Dojemné příběhy psích mazlíčků, kteří svým páníčkům zachránili život

Dojemné příběhy psích mazlíčků, kteří svým páníčkům zachránili život
Zdroj: Pixabay

Máte doma psího mazlíčka? Tak byste mu měli na Mezinárodní den psů, který se koná vždy 26. srpna, koupit něco dobrého. V následujícím článku se dozvíte, že si to pro své schopnosti více než zaslouží. Což potvrzují i příběhy, ve kterých psi doslova zachraňují lidské životy.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 08. 2023 11:00

Do podvědomí široké veřejnosti se tento svátek dostal v roce 2004, kdy ho vyhlásila uznávaná odbornice na psy z kalifornského Los Angeles, Colleen Paige. Někdy se též uvádí datum 27. srpna. Oficiálně platí ale to první, jelikož právě 26. srpna dostala Colleen svého úplně prvního psa z útulku.

Zachránil jí život

Claire Pearson se již od narození musela potýkat s cukrovkou 1. typu. Ta se vyznačuje pocitem hladu a žízně, častějším močením, úbytkem váhy, únavou, bolestmi břicha, potížemi s dýcháním a vysokými hodnotami glykémie. Nejvíc se ale její život změnil v roce 2003, kdy u ní došlo k selhání ledvin. Nutně potřebovala transplantaci slinivky břišní a ledviny. Třikrát týdně také musela podstupovat dialýzu.

Navíc nikdy u sebe nedokázala rozpoznat příznaky hypoglykémie. Její děti ji tak často po návratu ze školy našly doma zhroucenou. To ji velmi trápilo. Zhoršený psychický stav se nakonec vyvinul v depresi a posttraumatický stresový syndrom. Přestala si důvěřovat. Sama totiž nemohla opustit ani vlastní dům. Její aktuální stav byl velmi omezující. Tato neutěšitelná situace trvala šest let. Synové se proto rozhodli, že o ni začnou pečovat.

Claire byla zoufalá, tohle pro své děti nechtěla. Když tak uviděla jednou v televizi reklamu na psy, kteří dokáží svého páníčka upozornit na blížící se zdravotní problém, neváhala a ihned se do tohoto programu zapsala. V roce 2012 tak vzniklo úžasné přátelství mezi ní a labradorem Palem. Hned první noc ji šťoucháním do žeber a olizováním upozornil na blížící se hypoglykémii. Byl totiž vytrénován na to, aby z dechu člověka vycítil nežádoucí chemické změny. Kromě toho Claire vždy přinesl vše potřebné k tomu, aby si mohla píchnout dávku inzulinu. A pokud přece jen upadla do bezvědomí, uměl jí, skrze speciální tlačítko v domě, přivolat rychlou pomoc. Doprovázel ji také na dialýzu, kde se jí svou přítomností snažil zvládnout ty nejtěžší chvíle.

Znovu nabyté sebevědomí díky psímu příteli přimělo Claire k tomu, aby vstoupila do různých nadačních spolků, kde přednášela o svém životě s Palem. V roce 2018 se konečně dočkala transplantace. To ale neznamenalo, že ji musel Pal opustit. Je jí stále po boku. Již dvakrát ji upozornil na změnu hladin cukru v krvi. To se stává, když začne tělo po operaci daný orgán z nějakého důvodu odmítat. Nicméně má dnes již méně povinností, než jak tomu bylo před zákrokem. A tak si prý více užívá spánku a mazlení.

Whiz – psí záchranář

Novofundlandský hrdina Whiz strávil většinu svého života záchranou topících se lidí a jako terapeutický pes. Jeho majitel David Pugh ho k záchránářství vycvičil, když mu byl pouhý rok. A jaké byly jeho úspěchy? Posuďte sami, že nemalé...

V srpnu roku 2008 zachránil na pláži Oxwich ve Walesu dvě malé holčičky, se kterými se převrhl nafukovací člun. Odtáhl je do bezpečí. O rok dříve se v únoru procházela Charlotte Burroughous se svými dvěma setry Flynnem a Topperem, když tu náhle Topper zmizel. Na cestě zpět potkala Davida, a tak se ho s nadějí v hlase zeptala, zda jejího zatoulaného psa neviděl. V tu chvíli se Whiz vztyčil a běžel k nepoužívanému bazénu. Byl v něm Topper, který se z vody nemohl po kluzkých stěnách dostat ven. Whiz ho dotlačil k okraji, kde již oba David vytáhl nahoru. Stačilo málo a unavený a vystresovaný Topper by tuto příhodu nepřežil.

V roce 2011 zachránil život ženě jménem Toni Curtis. Během plavání v moři dostala astmatický záchvat. Když už myslela, že právě nastala její poslední chvilka, uslyšela tlumený hlas: "popadni psa". Poslechla. Než se nadála, seděla v Davidově záchranném člunu. Whiz se dožil 12 let. Posmrtně mu pak bylo uděleno skutečně zasloužené ocenění za mimořádnou službu.

Uměl vystopovat pytláky

Všichni víme, že psi mají výborný sluch. Detekují mnohem vyšší frekvence než my a dokáží je zachytit na větší vzdálenost. Tuto superschopnost využívá i K9 Killer – jihoafrický stopovací pes, jenž bojuje proti nelegálnímu lovu nosorožců. Se svým psovodem se mu podařilo v Krugerově parku zneškodnit již 115 pytláků. Za to byl oceněn zlatou medailí.

Zdroje informací:
Pdsa.org.uk: 10 amazing facts about dogs
Purina.co.uk: 15 amazing facts about dogs that will blow your mind

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články