Barva roku 2024 odtajněna: Broskvové chmýří střídá křiklavou magentu

Barva roku 2024 a jak ji zařadit do vašeho šatníku
Zdroj: Oficiální materiály prodejců/ koláž: Lifee
Odstín Peach Fuzz nese ve vzorníku Pantone označení 13-1023.Odstín balancuje na pomezí dvou něžných barev, růžové a oranžové.Šaty v odstínu Peach Fuzz představila značka Prada už ve své  aktuální podzimní kolekci. Do oka padly herečce Umě Thurman.Vždy připraveni. Značka Crocs už nabízí jeden ze svých nejnovějších modelů v aktuálním odstínu roku 2024. (1 699 Kč)+ 14 fotek+ 15 fotek

Je to tady. Známe stěžejní barvu nadcházejících měsíců, kterou jistě brzy zaznamenáte nejen v módních kolekcích. Stal se jí sympatický a lákavý odstín na pomezí dvou teplých barev, který je už na první pohled plný něhy a hřejivých pocitů. 

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 08. 12. 2023 09:31

Institut Pantone odtajnil napjatě očekávaný barevný odstín pro rok 2024. S přídomkem “hřejivé objetí” určil po pečlivém zkoumání barevných trendů napříč společností barvou nadcházejícího roku růžovooranžový pastelový odstín nazvaný Peach Fuzz, tedy broskvové chmýří. Jen co novou trendy barvu zahlédnete, jako byste v dlaních cítili dotyk sametového povrchu šťavnatého letního ovoce.

Přídomky, které barvu ověnčily, už teď svědčí o její všestrannosti. Pantone ji nazývá jemnou, sametovou, ryze současnou a také patřičně výživnou. Čeká ji tedy velmi plodná a šťavnatá kariéra. A nás společnost pozitivního a citlivého odstínu, kterému bude slušet nejedna módní výzva.

Barva roku 2024 nese název 13-1023 Peach Fuzz

“Při každoročním hledání odstínu, který odráží naši vrozenou touhu po blízkosti a spojení, jsme tentokrát zvolili barvu vyzařující teplo a moderní eleganci. Odstín, který rezonuje se soucitem, nabízí hmatatelné objetí a jednoduše spojuje mladistvé s nadčasovým,” říká o promyšleném výběru barvy roku 2024 Beatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institute™.

Ve vzorníku institutu barva nese označení 13-1023 a podle Beatrice Eiseman obohacuje mysl, tělo i duši a nese touhu pečovat o sebe i o ostatní.

Módní angažmá odstínu Peach Fuzz

Teple broskvový odstín balancuje na pomezí růžových a oranžových tónů a nese dle svých tvůrců vintage závan minulosti, který lze hravě přetavit do nejmodernějšího prostředí, aniž by ztratil svou jemnost a klid. Vizuálně zajímavou barvu tak nebude těžké prosadit na poli módy i doplňků. Instinktivně totiž láká k dotyku, přitahuje pozornost, aniž by provokovala a působí velmi uklidňujícím dojmem.

“Barva, kterou jsme vybrali, aby se stala Pantone barvou roku 2024, potřebovala vyjádřit naši touhu chtít být nablízku těm, které milujeme, ale i radost, když si dovolíme užít si chvíli sami se sebou. Svět už potřeboval barvu, jejíž teplé a přívětivé objetí by vyjadřovalo poselství soucitu a empatie.” Tak představila zapojení odstínu Peach Fuzz na poli módy, designu i multimédií v tiskové zprávě viceprezidentka Pantone Laurie Pressman.

Na molech prezentujících kolekce pro nadcházející sezonu 2024 už barvu roku stihly angažovat značky jako Gucci, Sportmax nebo Jil Sander. V odstínu nápadně připomínajícím Peach Fuzz se blýskla i herečka Uma Thurman (53), když oblékla model z podzimní kolekce 2023 módního domu Prada.

Křiklavá Viva Magenta se loučí

Po agresivně vyzývavém odvážném odstínu ostře růžové škály, který kraloval roku 2023, barvě Viva Magenta, tak přichází výrazné zklidnění emocí, ne však jejich potlačení. Pocity, které má nový odstín Peach Fuzz vyvolávat, jsou všechno, jen ne křiklavé, přesto plné moderního ducha vyzdvihujícího klid jako sílu. A stejně klidně a sebevědomě tak už brzy vstoupí něžně oranžovorůžový pastelový odstín nejen do našich šatníků.

První barva roku byla institutem určena už v roce 2000, až o téměř dekádu později ale má zvolená barva výraznější vliv v oblasti designu a marketingu. Loňský odstín Viva Magenta vyhlásil institut po dlouhém očekávání těsně před Vánoci, 22. prosince 2022. Letos jsme se dočkali oznámení nového odstínu hned o několik týdnů dříve. Svět se ale vzápětí po jeho odtajnění začne orientovat novým vizuálním směrem, brzy tak vyhlášený odstín zaznamenáte napříč módními kolekcemi, virtuálním prostředím i obyčejným životem. Broskvové chmýří zaplaví svět doslova na každém kroku.

Novou barvu roku si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zdroj: Pantone.com

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články