Nejkrásnější londýnská kurtizána Laura Bell: Svedla i nepálského premiéra, manželovi nadělala dluhy a ostudu

Nejkrásnější londýnská kurtizána Laura Bell: Svedla i nepálského premiéra, manželovi nadělala dluhy a ostudu
Zdroj: Wikimedia Commons/Richard Buckner/John Edwin Oldfield, Public domain/koláž Lifee

Ať chceme nebo ne, prostituce patří k lidské společnosti odnepaměti. V historii se objevují i ženy, které se v této profesi vyšvihly na samý vrchol popularity. Jednou z nich byla vyhlášená londýnská kurtizána Laura Bell, která „pracovala" i jako vdaná paní. Pak se ale její život jako zázrakem obrátil...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová28. 02. 2021 12:00

Pokud bychom chtěli sestavit žebříček neznámějších a také nejkrásnějších kurtizán, nemohla by chybět Laura Eliza Jane Seymour Bell, známá jen jako Laura Bell. Narodila se v roce 1829 v severním Irsku nelegitimní dceři lorda Hertforda. Zpočátku pracovala jako prodavačka a už tehdy se říkalo, že si přivydělává jako kurtizána. 

Kráska v kočáře

Brzy přišlo stěhování do Dublinu a tam už ji mohli místní vidět, jak se projíždí ve vlastním kočáře. Podle zvěstí, které se městem šířily, udržovala kontakty s doktorem Williamem Wildem, otcem budoucího spisovatele Oscara. Následoval další přesun - tentokrát už do hlavního města Anglie, kde si svoji krásou získala mnoho zámožných klientů. Když jednou odcházela z opery, prý se všichni lidé postavil, aby si krásnou Lauru mohli prohlédnout. Tak nádherná byla - a uměla toho využít… Stejně jako v Dublinu, i v Londýně se brzy projížděla ve vlastním kočáře, tentokrát už ale pozlaceném.

Románek s nepálským premiérem

Jednoho dne uviděl krásnou Lauru nepálský premiér Jung Bahadur Rana a stejně jako všichni ostatní, i on okamžitě podlehl jejímu půvabu. Náklonnost ale byla oboustranná, a tak se spolu brzy objevili v opeře, což způsobilo pozdvižení ve vyšší anglické společnosti i v tisku. Kurtizána v lóži nepálského premiéra - jaký skandál! Jim to ale příliš nevadilo. Velvyslanec zahrnoval Lauru dary v neuvěřitelných hodnotách i penězi. Mluví se o tom, že v průběhu 90 dnů trvajícího románku utratil čtvrt milionu tehdejších liber. Přes veškerou hojnost, kterou si užívala s nepálským premiérem, se po jeho odjezdu do vlasti dostala do finančních problémů. Dokonce byla zatčena, když nedokázala vyplatit včas vystavenou směnku.

Manžel odmítl platit

Laura se v roce 1852 vdala za výstředního armádního kapitána Augusta Thistlethwayta, který díky dědictví přišel k závratnému majetku. Žena s bohatou minulostí se ale o toto jmění brzy dokázala „postarat”, z velké části totiž padlo na její šatník. Utrácela tak dlouho, až manžel zkrátka musel zavřít kasu, jinak by zkrachoval. A tak začala Laura od nic netušících obchodníků, kteří byli zvyklí na její útratu, brát zboží na dluh. August zpočátku ještě vše platil, ale pak odmítl a celá věc došla až před soud. A pánové porotci byli shovívaví. Když jim vše vylíčil, rozhodli, že žádný muž není povinen platit za takovou marnotratnost ženy.

V nejvyšší společnosti

Přes veškeré finanční problémy a pověst své profese byla Laura natolik populární, že se stala jednou z tváří jakýchsi sběratelských kartiček s portréty slavných osobností, mezi nimiž nechyběli panovníci a další významní lidé. Ve stejné době se setkala s Williamem Ewartem Gladstoneem, politikem a v jednu dobu také předsedou vlády, který se rozhodl zasáhnout na „trhu s prostitutkami” a zachránit tyto ženy od jejich údělu. Laura tou dobou už směřovala na kurtizánský odpočinek, přesto mu byla představena. Zanedlouho se stal zázrak - obrátila se a upnula k Písmu a Boží slávě.

Boží velvyslankyně Laura

Ještě nedávno nejznámější kurtizána Anglie, která měla klientelu z těch nejvyšších kruhů, najednou začala kázat o mravnosti. A stejně jako všechno (kromě utrácení), do čeho se doposud pustila, i její kázání měla ohromný úspěch. „Nemyslím si, že by někdo, kdo ji slyšel kázat, mohl odejít nepolepšený,“ napsal jeden z jejích věrných následovníků. Sama o sobě začala říkat, že je Boží velvyslankyní. Po dlouhá léta se setkávala a psala si s Williamem Gladstoneem, kterého považovala za svého zachránce. O povaze tohoto vztahu se hodně diskutovalo, podle jejich vyjádření ale šlo skutečně jen o hluboké přátelství.

Podivná smrt

Kontakt s Gladstoneem nepřerušila ani po manželově tragické smrti. August měl podle zpráv, které se objevily i v novinách, poněkud podivný zvyk střílet do stropu, aby přivolal sloužící. Kdyby místo toho raději používal zvonek jako ostatní lidé, nemusel zemřít ve věku padesát let. Jednou v ložnici potmě zavrávoral a při pádu strhl ze stolu nabitou pistoli tak nešťastně, že vystřelila a Thistlethwayte byl na místě mrtev. Podezření samozřejmě padlo i na Lauru, o níž se vědělo, že v manželství není šťastná a trpí tím, že jí manžel nechtěl dávat peníze. A najednou se stala dědičkou velkého majetku. Vinu na smrti manžela jí ale nikdo neprokázal.

Mravnost nade vše...

Laura Thistlethwaytová už dožila jako vdova. Nikdy se znovu nevdala a zbytek života věnovala šíření myšlenek o mravnosti a počestnosti. Zemřela 30. května 1894 a v novinách pak vyšel text: „její nápadná krása a bohatý hlas a její nádherná postava z ní udělaly nejpřesvědčivějšího evangelistu.“ Ta stejná krása a postava, které z ní dříve dělaly nejúspěšnější kurtizánu.

Zdroje informací: 

Wikipedia.org: Laura Bell (courtesan)

Geriwalton.com: Laura Bell Courtesan and Preacher of the 1800s

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Související články

Další články