Bohaté viktoriánky aneb Jak si sestry Sutherlandovy díky dlouhým vlasům vydělaly miliony

sestry Sutherlandovy
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Každá doba má své idoly. I ta viktoriánská. Lidé se tehdy mohli zbláznit ze sester Sutherlandových, které na různých veletrzích a cirkusových vystoupeních předváděly své neuvěřitelně dlouhé vlasy. Sarah, Victoria, Isabella, Grace, Naomi, Dora a Mary se mohly pyšnit celkovou délkou 11,3 metrů.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 11. 12. 2023 16:00

Zpočátku se živily jako hudebnice a zpěvačky. Talent pro to sice měly, ten ale nikoho bohužel nezajímal.

Výdělečný podvod

Každý chtěl vidět jejich bujné kštice. Toho také využily. Začaly totiž na svých vystoupeních prodávat zaručeně kvalitní a speciální krém, který měl u lidí posiloval růst vlasů. Byla to směs alkoholu, vody a oleje.

Navzdory velmi pochybnému složení "vlasového hnojiva" jim tento výrobek, spolu s dalšími mastmi a mýdly, vydělal hned v prvním roce 90 000 dolarů. Když v roce 1893 Naomi zemřela, najala se "nová" sestra, aby show mohla pokračovat. Kromě přímého prodeje se také rozhodly své výrobky distribuovat do maloobchodů.

Krásný výdělek sester Sutherlandových

Pak už jen zbýval krůček k tomu otevřít si vlastní salony s velmi ochotnou obsluhou, která zákazníkům vtlačila nejen zázračné tonikum, ale také úžasné barvy na vlasy a hřebeny. A tak to pokračovalo až do roku 1920. Sice již deset let nevystupovaly, reklamy se ale v tištěných publikacích objevovaly i nadále.

Když přišly do módy krátké vlasy, měly sestry takzvaně po ptákách. Do té doby se ale dokázaly pěkně, milionově, zabezpečit. Peníze poté použily na stavbu sídla, kde stávala rodinná farma, na níž prožily své dětství.

Rychle nabyl a rychle pozbyl

Přesně v duchu tohoto rčení přistupovaly sestry ke svým financím. Na šetření zrovna moc nebyly. Na druhou stranu měly z čeho utrácet. Nakonec dojde ale i ta sebevětší částka, zvláště když už chybí další příjmy. Nejstarší Grace, která se dožila 94 let, tak nakonec skončila v roce 1946 v neoznačeném hrobě.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Seven Sutherland Sisters
Ripleys.com: How Seven Victorian Sisters Made Millions With Their Long Hair

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články