Deset tipů, jak zatočit s nejběžnějšími špatnými návyky a podpořit svoje zdraví i dlouhověkost

Deset tipů, jak zatočit s nejběžnějšími špatnými návyky a podpořit svoje zdraví i dlouhověkost
Zdroj: Freepik

V dnešní uspěchané době je péče o celkovou duševní i fyzickou pohodu klíčovým faktorem pro vysokou kvalitu života. Naše špatné návyky mohou být na cestě za lepším zdravím a dlouhým životem hlavní překážkou. Změna je vždy možná a nemusí být vůbec náročná. 

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 30. 07. 2024 08:00

Přinášíme vám deset jednoduchých tipů, jak zatočit s těmi nejobvyklejšími překážkami, které nám brání dožít se ve zdraví a v pohodě vysokého věku. A začít můžete hned u těch nejčastějších neřestí.

Omezte konzumaci alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu má negativní dopad na naše játra, srdce a také na celkovou imunitu. Obecně se tedy doporučuje omezit příjem alkoholu na minimum. Názory odborníků se liší a někteří striktně zavrhují konzumaci jakéhokoliv množství. Podle těch benevolentnějších si ale ženy mohou občas dopřát maximálně jednu skleničku vína, pro muže pak zahrnuje přípustné množství pro občasnou konzumaci jeden půllitr piva. Místo alkoholu zkuste sáhnout po jeho nealkoholických alternativách, mohou jimi být různé nápoje připomínající původní alkoholickou variantu jako je pivo nebo sekt bez alkoholu. Stejně dobře ale můžete své tělo navyknout třeba na alternativu šumivého opojného moku ze zdraví prospěšné kombuchy.

Přestaňte kouřit. Značka: Ihned

Kouření je jedním z nejškodlivějších návyků pro vaše zdraví. Zvyšuje riziko rakoviny srdečních onemocnění a dalších vážných zdravotních problémů. Přestat s kouřením úplně je to nejlepší, co pro sebe i své okolí můžete udělat. Pro mnohé kuřáky to ale bývá velmi těžké. Zkouší přestat opakovaně a často mají pocit vlastního selhání. V tomto případě je dobré vyhledat odbornou pomoc, nebo zkusit některý z dostupných prostředků pro odvykání kouření jako jsou pastilky, nikotinové žvýkačky nebo náplasti.

Pro ty, kteří se ale nechtějí nikotinu z jakéhokoliv důvodu kompletně vzdát, existují méně škodlivé bezdýmné alternativy jako například zařízení na nahřívání tabáku nebo elektronické cigarety. U nich nedochází k hoření, ale k nahřívání a produkují tedy mnohem méně škodlivých látek. Navíc nevzniká kouř, popel ani dehet, který je zodpovědný za největší škody na zdraví dospělých kuřáků. To, co vám tedy primárně ničí zdraví, není nikotin, ale toxické látky v cigaretovém kouři. Nicméně, ani bezdýmné alternativy nejsou zcela neškodné, protože obsahují nikotin, který je návykový. Takže platí to, co už jsme říkali na začátku, ideální je s kouřením zatočit úplně nebo ještě lépe s ním ani nezačínat.

Dopřejte tělu zdravé živiny

Vyvážený jídelníček je základním kamenem dobrého zdraví. Zaměřte se na konzumaci čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, zdravých tuků a bílkovin. Omezte pak příjem cukrů a nasycených tuků. Stravujte se pravidelně a vyhněte se také neúměrnému a častému přejídání.

Nezapomínejte na kvalitní spánek

Spánek je nezbytným faktorem pro regeneraci těla a mozku. Snažte se tedy spát alespoň 7-8 hodin denně a dodržujte pravidelný spánkový režim. Vytvořte si pro spánek klidné prostředí, vyhněte s používání elektroniky před usnutím a pokud máte se spánkem problémy nebojte se využít konzultace s odborníkem.

Poctivě dodržujte pitný režim

Pitný režim je důležitý pro správnou funkci těla. Voda organismu pomáhá při trávení, detoxikaci i při udržování zdravé a pružné pleti. Vyhněte se ale raději slazeným nápojům a zkuste zařadit do pitného režimu třeba bylinkové čaje. Denní přísun tekutin se odvíjí od více aspektů, jako je věk, váha, pohlaví a podobně. Podle NZIP by to ale mělo být v průměru 30-40 ml na každý kilogram tělesné hmotnosti.

Pravidelný pohyb je nezbytností

Fyzická aktivita je klíčem k dobrému zdraví. Doporučuje se alespoň 30 minut středně intenzivního cvičení pětkrát týdně. Podle blogu Centra pohybové medicíny Pavla Koláře by dospělí měli pro udržení svého zdraví dopřát tělu minimálně 150–300 minut fyzické aktivity středně těžké intenzity, nebo minimálně 75–150 minut pohybu vysoké intenzity během týdne. A jaký pohyb zvolit? Vyberte si takový, který vás baví, ať už je to chůze, běh, jóga, plavání nebo tanec. Jakákoliv pravidelná fyzická aktivita zlepšuje fyzickou kondici, ale také přispívá k dobré duševní pohodě.

Vsaďte na řízení stresu

Také chronický stres může mít vážné důsledky pro vaše zdraví. Vyzkoušejte a naučte se ovládat techniky řízení stresu, jakými jsou meditace, hluboké dýchání nebo různá relaxační cvičení. Důležité je také najít si čas na své koníčky a odpočinek, ať už aktivního či pasivního charakteru.

Nezanevřete na sociální kontakty

Kvalitní mezilidské vztahy jsou také velmi důležité pro naši duševní pohodu. Trávíte dostatek času s rodinou a přáteli, účastníte se společenských aktivit? Hlídejte si je. Izolace a samota mohou vést lehce sklouznout k depresím a dalším psychickým problémům.

Preventivní prohlídky odhalí případný problém včas

Prevence je lepší než léčba. Pravidelné zdravotní prohlídky vám mohou pomoci včas odhalit případné zdravotní problémy. Navštěvujte proto lékaře pravidelně a dodržujte jeho doporučení.

Sebevzdělávání a osobní růst pomáhají s osobním rozvojem

Učení a osobní rozvoj mají pozitivní dopad na vaši mysl a celkovou životní pohodu. Čtěte, navštěvujte kurzy, rozvíjejte své dovednosti a nebojte se žádných nových výzev ani ve vyšším věku. Aktivní mysl je totiž jedním z hlavních klíčů k dlouhověkosti.

Změna všech léty budovaných špatných návyků je postupný proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Zaměřte se tedy nejprve na malé, postupné kroky a nevzdávejte se, pokud narazíte na překážky. Vaše tělo a mysl vám za to poděkují a odměnou vám bude lepší zdraví a také delší život.

Zdroje informací:
NZIP.cz
khsova.cz
cpmpk.cz

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články