Nevítaný host v domě a mýty o něm: Co dělat, když se k vám nastěhuje škvor?

26. září 2018
Pixabay.com
Pixabay.com
Témata: byt, hmyz, mýtus, škvor

Zřejmě žádná z žen si nelibuje v přítomnosti jakéhokoliv hmyzu. To obzvláště platí, když se onen hmyzák ocitne u vás doma. Pavouci a mouchy jsou relativně častými návštěvníky všech domácností a jejich přítomnost více či méně už skoro ignorujete. Co když se vám ale do ložnice nastěhuje škvor?

Výskyt hmyzích obyvatel planety v bytě nebo domě se obecně bere jako špatné znamení. Možná že není dost uklizeno, že je někde něco plesnivého – zkrátka brouci a jiná havěť nejsou v lidských příbytcích vítáni. Navíc, co se týká škvorů, jejich společnost vás znervózňuje o to víc, protože po světě koluje fáma, že vám vlezou do ucha. Tam se zabydlí, nakladou vajíčka a malí škvoříci vám sežerou mozek.

To je samozřejmě naprostá hloupost. Entomologové z Přírodovědecké fakulty UK v Praze vás uklidní. Lidské ucho je podle odborníků ne úplně vyhledávaným útočištěm jakéhokoliv brouka. Díky mazu, který se tam nachází, působí dokonce na hmyz odpudivě. A i kdyby se něco takového přihodilo, s největší pravděpodobností někde v kempu, kde budete spát pod stanem nebo širým nebem, většina broučků se bude co nejrychleji pakovat z vašeho ucha pryč.

Stejně tak vám škvor neproštípne kůži. Jeho kusadla nejsou na to dostatečně silná, a tak i když ho vezmete do ruky a malý nezbeda se bude bránit, maximálně pocítíte něco jako bodnutí od komára.

I když je vaše ucho už nyní v bezpečí, stejně jste ráda, když víte, že počet obyvatel domácnosti je pořád ten stejný a nezvýšil se ani o jednoho malého přistěhovalce. Škvoři mají rádi temná místa, vykouknout na vás může ze špajzu nebo se bude ukrývat kdesi vzadu v poličce v kuchyňské lince. Když venku svítí slunce a vy sušíte prádlo na zahradě, domů si ho můžete přinést i s vypraným oblečením.

Pokud se štítíte chytat škvory rukama, jsou dva jednoduché způsoby, jak se jich zbavit. Jako první můžete zkusit nalít do víčka od zavařovací sklenice rostlinný olej. To pak položte někam na zem, nejlépe do kouta, abyste do něj sama nešlápla, nebo na místo, kde tušíte, že by mohl škvor bydlet. Ten se pak ve víčku jednoduše utopí. Jestliže nemáte doma malé dítě nebo zvíře, které by mohlo být alergické nebo jinak trpět, až budete po bytě pobíhat s rouškou a sprejem, je pro vás vhodnou možností zajít do kteréhokoliv hobbymarketu a tam vám už zajisté nabídnou celý regál přípravků na hubení hmyzu.