PORADNA: Jak připravit dceru na první menstruaci? Do deseti let určitě nečekejte a poučte i syny, radí koučka

PORADNA: Jak připravit dceru na první menstruaci? Do deseti let určitě nečekejte a poučte i syny, radí koučka
Zdroj: Freepik

První menstruace a menstruace vůbec je aktuálně velké téma. Nedávno o tom, jak ji prožívají a jak ovlivňuje jejich kariéru, promluvily modelky i slavné sportovkyně. Jak ale na tuto událost a přirozenou součást života každé ženy připravit dceru? Na to v dalším pokračování své poradny odpovídá koučka Sylvie Mobagi.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 19. ledna 2023

Dotaz do poradny zaslala paní Marcela, která je matkou desetileté Andrey. „Dcera se brzy dostane do puberty a čeká ji i první menstruace. Jak ji na nástup cyklu nejlépe připravit? Kdy toto téma otevřít, jak se s dcerou o tom bavit, aby jí to nebylo nepříjemné a zároveň dostala všechny potřebné informace?“ táže se Marcela.

PORADNA: Špatně se smiřuji s tím, že dcerka se chová jako kluk. Položte si otázku, zda je šťastná, radí koučka
Mohlo by Vás zajímat:

PORADNA: Špatně se smiřuji s tím, že dcerka se chová jako kluk. Položte si otázku, zda je šťastná, radí koučka

Co radí koučka Sylvie Mobagi?

Menstruace je přirozenou součástí života ženy. Dříve bylo toto téma tabu a mnoho dnešních maminek bylo vychováno v tom, že se o menstruaci nemají nikde moc bavit, a veškeré informace musely čerpat z knih, od kamarádek, atd. Proto i dnes má v sobě spousta maminek nastaveno, že se s dcerami o menstruaci baví až kolem 10. roku věku.

Optimální přitom je, když o menstruaci ví dítě (ať už dcera, či syn) odmala. Když jsou děti malé, chodí za maminkami do koupelny. Jasně, že nemusí vidět „vše“, ale to, že máme nějaký svůj šuplík s vložkami, které si dáváme na kalhoty, to už asi viděly. Ideální je jim už v tomto věku odpovědět na dotaz, proč si to tam dáváte. Že to je proto, že máte menstruaci, a tu máte proto, že jste žena a jedině díky tomu jste mohla mít malého prince či princeznu.

Děti pak už odmala vnímají, že jde o přirozenou věc, která se opakuje, a vysvětlování je pak pochopitelně jednodušší i v pokročilejším věku. Na dotazu si všímám formulace „aby jí to nebylo nepříjemné“. Milá maminko, dceři, nebo vám? Dcera bude hltat všechny informace, které jí dáte, potřebuje je znát a koho fundovanějšího by se měla zeptat a s kým fundovanějším to probrat, než právě s vámi? Určitě bych si vybrala chvilku, kdy budete s dcerou samy, tedy bez táty, babiček a dalších sourozenců. Bude fajn mít na to „klid“.

Pak se můžete dcery zeptat, co už o menstruaci ví a co by o ní chtěla vědět. Nepředpokládám, že by v deseti letech o tomto tématu nevěděla nic. Chodí do školy, kde se děti od spolužáků dozví spoustu věcí, a taky má přístup k internetu, kde je informací více než dost. Pro vás je tedy rozhovor fajn příležitostí k tomu, abyste dceři mohla zodpovědět dotazy a vyvrátit případné mýty či strašení, což se někdy mezi dětmi děje. Vysvětlit jí vlastními slovy, proč to je a jak často. Že by se měla naučit mít u sebe v kabelce vložku, protože neví, kdy to na ni přijde a kde.

Připravte ji na to, že ji může bolet podbřišek, jaké jsou relaxační techniky na uvolnění této části těla a že by se v těchto dnech měla více šetřit, tedy nepřepínat síly. Vysvětlete jí, co se děje s hormony a že někdy bude mít změny nálad, bude v těchto dnech melancholičtější, atd. Téma otevřete co nejdříve, dnešní slečny jsou vyspělejší, menstruace u nich začíná dříve, tak ať je připravená. Pro vás dvě to bude navíc rozhovor, který prohloubí vaši vzájemnou důvěru a vaše ženské napojení.

A dovětek pro maminky, co mají syny. Ani vy neodsouvejte informace o menstruaci do pozadí, chcete přece vychovat galantní muže a právě ve věku kolem 10 let je ideální čas je zasvětit, že ženy prožívají věci, kterých jsou oni ušetřeni. A vysvětlit jim, že pro ženy to není jednoduché období, mohou mít bolesti břicha, mohou být přecitlivělé, tak aby věděli, že i na svoje spolužačky mohou být sem tam vlídnější (ono někdy vyznání lásky od chlapců v tomto věku není úplně „galantní“), a samozřejmě tak budou připraveni i do budoucna na vztah se ženou. A víte jak to je, kdo je připraven, není překvapen. A lépe než žena mu to, co žena v daných dnech prožívá, nikdo nevysvětlí. Držím pěsti, milé maminky.

PORADNA: Jak oznámit sedmileté dceři úmrtí dědečka? Dejte jí naději, že se znovu setkají, nabádá koučka
Mohlo by Vás zajímat:

PORADNA: Jak oznámit sedmileté dceři úmrtí dědečka? Dejte jí naději, že se znovu setkají, nabádá koučka

Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

Další články