Eliška (54): Manžel odešel do důchodu v padesáti a užívá si život. Já se budu v práci trápit ještě deset let, doma je kvůli tomu dusno

Rodinné příběhy: Manžel odešel do důchodu v padesáti a užívá si život. Já se budu v práci trápit ještě deset let, doma je kvůli tomu dusno
Zdroj: Freepik

Do manželství paní Elišky se vloudila krize. Její manžel Radek, který pracoval u policie, po padesátce odešel do důchodu a pobírá výsluhu. Eliška si na svůj důchod musí ještě počkat a kvůli tomu je v jejich domácnosti napjatá atmosféra.

Jana Jánská
Jana Jánská 06. 04. 2024 15:00

Někdy si vyčítám, že jsem uniformu neoblékla také. Mohla jsem už být v důchodu a užívat si života. Na Radkovi (51) vidím, že je spokojený a má se dobře. Taky bych si to přála.

Manžel odešel do důchodu

Nejde mi do hlavy, proč se to vztahuje i na policisty, kteří sedí v kanceláři a překládají spisy z jedné strany stolu na druhý, ale systém je prostě takový. Jakmile si manžel odkroutil předepsaných 15 let, začal plánovat, že půjde do důchodu dříve. Počkal do padesátky, kdy už mu vycházela slušná výsluha, a odešel do civilu.

Je chlap v nejlepších letech. Hypotéku nemáme a děti už pomalu končí studia, takže se osamostatňují. To všechno mu hrálo do karet.

Co budeš dělat, když přestaneš chodit do práce?“ zajímalo mě. „Nevím, možná začnu chodit na ryby,“ řekl mi s úsměvem. „Neboj, neukoušu se nudou, něco určitě vymyslím,“ dodal.

Závidím svému manželovi

No a tak je doma. Musím říct, že není líný. Ráno vstává se mnou, udělá mi kafe a snídani. Pak mě políbí a já vyrazím do rachoty. On dělá něco kolem baráku, zajde si do fitka a vaří. Odpoledne kouká na filmy, čte si nebo spí. Prostě důchodce. Až na to, že má krátce po padesátce.

Já makám pět dní v týdnu a když si o víkendu chci odpočinout, Radek vymýšlí různé aktivity. Tu chce vyrazit na kolech, tam se podívat na Karlštejn. Má tolik energie, že jen koukám. Pozitivně se to projevuje i v ložnici. Nikdy by mě nenapadlo, že v našem věku ještě budeme mít tolik sexu.

Začínám mu závidět. Dokonce mám pocit, že omládl. To, že nemusí chodit do práce, se na něm odráží i navenek. Já zatím stárnu a nepočítám ani tak dny do vlastního důchodu, ale celé roky. Ještě mi jich zbývá deset...

Doma máme dusnou atmosféru

Neříká se mi to lehce, ale začíná mě štvát, že musím chodit do práce. Mám blbou náladu a občas se s Radkem pohádám i bezdůvodně. Jenže si nemůžu pomoct. Přijde mi nespravedlivé, že on už nemusí nic dělat a stejně mu chodí peníze. Vím, že bych to měla brát jinak, ale nejde to.

Kvůli tomu je u nás v poslední době dusno. Nespíme spolu, Radek už nemá radost z toho, že je doma. Když poprvé ráno nevstal se mnou, rozbrečelo mě to. Teď už jsem víc naštvaná na sebe, že to nezvládám. Musím se s tím vypořádat, jinak by to mohlo zničit moje manželství.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články