Smutné dětství Adiny Mandlové: Po smrti milovaného tatínka o ní říkali, že nemá srdce

Adina Mandlová byla o devět let mladší než Hudo Haas a v době, kdy se poznali, o herecké kariéře ještě ani nesnila
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain
Adina Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Tatínek Jan vychovával Adinu už odmala k velkým věcem. Měla před sebou uměleckou kariéru, kterou jemu osud nedopřál...Adina Mandlová přišla o tatínka, když jí bylo sedm. Přestože rodina zchudla a její život se ubíral trochu jiným směrem, nakonec se stala slavnou.Adina Mandlová patří mezi nejznámější prvorepublikové české herečky. + 3 fotky+ 4 fotky

Adina Mandlová byla jednou z největších prvorepublikových hvězd a tehdejším sex symbolem. Přesto její kariéra a osobní život připomínají jízdu na horské dráze. Jaký měla vztah s tatínkem, který ji nasměroval na uměleckou dráhu?

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 8. ledna 2023

Narodila se do nižší střední třídy, dalo by se říct mezi maloměšťáky. Adina Mandlová to označovala vznešenějším francouzským pojmem petite bourgeoisie. A podle vlastních slov to odjakživa upřímně nenáviděla.

Byla to nádherná žena
Mohlo by Vás zajímat:

Náruživá Adina Mandlová. Postelí jí prošli muži, ženy i senioři

Tatínek Adiny Mandlové

Jan Mandl se narodil v roce 1871 a jeho rodina pocházela z Vídně. Sám se tam chtěl vrátit a studovat hudbu na konzervatoři, neboť byl nadaným pianistou. Jenže když mu zemřel tatínek, rodina neměla dostatek finančních prostředků, a tak musel jít pracovat. Časem udělal kariéru a stal se c. k. vrchním inspektorem státních drah.

Když Janovi zemřela manželka na tuberkulózu, hledal pro své dva syny novou maminku. Jednou mu u piva padla do oka dcera hostinského Anna a za šest týdnů už se konala svatba. Pro ni to byl ohromný skok do „vyšších kruhů“,“ vzpomíná Adina Mandlová na maminku v knize Dneska už se tomu směju.

Zatímco Janova první manželka byla hezká, inteligentní a vzdělaná, druhá byla „jen“ hezká. Adina měla pocit, že jejich manželství není ideální. On měl výtečnou výchovu, uměl cizí řeči a žil hudbou. Annu se snažil pozvednout na úroveň první ženy, jenže to nešlo. „Maminka byla hodná manželka, dobrá kuchařka a hospodyně, ale úplný antitalent na řeči, klasická hudba, kterou on zbožňoval a hrál, ji nudila a knihám, které jí dával číst, nerozuměla,“ popisuje ji Adina.

Zahořklá herečka Světla Svozilová: Nenáviděla Adinu Mandlovou a Jiřinu Štěpničkovou posílala na smrt
Mohlo by Vás zajímat:

Zahořklá herečka Světla Svozilová: Nenáviděla Adinu Mandlovou a Jiřinu Štěpničkovou posílala na smrt

Vymodlené dítě Adina Mandlová

Přestože Jan Mandl toužil po dceři, k dvěma synům z předchozího manželství mu přibyl další kluk. Prý ho neměl moc rád, čekal jen na holčičku. Když se mu to splnilo a 28. ledna 1910 přišla konečně na svět Jarmila Anna Františka Marie Mandlová, chtěl pro ni něco speciálního. Proto se z Anny stala Adina.

Jan převzal její výchovu, neboť si už maloval dceřinu velkou budoucnost. Chtěl, aby šla studovat hudbu a dokončila vzdělání ve Švýcarsku. V praxi to znamenalo také to, že byla rozmazlená, nesnesitelná a nejen že jí on sám vykal, stejně k ní museli přistupovat i bratři. Ona jim však tykala.

Malá Adina trpěla nočními můrami. Bála se i přes den, dokonce nedokázala jít sama na záchod. „Jeden z bratrů musel vždycky stát hlídku přede dveřmi, aby se Adinka vyčůrala anebo vykakala bez bázně a strachu,“ vzpomíná na tuto dobu herečka.

Já už budu hodný, dědečku
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství zpěvačky Nelly Gaierové: Vyštvala Adinu Mandlovou zpět do Anglie, nebo za tím byla StB?

Smrt tatínka Adiny Mandlové

Malá Adina mohla jako jediná vstoupit do otcovy pracovny a hrát na jeho pianě. Už jako čtyřletá byla ctižádostivá a on se rád chlubil nadanou dcerkou a nechával ji producírovat se na večírcích. Prý si už tehdy občas tajně usrkla z likérů po hostech. Protože jí od narození doma říkali, že je jiná a zvláštní, snažila se odlišit a na ostatní děti se dívala s opovržením. Ve škole kvůli tomu neměla kamarádky. „Byla jsem umíněná, prostořeká a předčasně zralá, následek mých rozhovorů s tatínkem, který se mnou mluvil jako s dospělou osobou,“ vysvětluje Mandlová.

Jejich vztah ale brzy dostal ránu. Jan Mandl onemocněl španělskou chřipkou, pak dlouho silně krvácel z nosu. A jednou, když byla sedmiletá Adina ve škole, po snídani zemřel. Maminka nesla pohřeb těžce a chtěla se vrhnout za rakví. Malá Adina se za ni styděla a umínila si, že neuroní slzu. Jako jediná z rodiny na pohřbu neplakala. „To dítě nemá srdce,“ říkalo se prý tehdy.

S tatínkem se chtěla rozloučit po svém. A tak po návratu do domu sedla k pianu a začala hrát jeho oblíbenou skladbu Nocturno od Frédérica Chopina. Ale maminka tomu nerozuměla a trvala na tom, že v domě smutku nesmí být hudba. Zaklapla desku piana a málem jí polámala prsty. Adina se na ni vrhla, ale v průběhu rvačky omdlela. Když se probrala, ležela se zápalem plic. Léčila se dlouho a zhubla až na kost. Tehdy totiž ještě neexistoval penicilín. Nakonec se vyléčila. „Jedna rána se ale nikdy nezahojila. Moje největší láska, můj zbožňovaný tatínek a nejlepší přítel se už nikdy nevrátil. Jenom někdy ve snu, a když jsem se probudila, přála jsem si, abych umřela a byla zase s ním… “ dodává Mandlová.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Adina Mandlová
Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Další články