Jen třetina žen upřednostňuje rodinu a vztahy před kariérou, šokuje psycholožka Laura Janáčková

Vztahové a intimní otázky chodí na psycholožku Lauru Janáčkovou denně a pro Lifee na ně ve videoformě odpovídá. Pokud vás zajímá, kolikrát v životě se člověk může zamilovat, nebo zda existuje něco jako přílišné sebeukájení, čtěte dále. 

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 18. 02. 2024 18:00

Psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková se v dalším díle zaměří na nejen vztahové otázky, ale i plánování rodiny a problémy v sexuálním životě. Pokud i vás napadá otázka, kterou se bojíte vyslovit nahlas, můžete ji poslat na otazkynalauru@lifee.cz.

Pojďme k dalším třem otázkám, přičemž na tu poslední odpovídá první umělá inteligence.

Mám pocit, že jsem byl v životě zamilován snad desetkrát. Je to možné? Kolikrát v životě se vůbec můžu zamilovat? (Vlastimil, 37 let)

Tak, Vlasto, desetkrát zamilovaný? Tak buď si feťák fenylethylaminu. To znamená, že v hlavě se nám vytvářejí při zamilovanosti takové látky, které nás ovlivňují, a pak vidíme všechno růžově. Je to jako kdybychom byli drogově závislí, protože se nám všechno zdá skvělé a vznášíme se na obláčku. A když to skončí, protože zamilovanost je omezená na 2–3 roky, tak potom následuje ten čas, kdy ty už necítíš ten povznášející pocit a hned hledáš další lásku. To jsou feťáci fenylethylaminu. Nebo druhá možnost: Desetkrát zamilovaný, to znamená, že jsi možná nebyl nikdy zamilovaný pořádně! Protože když se zamiluje člověk opravdově, tak znám lidi, kteří říkají: "Jednou a dost!", protože je to k nepřežití. Staří básníci říkali, že se můžeme zamilovat třikrát! Poprvé je to platonicky, podruhé vášnivě a potřetí už je to taková ta klidná přátelská láska, která je bez problémů. No, a obecně je to asi tak, že v životě se můžeme zamilovat, skutečně zamilovat, asi jenom třikrát. Takže někdo z vás to má před sebou a ještě ho to čeká. A možná i tebe, Vlastimile, i ty máš velkou lásku teprve před sebou. Takže si to potom pěkně užij.


Moje partnerka se žene za kariérou. Náš vztah a případné děti jsou ale až někde vzadu. Je to normální? (Honza, 41 let)

Honzo, dnešní doba přinesla celou řadu změn a jedna z těch změn je, že se mění i hodnotové schéma žen. Tak si představ, že ty poslední výzkumy ukázaly, že na prvním místě mají ženy kariéru (finanční nezávislost), na druhém místě mohou mít přátele nebo získání vlastního bytu a manželství a rodina je až na třetím místě. Takže se říká, že jenom u třetiny žen je manželství a rodina strašně moc důležitá. Takže se teď děje to, že ten, kdo chce více děti a žít rodinným životem, jsou muži. Nevím, jestli to je normální, ale v každém případě přijde čas, že ty ženy, až budou stárnout, tak si budou uvědomovat, že v životě nás šťastné dělají pouze vztahy. A že ty vztahy jsou nejdůležitější. Takže možná máš šanci, že potom se od té kariéry trošku odkloní i tvoje partnerka.

Můj manžel neustále masturbuje. Kdekoliv a kdykoliv. Myslím, že pak už nemá chuť na sex se mnou. Jo, a ještě jsem zapomněla napsat, že můj muž to dělá i v práci. To asi není normální, že? (Nikola, 29 let)

Je důležité si uvědomit, že každý člověk má své vlastní sexuální potřeby a zvyklosti. Některé páry mohou mít různé úrovně sexuální touhy a preference. Pokud máte obavy ohledně sexuálního chování svého manžela, je důležité o tom otevřeně a citlivě komunikovat. Může být užitečné zjistit, zda je tento problém nový, nebo jestli existuje nějaký specifický důvod, který mohl způsobit změny v jeho chování. Je možné, že má nízkou sexuální chuť - kvůli stresu, únavě nebo jiným faktorům.

Pokud jste znepokojena jeho masturbací v práci, je možné, že by to mohlo mít dopad na jeho profesní život a pracovní prostředí. Možná by bylo vhodné diskutovat o tomto chování a přemýšlet společně o možných řešeních. Důležité je, abyste si vzájemně vyslechli své pocity a potřeby. V některých případech může být užitečné vyhledat odbornou pomoc, jako je terapie, která může pomoci páru lépe porozumět a řešit tyto otázky. Odborný terapeut vám může poskytnout nástroje a podporu k řešení problémů ve vašem vztahu. (odpovídala umělá inteligence ChatGPT)

Závěrečná slova Laury Janáčkové

Co k tomu dodat? Umělá inteligence možná zapomněla na film Vlk z Wall Street, kde burzovní makléř radí svému podřízenému ať práci masturbuje, jak se mu zachce, právě proto, že to sníží napětí, jinak by se z toho zbláznil a ten stres by nevydržel. Je masturbace v práci normální, nebo není? Výzkumy nám ukazují, že 39 procent mužů i žen mají zkušenosti s masturbací v práci. A jestliže je to i případ Nikoly, tak je pravděpodobné, že možná právě její manžel si tak v práci snižuje napětí. No, a pokud není závislý na pornu a nedává mu přednost před ní, tak v tom asi nebude problém. Muž si vždy raději vybere živou ženu. Respektive, Nikolo, nemusíte se bát, vždycky si vybere raději vás, než aby využíval třeba právě porno, nebo nějaké umělé jiné pomůcky.

Zdroje informací z výzkumů:
Psychologytoday.com - The Truth About Masturbating at work
Pewresearch.org - As Marriage and Parenthood Drift Apart, Public Is Concerned about Social Impact

Související články

Další články