Leninův bratr terorista: Alexandr Uljanov prodal zlatou medaili za studia, aby mohl koupit bombu pro cara

Vlevo Alexandr Iljič a v pravo Vladimír Iljič Uljanovi. Jak by se asi historie odvíjela, kdyby staršího Alexandra nepopravili?
Zdroj: Wikimedia Commons/Pavel Semyonovich Zhukov, Public domain
Rodina Uljanova - Alexandr stojí uprostřed v zadní řadě, Vladimír sedí vpravo doleUljanovi byli poměrně zámožná rodina. Alexandr měl na svoji dobu a Ruské poměry poměrně hezky vybavený pokojV místech, kde byl popraven Alexandr Uljanov je dnes pamětní deska...Odznáček nesmí chybět... + 1 fotka+ 2 fotky

Vladimir Iljič Lenin – to je jméno, na které historie nezapomene, a to i přesto, že tak jako mnozí další světoví vůdci ani on nepromlouval k lidu pod svým vlastním jménem, tedy jako Vladimir Iljič Uljanov. Stejné příjmení nosil i jeho starší bratr Alexandr, inteligentní a milující syn, vynikající student a terorista, který skončil na šibenici...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 22. dubna 2021

Mladí šlechtičtí synové rodiny Uljanovy (ano, budoucí velký revolucionář a vůdce dělníků v boji za „spravedlnost” byl šlechtic) si v dětství nemohli stěžovat na bídu. Pocházeli z poměrně zámožné rodiny, a přesto je poměrně brzy ovládla touha po novém, jiném zřízení. Jako první se do úprav světa pustil Vladimirův starší bratr Alexandr, který se dokonce přidal k teroristické skupině Lidová svoboda, jež se rozhodla sprovodit ze světa ruského cara Alexandra III.

Boris Godunov mohl být úspěšný car, ale zasáhla příroda. Byl to trest za dvě vraždy, z nichž byl podezírán?
Mohlo by Vás zajímat:

Cara Borise Godunova přemohla příroda: Výbuch sopky, sucho a brutální mrazy zabily dva miliony Rusů

Slibná budoucnost

Přitom mohl mít Alexandr klidný a úspěšný život. Jako absolvent gymnázia si doma zřídil vlastní chemickou laboratoř a za své výzkumy dostal školní zlatou medaili. Na Fakultě fyziky a matematiky Petrohradské univerzity se ukázalo, že bude pravděpodobně nadějným vědcem, a už ve třetím ročníku dostal další zlatou medaili (Rusové si na ně zjevně potrpěli) tentokrát za zoologii.

Zanícený anarchista Uljanov

To ale ještě nebyl konec. Alexandrovi se dařilo prakticky všechno, na co sáhl. Jakmile vstoupil do Vědecké a literární společnosti, byl jednomyslně zvolen jejím tajemníkem. Byl rovněž členem několika dalších vědeckých společností. Zároveň se ale začal zajímat o politiku, a do čeho se pustil, to dělal s největším zápalem. A tak se brzy stal členem anarchistického hnutí Narodnaja volja (Svoboda lidu) ovlivněného Karlem Marxem, Friedrichem Engelsem a dalšími. Z anarchistů se ale brzy měli stát teroristé a za jejich proměnou stál právě mladý Uljanov.

Carevna smrt: Anna Ivanovna mučila muže svých snů v ledové kobce
Mohlo by Vás zajímat:

Carevna smrt: Anna Ivanovna mučila muže svých snů v ledové kobce

Zabít cara!

Alexandr vypracoval první plán teroristické odnože anarchistů, prodal svoji zlatou medaili a za utržené peníze nakoupil výbušninu na výrobu bomby, která měla zabít cara Alexandra III. Útok se měl odehrát 1. března 1887, v den šestého výročí úspěšného útoku na carova předchůdce Alexandra II. Nepodařilo se, spiknutí bylo odhaleno, mladíci dopadeni. Příprava atentátu totiž neunikla policii, a tak car, na rozdíl od teroristů, vyvázl zdravý a živý. Mladí muži ze skupiny Svoboda lidu byli zajati a souzeni. Ujlanov měl u soudu dlouhou řeč, ale ani to nepomohlo. Rozsudek zněl jasně – smrt oběšením.

Alexandr Uljanov odmítl prosit

Matka Marie Alexandrovna (otec tou dobou již nežil) napsala žádost o milost pro svého syna samotnému carovi. Místo toho dostala svolení k Alexandrově návštěvě. O milost měl požádat on sám, a kdyby to byl udělal, byla by mu udělena. Jenže on odmítl.

Představ si, mami, dva jsou proti sobě v duelu. Jeden už na svého protivníka vystřelil, druhý ještě ne a ten, kdo již vystřelil, se obrátí na nepřítele s žádostí, aby zbraň nepoužil. Ne, to nemohu udělat,“ řekl prý své matce hrdě na rozloučenou.

Josif Vissarionovič Stalin se svojí starší dcerou Světlanou. Narodila se z manželství s Naděždou, ale takovéto chvíle s otcem nebyly příliš časté...
Mohlo by Vás zajímat:

Stalin a jeho věrné ženy: Po diktátorově loži následovala záhadná úmrtí nebo gulag

Pro matku cokoliv

Alexandr Uljanov zjevně nebyl necitlivý mladý muž, a když viděl, jak se jeho matka trápí, rozhodl se svoji žádost k carským rukám přece jen poslat. „Jsem si plně vědom toho, že povaha a vlastnosti činu, kterého jsem se dopustil, a můj postoj k němu mi nedávají ani právo, ani morální důvod odvolat se k Vašemu Veličenstvu s žádostí o shovívavost za účelem zmírnění mého osudu. Mám ale matku, jejíž zdraví bylo v posledních dnech velmi otřesené, a výkon mého trestu smrti vystaví její život nejzávažnějšímu nebezpečí. 

Ve jménu své matky a mladých bratrů a sester, kteří bez otce v ní nacházejí jedinou podporu, jsem se rozhodl požádat Vaše Veličenstvo, aby nahradilo můj trest smrti nějakým jiným trestem. Tato blahosklonnost obnoví sílu a zdraví mé matky a vrátí ji do rodiny, pro kterou je její život tak drahocenný, a zachrání mě před bolestivým vědomím, že budu příčinou smrti své matky a neštěstí celé své rodiny,“ stálo v žádosti, která svědčila o jeho neobyčejné inteligenci. Neprosil za sebe, ale za své blízké.

Drsný vztah Stalina se synem: Tvoje žena si vzala idiota, napsal mu rozzlobený diktátor
Mohlo by Vás zajímat:

Drsný vztah Stalina se synem: Tvoje žena si vzala idiota, napsal mu rozzlobený diktátor

Po stopách bratra

Už však bylo pozdě. Spolu s dalšími teroristy byl 8. května 1887 oběšen a pochován v hromadném hrobě na břehu Ladožského jezera. Štafetu po svém bratru pak vzal do ruky tehdy sedmnáctiletý Vladimir Iljič, jehož tyto události šokovaly a také formovaly na zbytek života. A jak to dopadlo, to už víme všichni…

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Ульянов, Александр Ильич
Ульянов защищал себя сам … А. Я. Пассовер.

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

Další články