Čaj, který můžete pít místo kávy: S matchou zhubnete a jen tak nezestárnete

Matcha, čaj
Zdroj: Pixabay.com

Šálek čaje je symbolem pohostinnosti a jeho servírování základním společenským aktem podobně jako tradice podávání mléka, vína, kávy nebo nám blízké nabídnutí chleba se solí…

Jana Šulcová
Jana Šulcová 28. září 2020

Nejlepší matcha je zářivě zelená, její vůně by měla být mírně rostlinná, hladká a sladká. Matcha obsahuje široké spektrum živin, vápník, železo, vitaminy A a C, ale také protein a vlákninu.

šípek, čaj
Mohlo by Vás zajímat:

Superman šípek: Zabírá proti rýmě a nachlazení, ale dá se sníst i vypít

Odkud pochází

Lístky pro čaj matcha se produkují především v centrálním Japonsku, blízko Nishio a Uji. Vyrábí se výlučně z nejkřehčích čajových lístků nasbíraných brzy z jara na zastiňovaných plantážích, což pomáhá zvýšení obsahu chlorofylu v mladých listech, a tím dochází ke vzniku jasně zelené barvy čaje.

Lístky se při zpracování nesvinují, ale po usušení se z nich speciálním postupem vypreparují všechny žilky a rozemelou se  na velejemný čajový pudr jasně zelené barvy.

Všestranné použití

Matcha se používá i na výrobu sladkých, chlazených, osvěžujících čajů, jenž jsou vhodné pro běžné pití. Používá se k ochucování jídel, výrobě čajové zmrzliny nebo cukrovinek. Ale možná by vás mohlo zajímat, že matcha je vhodná i pro milovníky kávy – silné dávkování může kávu nahradit a oživit tak alespoň dočasně pitný režim.

Dopřejte si detox pomocí odvaru z kopřivy
Mohlo by Vás zajímat:

Připravte si domácí kopřivový čaj. Mladé kopřivy nepálí, ale prospívají tělu

Zdraví prospěšná

Z množství prokázaných účinků jmenujme alespoň ty nejpodstatnější. Čaj výrazně zvyšuje energii po dobu 8–10 hodin, zlepšuje duševní bdělost. Dodává klid a redukuje stres. Potěšující je i fakt, že neobsahuje téměř žádné kalorie a podporuje látkovou výměnu, a tím usnadňuje hubnutí. Oceníme také to, že díky velkému množství antioxidantů zpomaluje proces stárnutí, snižuje krevní tlak i úroveň cholesterolu.

Působí jako prevence proti rakovině a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje mnohonásobně víc antioxidantů než pomerančová šťáva a devětkrát více beta-karotenu než špenát.

Spánek je jedna ze základních potřeb člověka.
Mohlo by Vás zajímat:

Velká trojka, která má na svědomí těžké sny a špatné usínání: Káva, sladkosti a internet

Správná příprava

Pro klasickou přípravu matcha čaje potřebujete misku a metličku na šlehání. Pak stačí vložit 2 špetky nebo 1 g matcha čaje do misky, přidat 100 ml horké vody (80 ºC) a pomocí metličky pořádně rozmíchat, dokud se matcha nerozpustí.

Horkou vodu je možné nahradit studenou vodou, mlékem, sojovým nebo rýžovým mlékem, ovocným džusem. Také dávkování si můžete upravit podle vlastní chuti. V případě, že nemáte k dispozici metličku na šlehání, stačí 2 špetky nebo 1 g matcha čaje zalít 1 polévkovou lžící vody a vytvořit z této směsi jemnou pastu, kterou následně zalijete zbytkem vody.

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Další články