Bizarní, nebo úcta? V minulosti bohatým lidem srdce pohřbívali mimo jejich tělo

Bizarní, nebo úcta? V minulosti bohatým lidem srdce pohřbívali mimo jejich tělo
Zdroj: Unsplash

Světový den srdce, který každý rok připadá na 29. září, se slaví od roku 2000 a je pořádán Světovou federací srdce a Světovou zdravotnickou organizací. Jeho posláním je upozornit veřejnost na to, že nemocem spojeným se srdcem lze předejít. My se však na tento den podíváme z jiného, historického úhlu, kdy lidé považovali tento orgán za nadpřirozený.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 28. 09. 2023 16:00

Srdce má v naší kultuře nezastupitelnou roli. Je to symbol krve, lásky, citu a romantiky. Po staletí ho národy dávaly na úroveň mozku. Srdce mělo být také středem osobnosti, myšlení a pocitů. A právě proto se mnohdy stávalo terčem mnoha mýtů i, bohužel, krvavých tradic.

Srdce musí být lehčí než pírko

Vzpomínáte na hodiny dějepisu o starověkém Egyptě, kdy se mumifikovaným nebožtíkům vytahoval skrze nos mozek, neboť byl považován za nedůležitý? Jedině srdce zůstalo v těle mrtvého. Zbylé orgány byly vkládány do nádob.

Egypťané věřili, že v posmrtném životě bylo srdce člověka umístěno na váze, kde bylo na jedné z misek položeno bílé pírko. Nyní záleželo na tom, zda je srdce daného jedince lehčí než ono pírko, nebo těžší. Ve druhém případě to znamenalo, že člověk za svého života hřešil. S posmrtným životem se tak mohl nadobro rozloučit.

Srdce jako oběť bohům

Aztékové přistupovali k srdcím snad tím nejbrutálnějším způsobem. Vyřezávali je z hrudi svých zajatců a obětovali bohům. Vše probíhalo vysoce ritualizovaným způsobem. Orgán byl vyjmut, nebo spíše vytržen na speciálním místě (vrcholek aztécké pyramidy, která plnila funknci chrámu) a se specifickými noži.

Jedinou útěchou pro zajatce bylo, že mu srdce odstranili až po smrti (některé zdroje ale uvádějí, že to bylo zaživa). To pak následně vložili do speciální nádoby a spálili. Tato "potrava" byla určena pro boha války a slunce Huitzilopochtli. Toho si samozřejmě nechtěl nikdo rozhněvat.

Zdroj dechu a duše

Představa o srdci, coby zdroji lidské inteligence a duše, byla v mnohých starověkých civilizacích zcela běžná. Starověký řecký lékař Galén byl ale v této oblasti o nutný kus dopředu a nutno dodat, že jeho učení se využívalo až do osmnáctého století. Věřil, že srdce má obrovskou moc.

Srdce mělo být zdrojem "vrozeného" tepla, které vytvořilo život. O krvi si myslel, že se vytváří v játrech trávením potravy, načež se posílá nahoru do srdce, kde "pluje" z jedné strany  na druhou pomocí neviditelných pórů. Mylné představy měl i starověký perský historik a filozof Avicenna. Ten věřil, že se v srdci tvoří dech.

Posmrtná ablace srdce

Ve velmi raném středověku se v Evropě prováděla takzvaná posmrtná ablace srdce. V praxi to znamenalo, že mrtvému člověku bylo z těla vyjmuto srdce, které se pak pohřbilo na jiném místě. Důvodem takového jednání byla víra, že srdce je podstatou člověka a středem jeho duše a emocí, tudíž si zaslouží zvláštní zacházení.

Takové srdce můžeme vidět v muzeu Pitt Rivers v Oxfordu. Lze se tam dozvědět zajímavé informace. Třeba, že tato praxe se týkala vyšší třídy a měla sentimentální charakter. Kupříkladu, když se z výpravy nevrátil křížák, jeho srdce bylo dopraveno do jeho vlasti a tam také pohřbeno. Králové zase měli srdce uložena v katedrálách a těla na jiných místech. A činilo se tak až do 19. století. I polskému hudebnímu skladateli Fryderykovi Chopinovi bylo odebráno srdce, zakonzervováno v alkoholu a při první příležitosti uloženo do hrobu v jeho vlasti.

Zdroje informací:
Bustle.com: 7 Bizarre Beliefs About The Heart In Historyhttps://www.bustle.com/articles/162790-7-bizarre-things-people-used-to-believe-about-the-heart
Cktch.cz: 29. září –⁠ Světový den srdce

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články