Havanský syndrom: Co je a jak se projevuje tajemná nemoc, která postihuje diplomaty po celém světě

Havanský syndrom: Co je a jak se projevuje tajemná nemoc, která postihuje diplomaty po celém světě
Zdroj: Pixabay

Havanský syndrom byl poprvé zdokumentován v roce 2016 a nutno říci, že dodnes je terčem mnoha konspiračních teorií. Jde totiž o to, kdo byli první "nakažení". Američtí a kanadští diplomaté, kteří působili v Havaně na Kubě.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 01. 2024 11:00

Napětí mezi Amerikou, Kanadou a Kubou zapříčinilo, že první podezření Havanského syndromu padlo na diplomatické a zpravodajské kruhy. Příznaky byly od bolesti hlavy až po kognitivní problémy. Šlo snad o nějaký pokročilý druh energetické zbraně ovlivňující zdraví? Nebo byla na vině masová hysterie? Anebo něco mnohem znepokojivějšího?

Diagnostika Havanského syndromu

Co je tedy Havanský syndrom? Jeho příznaky jsou různé, od fyzických až po neurologické potíže. Migréna, ztráta sluchu, nevolnost, výpadky paměti, závrať a potíže se soustředěním. To vše postihlo americké a kanadské diplomaty. Syndrom se u každého jedince objevil znenadání, což ohromilo jak vědce, tak i zdravotníky.

Navíc během dalších let se toto onemocnění rozšířilo i mimo hranice Kuby. Zatímco se tak odborníci snažili přijít této záhadě na kloub, milovníci konspirací zveřejňovali jedno "vysvětlení" za druhým.

Diplomaté měli prý předtím slyšet jakýsi neobvyklý zvuk či zažívat zvláštní pocity. Americká vláda existenci Havanského syndromu oficiálně uznala v roce 2017, což vedlo k vyšetřování. Nepříjemné příznaky začali také pociťovat zpravodajští důstojníci, a jak již bylo uvedeno, i mimo hranice Kuby. Syndrom se začal projevovat na mezinárodní úrovni. Zasáhl Čínu, Rusko i Evropu.

Možné teorie o Havanském syndromu

Odborníci byli zpočátku ke zprávám o Havanském syndromu skeptičtí, jakmile ale zjistili, že je postiženo čím dál více diplomatů, začali se o celý případ vážně zajímat. Díky tomu vzniklo hned několik teorií, z nichž některé spadají do skupiny fakta a jiné do skupiny sci-fi.

Když pomineme konspirace, je zde ve hře stále ona energetická zbraň. Ta by mohla pomocí vln způsobit výše popsané příznaky. Podobný systém se používal v Americe na kontrolu davu během nepokojů. Pak zde mohlo dojít ke sdílenému stresu a úzkosti, takzvané psychogenní chorobě. Funguje to na stejných principech jako masová hysterie. Vše je pouze v hlavě.

Mohlo také jít o chemickou expozici. Vystavení určitým látkám a toxinům může způsobit pěknou paseku. A co takové sledovací zařízení pro zpravodajské služby? Ta mohou také škodit, i když neúmyslně. Diplomatické budovy jsou změtí wi-fi signálů, bezpečnostních kamer a lecjaké další technologie.

Existuje Havanský syndrom?

I v minulém roce se americké zpravodajské služby zajímaly o Havanský syndrom. Navzdory výše zmíněným teoriím ale agenti k žádnému závěru nedošli. Jsou si jen jistí tím, že nejde o žádnou energetickou zbraň. Odkud by na ni taky Kuba vzala, že? Navíc, proč by tento stát věnoval tolik úsilí tomu, aby se diplomatům udělalo jen špatně?

Mimo hru jde i chemická expozice. Nikde nebyly nalezeny toxiny. A sledovací zařízení? Každý z nás přijde s wi-fi signálem nebo bezpečnostní kamerou denně do styku. A je nám špatně? Zbývá tak již jen masová hysterie. Pokud tomu tak skutečně je, bude potřeba zjistit, co ji způsobuje. Zjistí se to někdy?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Havana syndrome
Historicmysteries.com: Havana Syndrome – All in the mind?

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články