Geniální malíř Vincent van Gogh: Uřízl si část ucha a v 37 letech spáchal sebevraždu. Anebo to všechno bylo jinak?

Vincent van Gogh
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Život Vincenta van Gogha byl v mnoha směrech paradoxní. Za svého života se vůbec neprosadil, jeho obrazy se začaly za velké sumy prodávat až po jeho smrti. K tomu navíc trpěl depresemi a bojoval s mnoha vnitřními démony. Opravdu ale svůj život ukončil sebevraždou, nebo to bylo trošku jinak?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. října 2020

Vincent Willem van Gogh se narodil 30. března 1853. Byl to nizozemský malíř. Je považován za jednu z největších osobností výtvarného umění. Za svého života vytvořil 900 maleb a 1100 kreseb. Během své kariéry dokázal prodat jen jeden obraz. O jeho práci neměl prakticky nikdo zájem. Slávu zažil až jedenáct let po své smrti, a to když v Paříži proběhla výstava věnována jeho uměleckým dílům. Od té doby jsou jeho obrazy velmi ceněnými kousky umění.

Elaine Lóre je plzeňská malířka, která prostřednictvím umění bojuje se sociální fobií.
Mohlo by Vás zajímat:

Většinu světa znám jen z internetu, říká plzeňská malířka, která trpí sociální fobií

Nešťastná láska

První trable s láskou potkaly van Gogha v době, kdy začal pracovat pro galerii Goupil a Cie v Haagu. V roce 1873 jej poslali do Londýna, kde se ubytoval v penzionu Loyerových. Jejich dcera Uršula byla velmi přitažlivá, takže nebylo divu, že se do ní mladý Vincent zamiloval. Když jí však vyznal své city, odmítla ho. Neunesl to a raději se vrátil zpět domů. O měsíc později se vrátil a vyznal dívce lásku ještě jednou. Opět neúspěšně.

Jeho osobní problémy jej stály místo v galerii. Moc mu to ale nevadilo, protože se v té době začal intenzivně zajímat o náboženství. Posléze začal v Amsterdamu studovat teologii. Ale ani tam se mu moc nedařilo, po roce jej vyloučili. Van Gogh se nehodlal tak lehce vzdát a odjel do Belgie, kde se stal amatérským kazatelem. Angažoval se v chudé hornické komunitě a dokonce neváhal ani fárat. Opět jej ale vyhodili. On byl však ochoten docházet do zaměstnání i zadarmo.

Pablo Picasso
Mohlo by Vás zajímat:

Slavný malíř Pablo Picasso: Byl milionář, přesto se nechal živit. Celý život střežil velké tajemství

Život s lehkou děvou

A opět přišly na řadu pokusy o navázání vztahu. Nejprve se zaměřil na svou ovdovělou sestřenici. Přestože začal kout železo, dokud bylo žhavé, nepomohlo mu to. O něco později začal žít s prostitutkou a jejími pěti dětmi. Chtěl se s ní oženit, ale ona nebyla ochotná vzdát se svého dosavadního způsobu života. Jeho rodina tak měla pravdu, když jej od takového vztahu zrazovala.

V roce 1888 se odstěhoval do francouzského města Arles, kde se seznámil s malířem Paulem Gauguinem. Jedna jeho návštěva u van Gogha skončila velikou hádkou. Jelikož v té době již trpěl psychickými problémy, které umocňovala konzumace absintu, uřízl si v záchvatu vzteku ušní lalůček. Ten pak pěkně zabalil a donesl jej oblíbené uklízečce v místním nevěstinci.

Diego Rivera byl jeden z hlavních představitelů uměleckého směru zvaného muralismus.
Mohlo by Vás zajímat:

Jeho manželkou byla nespoutaná Frida: Malíř Diego Rivera zemřel před 61 lety

Sebevražda, nebo nehoda?

O rok později byl jeho duševní vztah tak vážný, že nastoupil na psychiatrickou kliniku. V květnu 1890 zařízení opustil. Zbývaly mu necelé dva měsíce života. 27. července zemřel na následky střelného poranění. Oficiální verze zněla, že spáchal sebevraždu. Autoři knihy Van Gogh: Život vidí ale celou záležitost trochu jinak. Podle nich šlo o nehodu.

Mohli za to prý dva mladí chlapci, které se malíř snažil historkou o sebevraždě ochránit. Všichni tři chodili spolu často popíjet. Jeden z nich miloval kovboje a kromě obleku měl u sebe i zdánlivě nefunkční zbraň. Neúmyslného zabití se tak měl dopustit šestnáctiletý René Secretan. A ač to zní morbidně, van Goghovi měla tato smrt přijít vlastně vhod. Celý život totiž těžce nesl fakt, že jej, coby chudého umělce, živil jeho bratr Theo. Přitom v roce 1990 se jeho obraz Portrét doktora Gacheta prodal za neuvěřitelných 82,5 milionů dolarů.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Vincent van Gogh
Kniha Van Gogh: The Life: Steven Naifeh

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články