Čtyři Češky, čtyři příběhy, čtyři země světa. Poslední destinací, do které zavítáme v rámci letního tématu Češky v zahraničí je mnohými milované a adorované Švýcarsko. Dana Vítůvová žije už více než rok v městečku Interlaken uprostřed pohádkové přírody. A nemůže si zdejší poměry vynachválit.
Dana Vítůvová odcestoval do Švýcarska původně jen na sezonní práci v květnu loňského roku. Jenže pak se jí tu začalo dařit natolik, že zůstala. Dnes je tato alpská země, a Interlaken zvlášť, jejím domovem. Směle tak může vyvrátit mýty, které o Švýcarech kolují. Například že jsou chladní a cizince mezi sebe berou jen neochotně.
"Já se hrozně bála, že na mě budou místní koukat jako na nějakou naplaveninu, jak tady říkáme, jako na cizáka, který se tam mezi ně chce dostat," svěřila se Dana v pořadu Ženská tabu Báry Hlaváčkové. "Vůbec to tak ale není. Ti lidé jsou oproti Čechům strašně milí, otevření, přijmou tě mezi sebe od prvního měsíce, jako bys byla místní."
Jak se Dana Vítůvová dostala do Švýcarska
Proč vlastně Švýcarsko?
To je dobrá otázka, tu jsem si už i já několikrát kladla. U mě to přišlo ze dne na den, mám tam kamarádku a kamaráda, kteří tam žijí už nějakých pět, šest let. Kolikrát jsem se za nimi chystala na návštěvu a nikdy jsem se k tomu nedostala. Švýcarsko jako prostředí, ať už se jedná o hory, nebo o města, mě vždycky lákalo, a když přišla nabídka, neváhala jsem a skočila po tom.
Takže tam pracuješ, žiješ, jak se ti tam daří?
Teď v květnu to byl rok, co jsem v Interlakenu, a jsem tam strašně spokojená. Samozřejmě nějakým způsobem mi chybí domov a Praha, ale abych byla úplně upřímná, momentálně se tam cítím šťastná, spokojená. Ať už jde o práci, nebo osobní život, tedy navazování přátelství.
Kde přesně Interlaken je, abychom měli představu?
Interlaken je malé městečko v horském údolí. Kdybych to měla znázornit, všude kolem jsou hory a my jsme uprostřed mezi dvěma nádhernými průzračně modrými jezery. Interlaken je cca hodinku od Bernu a dvě hodinky nebo 2,5 hodinky od Curychu.
Já už říkala, že Švýcarsko je mnohými milované a jakoby adorované. V čem bys to potvrdila, nebo trošku vyvrátila? Co tě třeba překvapilo, že není zas až takové, jaké sis myslela?
Já tedy můžu mluvit jenom o svém životě v Interlakenu, protože tam se určitě žije jinak než ve větších městech, jako je Curych. Ale kdybych se měla bavit konkrétně o svém životě tam, tak ať už to jsou finance, mentalita, komunita těch lidí, kteří tam žijí, jak tě mezi sebe přivítají, jak se k tobě jako k cizinci chovají, to je za mě jedno z největších plus. Je to oproti Česku výrazná změna. Ale pokud se tam někdo chystá žít nebo na dlouhodobější návštěvu, je opravdu potřeba vědět, že Švýcarsko je hodně drahé.
Obě ty věci ještě probereme. Teď mě zajímá, jestli jsi tam doma? Našla jsi tam domov nebo druhý domov, plánuješ tam zůstat?
Když jsem tam jela před tím rokem, říkala jsem si, bude to na chvilku. Bude to třeba jen sezónní práce, nebude se mi tam líbit, bude mi chybět rodina, budou mi chybět kamarádi, kteří žijí v Karlových Varech nebo i po celé České republice. Byla jsem rozhodnutá, že pojedu jenom na chvilku. Teď je to už rok, uteklo to strašně rychle, a já už vím, že je to můj druhý domov. Momentálně se zpátky do Česka nechystám, aktuálně je pro mě Švýcarsko nebo Interlaken domovem.
Jak draho vyjde život ve Švýcarsku
Jak získat ve Švýcarsku práci, jak je to těžké?
Já jsem měla, řekněme, výhodu v tom, že jsem práci získala přes kamarádku. Když máš nějakého známého nebo kamaráda, blízkého rodinného příslušníka, v tomhle je to pro cizince, který se tam chce stěhovat, vždycky jednodušší. Ale mám tam i spoustu kamarádů, kteří přišli do Švýcarska nebo do Interlakenu jen tak. Ono záleží na mnoha věcech. Třeba na jak dlouho dostaneš práci, protože se tam začíná na dobu určitou - ať už se jedná o práci v gastronomii, na poště, nebo v kanceláři, vždycky dostaneš nejprve smlouvu na dobu určitou a na základě toho tam můžeš získat pracovní povolení. Já osobně, když jsem se tam nastěhovala, jsem dostala nejprve cizinecké povolení k pobytu na půl roku. Po půl roce si musíš žádat o nové, záleží na tom, jestli máš smlouvu na neurčito nebo na určito, na základě toho můžeš získat nové pracovní povolení pro cizince buď na rok, nebo na pět let.
Já jsem říkala, že ještě probereme dvě velké věci, a to jací jsou Švýcaři vůči cizincům, a peníze, výdělky. Ty výdělky tam, možná i za kolikrát podprůměrnou práci, jsou asi srovnatelné s manažerským platem v Praze. Je to tak?
