Jak zatočit s ranní alergií: Pomáhá procházka, roztáhnout závěsy i pravidelná údržba klimatizace

Co s ranní alergií? Pomáhá procházka, roztáhnout závěsy i pravidelná údržba klimatizace
Zdroj: Freepik

Proč bývá nos ráno ucpanější a nutkání ke kýchání větší? "Poděkujme" za to spánkové poloze, roztočům i vlastnímu tělu, které v noci snižuje hladinu hormonu kortizolu. Minimalizovat projevy alergie vám pomohou následující kroky.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 28. 09. 2023 13:30

Podzimní alergie jsou stále častější, za čímž stojí především prach, plísně a roztoči. Jako alergik to rozhodně nemáte lehké. Každá kvetoucí rostlina, aktuálně třeba třapatka nachová, je pro vás hrozbou, nemluvě o přítulném domácím mazlíčkovi, jehož srst je sice příjemně měkká, ale dýchací cesty dráždí jako čert. A po ránu je to ještě horší, což má hned tři důvody.

1. Spánková poloha

Podle alergologů se při ležení vlivem gravitace hromadí tekutiny v nosních průchodech i dutinách, což může vést ke zvýšené produkci hlenů a tím i omezené průchodnosti dýchacích cest. Tušíte správně, pár minut ve vzpřímené pozici to napraví. Pro jistotu se krátce projděte a ještě chvíli vydržte, zanedlouho se budete cítit lépe.

2. Stresový hormon kortizol

Stresový hormon kortizol nemá tu nejlepší pověst, jeho nadměrné množství se spojuje s přibíráním na váze, arteriální hypertenzí, oslabenou imunitou i vyšším rizikem diabetu. Jenže pozor, on má i své světlé stránky, je totiž přirozeně protizánětlivý.

Bohužel platí, že hladiny kortizolu přes noc klesají, aby tělo mohlo nerušeně spát. Kvůli jeho nižší hladině, a tedy i menší protizánětlivé pomoci, se tudíž ranní příznaky alergií, stejně jako jiných zánětů, zpravidla zhoršují. Ze studií zaměřených na tento hormon však vyplývá, že jeho produkci napomáhá sluneční světlo, tak zkuste roztáhnout závěsy, mělo by to zabrat!

3. Všudypřítomní roztoči

Alergii podporují také roztoči, kteří sice nejsou vidět, ale bohužel se vyskytují všude, a to včetně matrací, lůžkovin a prachu. Ve skutečnosti pouhý jeden gram prachu může obsahovat až 2 000 roztočů, jejichž hlavní potravou jsou šupinky lidské kůže. Toto blízké setkání opět vede ke zvýšenému zánětu, ucpanému nosu a nutkání ke kýchaní.

A ještě jedna důležitá informace, vhodná není ani permanentně puštěná klimatizace, která vysušuje vzduch. I proto se vám špatně dýchá. Je pravdou, že v horkých dnech vám může tento hlučnější spotřebič přinést vítanou úlevu, ale pokud je nastaven na příliš nízkou teplotu, a rozdíl mezi venkovním a vnitřním prostředím je větší než šest stupňů, nadělá víc škody než užitku. Nachlazení na sebe nenechá dlouho čekat. Nesmírně důležitá je ovšem i kontrola filtrů klimatizace. Jejich výrazné znečištění způsobuje šíření infekcí a nebezpečných plísní. Kdo by právě o tohle stál?

Zdroje informací:
Wellandgood.com
Ncbi.nlm.nih.gov
Tandfonline.com

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články