Syndrom stromového muže: Vzácná dědičná porucha, která mění člověka v kus dřeva, postihne 600 lidí ročně

syndrom stromového muže
Zdroj: Wikimedia Commons, Monirul Alam, Public domain

Epidermodysplasia verruciformis. Podivný název nemoci s ještě podivnějšími symptomy. Velmi raritní stav, který postiženého proměňuje v živoucí strom. Jak je ale vůbec něco takového možné?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. 08. 2023 16:00

Epidermodysplasia verruciformis je dědičné a velmi vzácné onemocnění, které bohužel často končí rakovinou kůže. Alternativní název syndrom stromového muže poukazuje na to, že se pacientovi začnou na těle tvořit bradavicové výrůstky silně připomínající kůru stromu.

Jen 600 případů ročně

Každý rok je objeveno pouze okolo 600 případů tohoto syndromu, což je potvrzení faktu, že jde o skutečně raritní postižení. Dr. Michael Chernofsky, vedoucí lékař zdravotnického centra v Jeruzalémě, se s tímto jevem setkal až v roce 2017, kdy ho navštívil dvaačtyřicetiletý Muhammad Taluli. Chirurg se poté svěřil, že za svou praxi viděl hodně divných věcí, tohle ale vše převyšovalo.

Onemocnění způsobuje papilomavir, se kterým se imunitní systém těchto lidí nedokáže vyrovnat. Jejich jedinečná genetická mutace to zkrátka neumožňuje. Když tedy dojde k této "prohře", vir převezme kontrolu a začne tvořit neobvyklé výrůstky. Taluliho ale tato nemoc neomezovala jen společensky (nechtěl nic ukazovat, a tak se stáhl do ústraní), ale také fyzicky. Syndrom je totiž úzce spojen se značnou bolestivostí. A báli se ho bohužel i samotní lékaři, dokud nezjistili, o co jde. Během zákroku měli na sobě dvojité rukavice a speciální masky.

Více než 16 operací

Během operace Talulimu odstranili z rukou kůži. Tu pak museli vzít z jiných částí těla, aby zakryli jizvy vypadající jako popáleniny. Jen o rok dříve se v Bangladéši vyskytl další člověk s touto nemocí. Abul Bajandar byl ale v mnohem horším stavu. Za svůj život už potřeboval více než 25 operací. Z rukou a nohou mu odstranili více než 11 kilo výrůstků. Po operacích konečně mohl vzít do rukou svou tříletou dceru. Předtím toho nebyl schopný.

Léčba trvala celý rok. Jelikož všechen čas musel strávit v nemocnici, stala se z něho lokální celebrita. A také velmi oblíbený pacient. I přes velké bolesti byl ke všem milý a srdečný. Prognóza ale není bohužel ani u jednoho příliš pozitivní. Léky na to neexistují, takže až bradavice znovu dorostou, budou muset celé martýrium podstoupit znovu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Epidermodysplasia verruciformis
Allthatsinteresting.com: "Tree Man" Syndrome Turns People Into Living Breathing Pieces Of Bark

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články