12 lahodných potravin, které rozhoupají vaše střeva

Brokolice je detoxikační bomba
Zdroj: Pixabay

Časté cestování, nepravidelné cvičení, rozmanitý pracovní rozvrh. Příčina zácpy může být i tam, kde byste ji nehledali. Hlavním viníkem ale zůstává strava chudá na vlákninu. Přitom ji najdete třeba v popcornu! A dalších 11 delikátních potravinách.

Jana Jánská
Jana Jánská 20. 05. 2016 11:46

1. Ovesné vločky

S konzumací ovesných vloček se stanete dvojitými vítězi. Jednak obsahují rozpustnou vlákninu, která zajistí průchod ve střevech, jednak posiluje srdce. A pokud se vám jejich konzistence a chuť nezamlouvá, prostě je vylepšete. S těmito přísadami se po nich utlučete.

2. Voda

Jedna z nejdostupnějších, nejlevnějších a nejzdravějších poživatin, které máme. Celé dvě třetiny těla tvoří voda, a tak se její nedostatek může na kondici nepěkně podepsat. Střevní systém toho není výjimkou. S pravidelnou konzumací vody budou vaše střeva zdravě v pohybu.

3. Obiloviny s vysokým obsahem vlákniny

Posnídejte obiloviny a budete se cítit lehčí. Při výběru cereálií ale čtěte etikety. Trávicí potíže vám pomůžou vyřešit pouze ty, které mají více než pět gramů vlákniny na porci.

4. Celozrnný chléb

S konzumací celozrnného chleba doplníte i tělesné zásoby živin dvakrát rychleji než s bílým. Teď máme na mysli zejména nerozpustnou vlákninu. Zatímco v plátku bílého chleba se skrývá asi jeden gram, v celozrnném dvakrát tolik. Kromě toho přinese celozrnný chléb do těla antioxidanty a další důležité nutrienty.

5. Jahody

Se stánky s jahodami se (alespoň v Praze) v posledních týdnech roztrhl pytel. Využijte toho! Jahody totiž oplývají vlákninou díky jedlým semínkům. Vybírejte samozřejmě ty od poctivých farmářů.

6. Mandle

Malé navenek, velké uvnitř. Mandle dopřejí tělu tuky, které jsou zdravé pro srdce. A bezpochyby i slušnou dávku rozpustné vlákniny. Dvě hrsti (nebo 23 mandlí) v sobě nesou 3,5 gramů vlákniny.

7. Brokolice

Ovoce a zelenina nejsou pro mnohé to, co štědrý kus masa a tabulka čokolády. Ty v omezené míře snad nemohou uškodit. Co se ale projeví, je chybějící přísun vlákniny z plodin ze zahrádky. Přimíchejte do oblíbeného jídla alespoň brokolici. Už jeden hrníček dodá tělu 5,1 gramů nerozpustné vlákniny.

8. Lněné semínko

Ovesné vločky jsou vaše noční můra z dětství, na ovoce zeleninu jste si vypěstovali alergii, jak vám ji v útlém věku neustále podsouvali. A zácpa si brousí zuby. Jak jí dát utrum, ještě než napáchá škody?

S lněnými semínky dostanete do těla vlákninu cestou nejmenšího odporu. Můžete je totiž přidat skoro do každého oblíbeného jídla – sladí se s pečivem, smoothie, salátem i dresinkem. Jedna lžíce obsahuje 2,8 gramů rozpustné vlákniny.

9. Popcorn

Díky popcornu dostanete vlákninu i do zmlsaného potomka. Vzduchem připravený popcorn má asi jeden gram vlákniny na hrnek. Vyhněte se jen „dochucovadlům“ v podobě soli a másla.

10. Černé fazole

O fazolích obecně se nechvalně traduje, že způsobují plynatost. To proto, že většina lidí jich na posezení spořádá po okraj naplněný talíř. Už jediný hrnek přitom dodá na 15 gramů vlákniny.

11. Jogurt

O prospěšnosti mléčných výrobků se v posledních letech vedou dohady. Pokud ale zápasíte s línými střevy, jogurt byste měli vzít na milost. Laktobacily uvnitř pomůžou zajistit pravidelnou stolici.

12. Sušené švestky

Z naší zkušenosti víme, že spořádat celý balíček sušených švestek znamená téměř okamžitou úlevu pro trávicí systém. Až posléze jsme se dozvěděli, co to způsobilo. V sušených švestkách lze najít sorbitol a dihydrophenylisatin, látky urychlující pohyb střev. Rozmluvy se záchodovou mísou tak uplynou rychleji.

Zdroj: Greatist

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články