Tip na výlet jen pro otrlé turisty. Vyražte na exkurzi do Černobylu

31. března 2018
zdroj: pixabay
zdroj: pixabay

Možná to zní neuvěřitelně, ale do města Pripjať, které už je přes 30 let opuštěné, se pořádají hromadné zájezdy. Jestli se nebojíte, vyražte tam. Je to zážitek na celý život.

Černobylská jaderná havárie je největší jadernou havárií v dějinách lidstva. Během okamžiku jedna lidská chyba zničila a navždy ovlivnila životy tisíců lidí a usmrtila několik set záchranářů a hasičů, kteří byli vystaveni obrovské dávce radiace. Z města Pripjať se stalo město duchů.

Následky havárie si nese i dnešní generace. Zároveň dává prostor novému životu

Genetici vypozorovali, že rodiny, jejich tehdejší členové byli ozářeni radiací, mají sklon i dodnes, po třiceti letech, rodit postižené děti. Procento se samozřejmě rok od roku snižuje, ale následky jsou viditelné stále.

Kolem města Pripjať se rozrostl les, kterému se říká Rudý les. Kvůli působení radiace. Dnes je v Pripjati radiace znatelně menší. Na žití to sice úplně není, ale v okolí Černobylu pár lidí opravdu opět žije. V důsledku toho, že do lesa nezasahuje ruka člověka, rozvinul se tam velice bohatý živočišný život, kterému se daří.

Na dovolenou do Černobylu.

Na internetu naleznete spoustu cestovních kanceláří, které vám zájezd do města duchů zařídí. Jedná se o takovou dobrodružnou turistiku. Kvůli přetrvávající radiace se nesmí výletu zúčastnit těhotné ženy a děti mladší 18 let, které jsou stále ve vývinu. Do Kyjeva vás odveze autobus, nebo můžete na Ukrajinu dojet po vlastní ose a v hlavním městě vás vyzvednou a odvezou do zakázané zóny. Přiděluje se rouška přes ústa. Můžete totiž vstoupit do některých budov, které jsou nebezpečné. V těchto prostorech se rouška přes ústa doporučuje. Prach, kterého se můžete nadýchat, obsahuje radiaci.

V zakázané zóně je přísný zákaz konzumace jídla a pití. Je také zakázáno dotýkat se louží a pít například z potoků.

Každý návštěvník také dostane dosimetr, který měří radiaci. V oblasti jsou totiž stále místa, kde je radiace opravdu vysoká. Do těchto míst se nedoporučuje v žádném případě chodit.

Skupinku doprovází průvodce.

Během zájezdu absolvujete prohlídku města Černobyl, kde stále žijí lidé. Někteří si havárii stále pamatují. Město Pripjať je opuštěné, a dokonce se můžete dostat i k čtvrtému reaktoru který je uzavřený v obrovském betonovém sarkofágu.

Co se tenkrát stalo?

V reaktoru číslo 4 jaderné elektrárny v Černobylu na severu Ukrajiny při hranicích s Ruskem a Běloruskem došlo k explozi 26. dubna 1986. Radioaktivní spad zamořil velkou část Evropy a hlavně tři republiky tehdejšího Sovětského svazu.Tisíce lidí, kteří se často bez jakýchkoli ochranných pomůcek pokoušeli zničený reaktor hasit, umřely buď hned, nebo v následujících letech. Jen na Ukrajině bylo podle oficiálních údajů asi 2,3 milionu lidí zasaženo radioaktivním spadem, jež způsobuje různé druhy rakoviny.

Zdravotní bilance katastrofy je pořád nejasná, obestřená záhadami a utajovaná. Kontroverzní odhady OSN uvádějí asi 4 tisíce potvrzených mrtvých ve třech bývalých republikách SSSR. Greenpeace zase odhaduje, že katastrofa si vyžádala nejméně 100 tisíc mrtvých.

 

Zavří­t reklamu