Zdraví a vitalita z čajovníku: Ten zelený prý vyléčí 21 chorob, tvrdí Japonci

zelený čaj
Zdroj: pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zelený i černý čaj mají stejný původ – čajovník. Rozdíl mezi nimi je jen ve způsobu zpracování a tím i chuti nápoje z něj připravovaného. Ale v zeleném čaji zůstávají vitamíny a minerální látky uchovány.

Jana Šulcová
Jana Šulcová 5. října 2020

Každým šálkem zeleného čaje podporujete své zdraví. Jde jen o to, abyste si nalezli druh, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Od věků uznávaný

Již před více než dvěma tisíci lety pro zelený čaj horoval čínský filozof Chang-Chung-Ching: „Neopíjí jako rýžové víno, naopak podporuje dobrý zdravotní stav a udržuje v duši harmonii.“ Lékař Chang Hua přidává: „Ten, kdo pije zelený čaj, žije déle, je zdravý a vitální.“ Dr. Nicolas Direks z Nizozemí pak v roce 1641 uvádí: „Pití zeleného čaje pomáhá lidem zbavit se bolesti a utrpení, přináší energii, podporuje činnost mozku.“

Matcha, čaj
Mohlo by Vás zajímat:

Čaj, který můžete pít místo kávy: S matchou zhubnete a jen tak nezestárnete

Tajemství fermentace

Kouzlo spočívá ve způsobu zpracování. Zelený čaj totiž neprochází procesem fermentace, takže při zpracování nedochází k chemickým změnám.  Čajové se lístky nezabarví červeně v odstínu mědi (jako u černého čaje), nýbrž si zachovají původní olivově zelenou barvu. Zelený čaj je co do chuti víc hořký a na chuť svíravější než čaj černý, protože obsahuje víc tříslovin.

šípek, čaj
Mohlo by Vás zajímat:

Superman šípek: Zabírá proti rýmě a nachlazení, ale dá se sníst i vypít

Zelený čaj léčí

Seznam medicínského působení, které věda zelenému čaji přisuzuje, je dlouhý. V jedné japonské vědecké práci se píše, že nálev zeleného čaje působí preventivně proti 61 nemocím a 21 chorob dokonce dokáže léčit.

Jisté ale je, že zelený čaj má prokazatelně blahodárné účinky na lidský organismus. Například obsahuje látky, které upravují vysoký krevní tlak, zabraňují kornatění tepen a odbourávají cholesterol v krvi. Dokonce i napomáhá prevenci rakoviny.

Tein obsažený v čaji podporuje činnost centrální nervové soustavy. Působí mírně a dlouhodobě osvěžuje tělo i duši. Kofein v kávě (má stejné chemické složení jako tein) rozpumpuje srdce, jeho účinek je prudký, ale krátký.

Posilte účinky čaje či obyčejné vody díky minerálům
Mohlo by Vás zajímat:

Posilte účinky čaje či obyčejné vody díky minerálům

Oddaluje stárnutí

Proč právě Japonci žijí déle než lidé z jiných zemí? Možná je to v životním stylu, možná způsobem stravování a dost možná i proto, že pravidelně konzumují zelený čaj, kterému říkají „filozof mezi nápoji“. Pravdou je, že v čaji obsažený vitamín E zpomaluje degeneraci buněk, tedy i stárnutí.

Flavanoly zabraňují rozmnožování strůjců nejrůznějších chorob, vitamín C vyzbrojuje dodatečně buňky proti útočníkovi, vitamín A a karoten chrání ještě navíc tělní sliznice. Fluor brání vzniku zubního kazu a jeho preventivní účinky se projevují především u mladších lidí.

Zelené superpotraviny jsou po vaše tělo vyslovenou očistou.
Mohlo by Vás zajímat:

Vyznejte se v zelených superpotravinách: Chlorella zbavuje jedů, spirulina je přírodním elixírem

Šálek zeleného čaje

Přiveďte vodu k varu a nechte ji zchladnout na zhruba 60 až 80 °C. Teprve potom vodou zalijte zelený čaj v poměru 150 ml na jednu lžičku čaje. Pokud čaj louhujete ve větší konvici, pak přidejte navíc ještě jednu lžičku. Nechte 2-3 minuty vylouhovat. Příprava jednotlivých druhů zelených čajů je však mírně odlišná. Proto pro jistotu ještě sledujte popis přípravy každého druhu zvlášť.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články