Elisabeth Volkenrathová, dozorkyně z Osvětimi: Vraždila, i když připravovala svatbu

Elisabeth Volkenrathová nebyla nijak inteligentní. Nechala se snadno ovlivnit a zlákat vidinou kariéry - jakékoliv...
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain
Dozorkyně z Osvětimi: Elisabeth Volkenrathová jde ve druhé řadě blíže objektivuJe možné, že by dozorkyně netušily, co se v koncentračním táboře děje za zvěrstva? Jsou fotografie, které nepotřebují komentář...Podmínky v koncentračních táborech nelze ani popsat, ani pochopit. Můžeme jen doufat, že se nic podobného nebude opakovat+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Elisabeth Volkenrathová nebyla chytrá ani úspěšná. Příležitost prosadit se zacítila v průběhu druhé světové války, kdy mohla naplno popustit uzdu svým běsům.

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 24. ledna 2021

Zvrácenosti druhé světové války jsou bohužel neoddiskutovatelným faktem a je neskutečné, že se mohly vůbec odehrávat. Ještě šílenější je zjištění, kolik lidí bylo schopno podílet se na týrání a vraždění nevinných lidí. Mezi těmito tyrany byly i ženy. Jednou z těch, které se do černé kroniky dvacátého století zapsaly tučným písmem, byla dozorkyně Elisabeth Volkenrathová.

Inteligence by byla na škodu

Není žádným tajemstvím, že zrůdná ideologie nacismu za druhé světové války a její zvěrstva lákaly z velké části i lidi, kteří by jinak neměli šanci se prosadit – třeba kvůli své nízké inteligenci nebo neschopnosti. Moc, kterou získávali nad lidmi například dozorci v koncentračních táborech, pak jen podporovala jejich zvrácené povahy a dovolovala pustit ven naplno všechno zlo a zlobu, které v nich byly. Je s podivem, že se stejně projevovaly i mnohé ženy, u nichž bychom očekávali spíš ochranitelské a pečovatelské pudy. Moc a válka ale mění vše.

Jednou z dozorkyň, které vešly z mnoha příčin do dějin, byla také Elisabeth Volkenrathová. Vědělo se o ní, že nepobrala moc rozumu, ale na svoji „práci” se možná právě proto hodila dokonale…

Irma Grese, krutá dozorkyně z nacistických koncentračních táborů. Přezdívali jí Krásná bestie.
Mohlo by Vás zajímat:

Krásná bestie Irma Grese. Osud zvrácené dozorkyně z koncentračního tábora

Chudá dívka cítila příležitost

Když začala druhá světová válka, bylo Elisabeth dvacet let. Jako chudá dívka z rodiny s minimálně šesti dětmi se živila, jak jen mohla. Žádné velké vzdělání neměla, a tak pracovala jako pomocná kuchařka, chůva, a dokonce i jako kadeřnice. V roce 1939 musela nastoupit do továrny, kde se vyráběla munice. Později dokonce dobrovolně vstoupila do SS a byla zařazena do služby v koncentračním táboře Ravensbrük.

Neodolala kariéře

Válka jí ale nabídla „kariéru”, které neodolala. V březnu 1942 se dobrovolně přihlásila ke službě v Osvětimi. Co ji k takovému rozhodnutí vedlo, bychom asi zjišťovali jen velmi těžko, ale pravděpodobně ucítila možnost dosáhnout nějakého postavení, které by jí jinde jen těžko někdo nabídl.

Johanna Borman, 52 let. Původně pracovala v psychiatrické léčebně. K SS se přidala v roce 1938, chtěla si tak údajně vydělat víc peněz. Prošla množstvím koncentračních táborů, v nichž proslula svým surovým chováním. Chodila se psem, kterého nechávala hladovět a pak ho posílala na vězně. 13. prosince 1945 byla oběšena.
Mohlo by Vás zajímat:

Říkali jí Dáma se psy. Její miláčci trhali vězně v Osvětimi zaživa

Láska v koncentračním táboře

Všude kolem zuřila válka, lidé umírali po tisících a spousta z nich také její vinou, ale Elisabeth se i v takovém prostředí dokázala zamilovat. Jejím vyvoleným se stal Heinz Volkenrath, zaměstnanec ústředí koncentračního tábora v Osvětimi. Netrvalo dlouho a svůj vztah zpečetili sňatkem. Šlo to opravdu rychle – vždyť Elisabeth přišla do Osvětimi v březnu a v srpnu už byla vdanou paní.

Nebývale „výkonná“ dozorkyně

I po svatbě se aktivní Volkenrathová opravu činila, protože už po dvou letech se stala šéfkou dozorkyň vězeňského tábora. Svoji funkci si samozřejmě musela nejprve zasloužit. Jak? No přece příkladnou krutostí. A v té prostá a nepříliš inteligentní Elisabeth skutečně vynikala. Velkou zálibou této zvrácené ani ne pětadvacetileté ženy bylo bití vězenkyň, které si užívala hlavně v opilosti. Snad i proto se později po válce před soudem vymlouvala, že nikoho neusmrtila. Není vyloučeno, že si svoje opilecké řádění skutečně ani nepamatovala.

Koncentrační tábor v Osvětimi byl založen v roce 1940 a postupem času se rozrostl do obřích rozměrů. Stala se z něj továrna na smrt, za jejímiž zdmi skončila většina deportovaných v plynových komorách.
Mohlo by Vás zajímat:

Velký den pro Poláka Tadeusze Wiejowskiho: Před 79 lety jako první utekl z koncentračního tábora Osvětim

Výmluvy před soudem nepomohly

Alkoholem posilněná Elisabeth Volkenrathová nebyla podle výpovědí svědků k zastavení. Nejenže vězenkyně bila a zvlášť si užívala údery do tváře a do hlavy, čímž jim mnohdy způsobila velmi těžká zranění, ale v záchvatu zuřivosti pak některé z nebohých žen dokonce vlastnoručně oběsila. Soudu přitom tvrdila, že jen plnila rozkazy, řídila se pravidly tábora a o žádných zvěrstvech nevěděla. Mohl jí to někdo uvěřit? Porota rozhodně ne, a tak byla Elisabeth Volkenrathová odsouzena k trestu smrti, který byl vykonán stejně, jak ona popravovala vězenkyně v koncentračním táboře – oběšením.

Zdroje:
Wikipedia: Elisabeth Volkenrath

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články