Je to tak. Budu úplně upřímná, je to tak.
A to b), jak draze se tam žije. Začneme postupně opravdu běžnými věcmi, jako je zajít si na snídani, oběd, večeři.
Tohle zase záleží na mnoha okolnostech. Máme tam místa, kde když chceš jít na snídani, tak v porovnání s lepší snídaní v pražském centru je ta cena hodně podobná. Ale samozřejmě máme i místa, kde když chceš jít na snídani nebo obědové meníčko, tak cena pro jednu osobu se v přepočtu pohybuje kolem 1 000 nebo 1 200 Kč.
Potom běžné věci, nákup potravin, drogerie...
Co mi tedy ve Švýcarsku dost chybí, je velký výběr drogerie, jako máme my. Takže o to jsou tam ty produkty dražší, protože výběr je omezenější. Co se týká potravin, narazila jsem na nějaké, které tam jsou dokonce levnější, ať už se jedná o ovoce, zeleninu, ale jsou tam samozřejmě věci, za které tam zaplatíte dvojnásobek nebo i trojnásobek.
Velké pivo vyjde ve Švýcarku klidně na 130 Kč
Jak je to s alkoholem, ten je tam také dražší?
Co se týká cen v restauraci za velké pivo, je to v přepočtu nějakých 120, 130 Kč. Hodně cenově podobná jsou tam naopak vína. Tvrdší alkohol je tam ale také dražší.
Co třeba taková věc jako pojištění...
Určitě je to potřebná věc a je třeba si ji zajistit sám. Jak jsme všichni zvyklí tady v Čechách, že zdravotní a sociální pojištění za tebe platí zaměstnavatel, tam to takhle není. Tam jsi zaměstnaná na plný úvazek nebo na částečný, na brigádu, ale věci, jako je pojištění, si tam člověk řeší sám. Takže když se tam nastěhuješ, musíš si sama vyhledat pojišťovnu, do které se přihlásíš. To samozřejmě znamená, že musíš těch pojišťoven obejít více, abys zjistila, kde je to pojištění pro tebe výhodnější. To všechno si zařizuješ sama a každý měsíc si platíš veškeré pojištění.
Když se rozhodneš tam žít a pracovat, musíš tam i nějak bydlet. To je další velká položka...
Záleží na velikosti bytu. Tomu, co my nazýváme garsonkami, oni říkají studio. Jsou to většinou byty pro jednu, maximálně dvě osoby. Ceny se tam pohybují zase podle náročnosti daného člověka. Pokud se spokojí s něčím menším, bez balkonu, terasy, hezkého výhledu, nového nábytku, dá se ta cena porovnat s pronájmem v Praze nebo celkově v Čechách. Samozřejmě když je člověk náročnější, chce mít něco hezčího, nově zařízeného, nějaký balkon, terásku, tak ty nájmy už jsou výrazně dražší.
Když to tedy celé porovnáme, žije se Švýcarům lépe než Čechům? Můžou si dovolit za peníze, které si vydělají, víc než my?
Stoprocentně.
Jak se Švýcaři staví k cizincům
Ty jsi říkala, že tě hodně překvapilo přijetí od Švýcarů. Jsou otevření, nebo tam máš spíš známé, kteří jsou také tzv. naplaveniny?
Konkrétně Interlaken, kde žiju, je hodně turistické místo, ať už přes sezónu letní nebo zimní, takže místní už jsou zvyklí na cizince. V tuto chvíli žije v Interlakenu hodně cizinců - Čechů, Slováků, Poláků, Ukrajinců nebo Maďarů - kteří se tam přestěhovali za prací. Já se hrozně bála, že na mě budou místní koukat jako na nějakou naplaveninu, jak tady říkáme, jako na cizáka, který se tam mezi ně chce dostat. Vůbec to tak ale není. Ti lidé jsou oproti Čechům strašně milí, otevření, přijmou tě mezi sebe od prvního měsíce, jako bys byla místní.
Je tam přesto něco specifického, co je dobré dělat, aby ses opravdu začlenila?Co je pro ně hodně důležité, je jazyk, protože v Interlakenu se mluví francouzsky a samozřejmě také německy. Já znala němčinu ze školy, ale ona je němčina a švýcarská němčina. Je to v nějakém slova smyslu podobné, ale když na mě poprvé spustili švýcarskou němčinou, jenom jsem stála. Za ten rok už jsem se ale nějak naučila s nimi komunikovat, máme tam i možnost kurzů, jak si zlepšit němčinu, a jakmile místní vidí, že se snažíš s nimi dorozumět, přijmou tě lépe.
Abych to tak shrnula, jak jsem na začátku říkala, život ve Švýcarsku je taková pohádka...
Pro mě, v porovnání s předešlým životem v Česku, určitě převažují plusy. Samozřejmě jsou i nějaké minusy, ale jakmile by se někdo chystal žít ve Švýcarsku, určitě to doporučuju. Jenom je potřeba počítat s tím, že ne vždycky je všechno tak růžové, jak se zdá být.
O čem dalším promluvila Dana Vítůvová v rozhovoru s Bárou Hlaváčkovou?
- V čem se liší získat práci v Schengenu od získání práce ve Švýcarsku
- Jak je v Interlakenu důležitá angličtina
- Jak moc si Švýcaři potrpí na přesnost
- Jak je to s čistotou ve Švýcarsku
- Kdy je nejlepší navštívit Interlaken
- Co si určitě dát k jídlu, když přijedete do Švýcarska