Zlom v pátrání po Jantarové komnatě? Nacisty uloupený poklad prý leží u pobřeží Polska

Zlom v pátrání po Jantarové komnatě? Nacisty uloupený poklad prý leží u pobřeží Polska
Zdroj: Wikimedia Commons/Andrej Andrejevič Zeest, Public domain
Jantarová komnata je legendární místnost s nástěnnou výzdobou z jantaru. Přes 200 let byla umístěna v Kateřinském paláci. Tato fotografie původní Jantarové komnaty pochází z roku 1931.Za druhé světové války se jantarové komnaty zmocnili nacisté, poté zmizela beze stopy. Takto vypadá její novější rekonstrukce. Práce na rekonstrukci jantarové komnaty probíhaly v Kateřinském paláci od roku 1976.Takto to vypadalo v dílně, kde probíhala rekonstrukce jantarové komnaty.+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jantarová komnata se možná konečně vynoří na světlo světa. Skupina dvanácti polských potápěčů začne koncem května u gdaňského pobřeží prozkoumávat vrak německé válečné lodi Karlsruhe. Na palubě má prý Jantarovou komnatu.

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 23. května 2021

Fotografie polského týmu Baltictech ukazují, že potopená loď vezla zatím neidentifikovaná umělecká díla a další artefakty. Rámy obrazů a hnijící plátna naznačují, že severně od města Ustka leží v hloubce 88 metrů cenný náklad.

Jantarová komnata
Mohlo by Vás zajímat:

Ztracené poklady světa: Dechberoucí jantarová komnata, korunovační klenoty i vražedný diamant

Jantarová komnata ve spárech nacistů

Legendární Jantarovou komnatu věnoval pruský král Fridrich Vilém carovi Petru Velikému v roce 1716. Jde vlastně o obložení místnosti, respektive panely vyrobené ze šesti tun jantaru. Téměř dvě století se nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu poblíž Petrohradu.

Její osud se zkomplikoval v průběhu druhé světové války, kdy Kateřinský palác padl do rukou Wehrmachtu. Na podzim 1941 byla Jantarová komnata za pouhých 36 hodin rozebrána a zabalena do 27 beden. Pak začala pouť, jejíž konec je nejasný.

Od roku 1945 se totiž po Jantarové komnatě slehla zem. Jedna z teorií praví, že byla zničena při požáru zámku v Královci (dnešním Kaliningradu) poté, co město dobyla ruská armáda. Podle jiné verze se ale nacistům povedlo v dubnu Jantarovou komnatu odvézt na lodi třídy Karlsruhe, která byla následně potopena u pobřeží dnešního Polska.

Oak Island je ostrov v zálivu Mahony v kanadské provincii Nové Skotsko. Podle legendy se na něm skrývá poklad. Na snímku z roku 1931 jsou vidět stavby a štoly vykopané právě hledači pokladů.
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství pokladu Oak Island: Podle legendy kvůli němu musí zahynout sedm lidí. Už jich zemřelo šest

Tragický osud Karlsruhe

Polští potápěči našli vrak Karlsruhe loni v září, rovných 75 let poté, co byla loď potopena. Nachází se v hloubce 88 metrů několik desítek kilometrů severně od města Ustka. „Je prakticky neporušený. V jeho nákladních prostorách jsme objevili vojenská vozidla, porcelán a mnoho beden s dosud neznámým obsahem,“ cituje britský list Dailymail.co.uk Tomasze Stachuru ze společnosti Baltictech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SANTI Diving (@santidiving)

Proto potápěčský tým Baltictechu začne na konci května mimořádně napínavou misi. Téměř dva týdny stráví prozkoumáváním beden s nevojenským materiálem na palubě Karlsruhe.

Jantarová komora byla naposledy viděna v Královci. Odtud Karlsruhe odešla na svou poslední cestu s velkým nákladem,“ živí naději Stachura. Podle oficiálních dokumentů vezla loď 360 tun zboží, než došlo k jejímu potopení. Na palubě bylo také 1083 lidí, z nichž se zachránilo jenom 113.

Záhadami opředená hora Radhošť: V nitru má ukrývat svatyni boha Radegasta i zbojnický poklad
Mohlo by Vás zajímat:

Záhadami opředená hora Radhošť: V nitru má ukrývat svatyni boha Radegasta i zbojnický poklad

Kde je Jantarová komnata?

Pátrání po osudu Jantarové komnaty probíhá již desítky let a dokonce i u nás, na Šumavě či v Krušných horách. Je také předmětem mnoha legend a konspirací. Nyní bude možná tomu všemu učiněna přítrž.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Go Diving Show (@godivingshow)

Než se ale potvrdí, jestli u polského pobřeží leží opravdová Jantarová komnata, je možné navštívit její repliku, kterou v letech 1976 až 2003 vybudovali v Kateřinském paláci. Byla zrekonstruovaná podle dobových fotografií, z nichž je bohužel většina černobílá, takže skutečnou krásu Jantarové komnaty si můžeme jen domýšlet. A držet polským potápěčům palce…

Zdroje informací:
Dailymail.co.uk: Hunt for lost artwork from legendary Amber Room is set to begin as divers prepare to search sunken Nazi warship: Photos show vessel was carrying unidentified artwork and possible museum artefacts
Lidovky.cz: Skrývá se pohádkové bohatství Jantarové komnaty na dně Baltu? Potápěči zde nalezli vrak potopené německé lodi
Wikipedia.cz: Jantarová komnata

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články