Fit a krásnátestovánísoutěže

Symboly na cedulkách u prádla mají svůj důvod, proto je rozhodně nestříhejte

Thumbnail # Symboly na cedulkách u prádla mají svůj důvod, proto je rozhodně nestříhejte

Zdroj:Pixabay.com

I když vás cedulka na kalhotách rozčiluje, je lepší ji nestříhat. Předejdete tak možné katastrofě, kdy z pračky vytáhnete velikost, která bude sedět maximálně vaší staré panence z dětství.

Barbara Lorenzová 24. října 2018

Symboly, jak s daným kouskem naložit, jestli ho můžete prát, na kolik a co na to sušička, tam totiž nejsou jen proto, aby vás mělo co škrábat na kůži nebo abyste poznala, že nemáte tričko obráceně. Jejich odstraněním navíc po čase můžete zapomenout, jak s oblečením naložit a nenávratně ho tak poslat do textilního nebe.

Symbol praní
Nejběžnější piktogram, na který na cedulce narazíte. Dává vám svolení k tomu klasicky oblečení vyprat. Jedná se o symbol vaničky, ve které je v 99,9 % uvedeno číslo. To určuje, na kolik stupňů můžete pračku zapnout, abyste oděv nepoškodila.

Ruka ve vaničce značí to, že si zahrajete na pradlenku a vymácháte si tričko v umyvadle. Jedná se nejspíš totiž o „citlivý“ kousek, a pokud nemáte na pračce možnost volby programu ručního praní nebo praní hedvábí, umyvadlu se nevyhnete. Teplota vody by neměla přesáhnout 40 °C. Samozřejmě i v ruce perte co nejšetrněji. Nedrhněte zuřivě látku o sebe a neždímejte.

Výlet do čistírny musíte podniknout, jestliže je vanička zcela přeškrtnutá. Tady vás ani umyvadlo nezachrání.

Thumbnail # Vychytávky našich babiček: Jak si připravit účinný domácí prací gel a aviváž, která provoní vaše oblečení na dlouhou dobu?
Mohlo by Vás zajímat:

Vychytávky našich babiček: Jak si připravit účinný domácí prací gel a aviváž, která provoní vaše oblečení na dlouhou dobu?

Symbol sušení
Disponuje vaše domácnost sušičkou? Pak je pro vás symbol čtverečku s kolečkem uvnitř. Ten právě značí sušení prádla spolu se stupni, který na sušičce nastavíte. Jedna tečka značí opatrnost, dvě tečky běžnou teplotu. I zde platí, že pokud je symbol přeškrtnutý, na strojové sušení můžete zapomenout.

Symbol chemického čištění
Písmenko F v kolečku je symbol uhlíkového rozpouštědla, zatímco písmeno P určuje čištění perchloretylenem. Pod oběma symboly se může vyskytnout čárka, což značí omezení v oblasti mechanického namáhání, zvlhčování a teploty. Škrtnutý symbol chemické čištění zakazuje.

Symbol mokrého čištění
Vypadá tak, že v kolečku bude písmenko W (wet – mokrý). Čištění za mokra probíhá v profesionálních čistírnách.

Symbol bělení
Rozdíl mezi černým a bílým trojúhelníkem, jež jsou symboly pro bělení, je ten, že bílý čištění chlorem povoluje a černý nikoliv.

Symbol žehlení a mandlování
Obrázek žehličky poukazuje na to, že oděv můžete nejen žehlit, ale i mandlovat. Počet teček uvnitř symbolu určuje doporučenou teplotu. Jedna tečka je zhruba 110°, dvě 150° a tři stupňů cca 200. Přeškrtnutá žehlička nechá žehlicí prkno v klidu odpočívat.

Podobné články

Zavří­t reklamu