Babské rady: Jak se zbavit hmyzího štípance pomocí cibule

S teplým počasím začíná i útoky hmyzu. Jak se chránit?
Zdroj: Pixabay.com

S přicházejícím teplým obdobím se většina z nás raduje z dlouhodobého pobytu venku. Užíváme si sluníčka a příjemných teplot, které přímo vybízejí k dlouhým procházkám a častým návštěvám luk nebo hájů. Má to ale háček. Právě teď je totiž všude kolem také velké množství hmyzu, který si nepříjemnými štípanci a kousáním brání své teritorium. Nenechte si tím zkazit radost z výletu. Vyzkoušejte následující tipy, které vám účinně uleví. Šanci můžete dát i babským radám.

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 19. května 2020

Bezstarostné teplé dny venku dokáže pěkně znepříjemnit nečekané bolestivé štípnutí. A co teprve, když jste alergičtí. Většinou se vám v takovém případě kromě svědivého a bolestivého pupínku vytvoří na kůži také výrazný otok. Co s tím a jak si účinně ulevit?

Jak na těhotenské nevolnosti: Funguje vhodný jídelníček, aromaterapie i babské rady
Mohlo by Vás zajímat:

Jak na těhotenské nevolnosti: Funguje vhodný jídelníček, aromaterapie i babské rady

Pomohou chladivé gely a krémy z lékárny

Při normální reakci po hmyzím bodnutí, tedy pokud se nedusíte a nemáte další přidružené alergické potíže, sáhněte v první řadě po některém z gelů k tomu určených. K dispozici jich je v lékárně celá řada. Pokud si nevíte rady s výběrem, klidně poproste o radu lékárníka. Tyto speciálně vyvinuté gely či krémy oblast příjemně chladí, mírní podráždění kůže a navíc přispívají k rychlejšímu hojení pupínku.

Na včelí žihadlo funguje ocet a ledování

Jestliže vás bodla včela, která vám zanechala v kůži žihadlo, nejprve ho opatrně nehtem odstraňte, podobně jako například třísku. Pinzety nejsou příliš vhodné. Po vyjmutí žihadla místo potírejte octem, pomůže i ledování. Vhodné je postižené místo pravidelně kontrolovat, zda vám příliš neotéká či u vás nezačíná alergická reakce. V takovém případě neprodleně navštivte svého lékaře. Pokud už o sobě víte, že jste alergičtí na vosí nebo včelí bodnutí, můžete této reakci předejít léky proti alergické reakci. Záleží také na místě bodnutí. V případě, že dostanete žihadlo do hlavy, krku či jazyka, bez váhání vyhledejte doktora.

Babské rady na otravné bradavice! Takhle si s nimi poradíte jednou provždy
Mohlo by Vás zajímat:

Babské rady na otravné bradavice! Takhle si s nimi poradíte jednou provždy

Připravte se na možnou alergickou reakci

Jak už zde bylo řečeno, po bodnutí se může dostavit také alergická reakce. Tu poznáte tak, že otok, bolestivost a svědění nemizí ani několik hodin od štípnutí. Většinou se tyto projevy naopak stupňují. Objevit se ale mohou i další příznaky jako dušnost, zvracení, krvácení z nosu nebo výrazná změna barvy pokožky, zrychlený srdeční tep, šok a svalové křeče. V takových případech na nic nečekejte a zavolejte odbornou lékařskou pomoc. Někteří alergici mívají doma od svého lékaře injekční pero s dávkou adrenalinu, které si po bodnutí mohou aplikovat sami do svalu. Předchází tak hrozícímu šoku.

Babské rady sází na cibuli

Po hmyzím štípnutí nebo bodnutí vám může účinně ulevit i stará dobrá cibule. Postup je jednoduchý. Nakrájejte cibuli na kolečka. Cibulový plátek pak přiložte na postižené místo a nechte působit nebo s ním ránu opakovaně potírejte. Cibule působí protizánětlivě, takže zabrání vzniku infekce a napomáhá od svědění a bolesti.

Prokletí jménem kuří oka. Pomohou vám ověřené babské rady
Mohlo by Vás zajímat:

Prokletí jménem kuří oka. Pomohou vám ověřené babské rady

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články