za jeho výhody klidně na čas vzdaly nějaké své písně. Jde o narážku na zákaz Gottovy skladby Korunou si hodím.

Podle Formánka se Karel Gott na podzim 1971 vrátil kvůli rodičům. To už ale měl i informace, že se mu nic nestane. Na oplátku ho televize nasnímala před urnou, když přišel k volbám do Federálního shromáždění. A měl klid. I vlasy v přijatelné normě. Jenže ještě než se jeho účes stal pro stranu přijatelným, strhla se kvůli tomu mírně bizarní nekolikadenní válka.

Jak vytrhnout velrybě stoličku: Tomáš Holý měl namále, prý vypadal jako holka s ošklivými vlasy
Mohlo by Vás zajímat:

Jak vytrhnout velrybě stoličku: Tomáš Holý měl namále, prý vypadal jako holka s ošklivými vlasy

Karel Gott na indexu

Spousta lidí si myslí, že moje problémy začaly v roce 1968 nebo 1969, ale opak je pravdou. Do roku 1970 nikdy nebylo lepší období pro kteréhokoliv zpěváka. Kontakt mezi publikem a mnou – no, byla to oboustranná láska,“ říká zpěvák v článku Karel Gott Hamletem, který vyšel v roce 1978 v periodiku Index on Censorship.

Jenže pak se věci zhoršily. Cenzoři požadovali texty písní tři měsíce předtím, než se začaly nahrávat. A následně je čekalo další kolečko u jiných cenzorů, kteří povolovali nasazení v rádiu. Gott k tomu dodává, že tři nebo čtyři měsíce jsou v životě popového zpěváka dlouhou dobou a pak jsou skladby zastaralé. To ale nebylo všechno. Pragokoncert, který měl tehdy pod palcem hudební scénu a inkasoval 23 % ze zpěvákových příjmů, najednou tvrdil, že je problém zajistit mu domácí vystoupení.

Když se Gott zeptal, proč je tomu tak, úředník Pragokoncertu se prý začal kroutit a koukat do nebe. „Máme dopis, ve kterém si někdo stěžuje, že vaše vlasy jsou moc dlouhé. A navíc jste zpíval tu protestní píseň proti byrokracii,“ řekl mu úředník. Zpěvák oponoval, že píseň Hej, páni konšelé nebyla ve stylu Joan Baez nebo Boba Dylana, šlo jen o kousek naivity. Odpověď zněla, že když si to myslí, pak je naivní on sám. A měl by se soustředit na optimističtější témata, protože zpívá příliš smutné a sentimentální věci.

S komunisty do Jugoslávie aneb Jak se cestovalo za minulého režimu k moři
Mohlo by Vás zajímat:

S komunisty do Jugoslávie aneb Jak se cestovalo za minulého režimu k moři

Vlasy Karla Gotta

Gott si sice vlasy nezkrátil, ale prý si dával pozor, aby nebyly příliš dlouhé. Také přestal zpívat konšely a odlehčil repertoár několika veselými baladami. Když jej pak Rudé právo kritizovalo za to, že trávil příliš mnoho času serenádováním pro zámožné západní Němce, Pragokoncert mu zařídil vystoupení v Sovětském svazu. „Někteří lidé v Praze se mnou přestali mluvit. Ne moji přátelé; oni to pochopili! Ale pár lidí na ulici se ke mně otáčelo zády,“ řekl Gott po návratu.

Pak Československá televize přišla s nápadem na pořad, který by byl věnovaný jen Gottovi a dostal by místo v hlavním vysílacím čase. Publikum už bylo připraveno na natáčení, když režisér, který se ani nedostavil, jen poslal zprávu: „Pokud to chce televize vysílat, Karel si musí ostříhat vlasy.“ Gott pak s omluvou poslal publikum domů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Karel Gott (@karel.gott_fans)

Potom následovaly celé dva dny diskuse s Pragokoncertem a ministerstvem kultury. Jediným bodem programu byly mé vlasy,“ vzpomíná zpěvák. „Poukázal jsem na to, že příští týden jedu na turné a všude v západním Německu mám na plakátech dlouhé vlasy.

Němci by podle něj prý požadovali zpět západoněmecké marky, kdyby měli pocit, že nedostanou svého Gotta. Výsledkem dlouhých diskusí byl kompromis – dolů musí jít dva centimetry, převážně za ušima. Vlasy si mohl nechat růst dál, ale uši, ty musely být vidět. A show mohla pokračovat…

7 bizarních historických událostí, u kterých lze jen těžko uvěřit, že se doopravdy staly
Mohlo by Vás zajímat:

7 bizarních historických událostí, u kterých lze jen těžko uvěřit, že se doopravdy staly

Zdroje informací:
Alan Levy: Karel Gott as Hamlet
Respekt.cz: Honba na Gotta
Wikipedia.cz: Karel Gott

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články