Syndrom cizí ruky: Nemoc, která postihuje nejvíce levou ruku, která vás může sama od sebe fackovat nebo hladit

Syndrom cizí ruky: Nemoc, která postihuje nejvíce levou ruku, která vás může sama od sebe fackovat nebo hladit
Zdroj: Pixabay

Příčina syndromu cizí ruky není doposud známá, ale jeho příznaky jsou jako vystřižené z hororu. Lidé, kteří touto poruchou trpí, zažívají noční můry za bdělého stavu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 09. 2023 16:00

Zkuste na chvíli pohybovat všemi končetinami. Není na tom nic těžkého, že? Jde to automaticky, ani na to nemusíte moc myslet. A teď si představte, že by třeba vaše ruka začala žít vlastním životem, a dokonce by na vás zčistajasna zaútočila. Zní to jako sci-fi, ale do vymyšleného příběhu to má daleko.

Podivné chování končetin

Syndrom cizí ruky je stav, kdy se končetiny postiženého člověka pohybují samy od sebe, tedy bez jeho vědomí. Většinou jde o ruce a co je ještě bizarnější, skoro pokaždé přestane poslouchat levačka. Projevy jsou různé a u každého jedince se liší svou intenzitou.

Mezi mírnější symptomy patří pocit, že máte jaksi jednu ruku navíc. A pak je tu druhé přesvědčení, že ta levačka prostě není vaše. Musí patřit někomu jinému, a proto si dělá, co se jí zachce. Že je již tohle dost šílené?

A co takhle "levitující" ruka? Postižená končetina má tendenci si vedle svého majitele jen tak bezcílně viset, nebo se hýbat nekoordinovanými pohyby či se dotýkat věcí, kterých by se dotýkat rozhodně neměla. Navíc dotyčný jedinec nic necítí. Že se něčeho jeho ruka drží, zjistí, až to uvidí na vlastní oči. Mezi nejhorší případy ale patří takzvaný intermanuální konflikt. Jedna ruka provede nějaký úkon nebo úkol, který ta "zlá" odčiní, tedy provede úplný opak.

Například si vložíte do úst pravačkou kousek čokolády, levačka ho však ihned vytáhne. Nebo si zapínáte pravou rukou knoflíky u košile, zatímco levou je rozepínáte. Nezřídka se pak neposlušná končetina promění v agresora – dává pěstí, fackuje anebo škrtí. Pacienti jí pak dávají často jméno. Myslí si totiž, že se skrz ruku projevuje jejich další osobnost.

"Ruka vychovatelka"

Karen Byrne podstoupila ve dvaceti letech operaci, která měla zmírnit její epilepsii. Po probuzení se zprvu cítila skvěle, pak si ale nevědomky začala rozepínat před doktorem blůzu. Začala se před svým chirurgem svlékat a nemohla tomu nijak zabránit. Diagnóza byla jasná – syndrom cizí ruky. Pravačku dokázala ovládat pomocí levé strany mozku. Levačka fungovala na základě signálů z pravé hemisféry, které nebyly pod její kontrolou.

Nezbývalo jí nic jiného, než se s tím naučit žít. Postupem času ale zjistila, že na ni levačka startuje jen v určitých chvílích. Třeba když si chtěla zapálit nebo byla na někoho ošklivá. To vše spadalo do šuplíku "špatné věci". Ne vždy se jí to líbilo, ale nakonec usoudila, že se z ní snaží levačka vychovat lepšího člověka.

Co víme o syndromu cizí ruky?

Syndrom cizí ruky se také projevuje i v dolních končetinách. Jedna žena z New Jersey se neustále otáčela v kruzích, neboť jedna noha chtěla jít na jednu stranu a druhá zase na tu opačnou.

Co tento syndrom způsobuje, nevíme. Zjevně to má ale spojitost s mozkem. Vodítkem může být statistika, která hovoří, že tento stav je nejčastější u lidí, kteří podstoupili chirurgický zákrok zvaný kalosotomie (jako Karen Byrne). Provádí se v případech extrémní epilepsie, kdy se fyzicky oddělí vlákna, jenž spojují obě strany mozku. To zastaví elektrické signály, které epilepsii způsobují, jenomže na druhou stranu mohou poškodit komunikaci mezi mozkem a končetinami.

Syndrom cizí ruky může ale způsobit jakékoli poškození spojení mezi mozkem a končetinami. Jedna sedmasedmdesátiletá žena se večer dívala na televizi, když zjistila, že ji její levá ruka začala samovolně hladit po tváři a vlasech. Tento stav trval půl hodiny. V nemocnici jí řekli, že prodělala cévní mozkovou příhodu. Syndrom byl ale také pozorován u pacientů s Alzheimerem a Creutzfeldt-Jakobovou nemocí. Trvá několik dní až několik let.

Dobrou zprávou je, že jde o velmi vzácné onemocnění. Ale pro všechny případy – raději si na svou levačku dávejte pozor.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Syndrom cizí ruky
Allthatsinteresting.com: How Alien Hand Syndrome Can Turn Your Own Body Against Itself

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články