Levandule svou blahodárnost potvrdila již v prvním století. Jak může prospět vašemu zdraví?

levandule
Zdroj: Pixabay

Blahodárné účinky levandule vystopoval již v prvním století našeho letopočtu přírodovědec Dioscorides a přípravky s jejím výtažkem se znovu těší popularitě. Zmírňují úzkosti, bolesti různé povahy a prokazatelně podporují růst vlasů.

Jana Jánská
Jana Jánská 25. 02. 2018 13:55

Léčivé účinky levandule prospívají civilizaci dlouhá staletí. Již v prvním století po Kristu měl tuto bylinku pod drobnohledem řecký přírodovědec Dioscorides, který ocenil její zdravotní benefity. V následujících desetiletích na něj navázala řada odborníků z příbuzných oblastí.

Jedním z nich byl i profesor Siegfriend Kasper z Lékařské univerzity ve Vídni. Zkoumal, jaký efekt může mít levandulový olej (Silexan) pro pacienty s všeobecnými úzkostnými poruchami a s tzv. „zimními depresemi“.

Proti úzkosti a nespavosti

V závěrečném shrnutí Kasper uvedl: „Silexan měl blahodárné účinky na typickou komorbiditu [současný výskyt více nemocí] příznaků úzkostných poruch, jako například poruchy spánku, somatické potíže nebo snížená kvalita života.“ Studie byla publikována v časopise International Journal of Psychiatry in Clinical Practice.

Levanduli testoval na lidech i Bradley BF a kolektiv. Celkem 97 zdravým pacientům podávali ústně levandulové a placebo kapsle o objemech 100 ml a 200 ml. Poté jim pouštěli filmové klipy, které v nich měly vyvolat úzkost, a monitorovali úroveň úzkosti v jejich těle pomocí různých metod.

Následně jim přehráli ještě neutrální a veselý klip. A závěry mluví jasně – levandule pomohla snížit hladinu mírné úzkosti. Shrnutí ale nereflektuje informace o klinických úzkostných poruchách obecně.

Způsobů, jak levanduli aplikovat, existuje mnoho – od ústního podávání v podobě čajů nebo kapslí po výpary a olejové masáže. Z příznivých účinků této bylinky se ale můžete těšit nenápadně i v přítomnosti známých. Levandulová limonáda je zdravým a současně také stylovým drinkem, který se bude vyjímat třeba na narozeninové tabuli!

TIP: Levandulová limonáda s levandulovým esenciálním olejem

Ingredience:

1 hrnek raw medu + 12 hrnků vody + 1 kapka levandulového esenciálního oleje + 5 oloupaných a vymačkaných citronů + snítky levandule na ozdobu

Vše smíchejte a dejte vychladit. Přidejte vodu nebo med pro vyladění chuti, pokud je to nezbytné.

A proč ještě podlehnout fialové?

1. Zmírňuje potíže s trávicím ústrojím, včetně plynatosti, zvracení, nevolnosti, nechutenství a žaludeční nevolnosti.

2. Uleví při migréně, bolestech hlavy, zad a zubů, svalových bolestech a revmatismu. Masáž levandulovým olejem může zmírnit bolesti kloubů.

3. Levandule při aplikaci na pokožku může i pomoct při vypadávání vlasů (latinsky alopecia areata). Podle databáze The Natural Medicines Comprehensive Database (NMCB) existuje důkaz, že levandule může podpořit růst vlasů až o 44 % po 7 měsících užívání.

4. Studie publikovaná v časopise Journal of Medical Microbiology potvrdila, že levandulový olej může být velmi efektivní při léčbě nemocí, které odolávají antimykotikám, tedy přípravkům proti kvasinkám a plísním.

5. Podle dermatologů a aromaterapeutů může mít levandulový esenciální olej blahodárný vliv na akné. Dokáže totiž zbrzdit počáteční bakteriální infekci. Tato bylinka rovněž snižuje viditelnost jizev, které mnohdy po akné zůstávají.

6. Levandulový olej je spojencem i v boji proti dýchacím potížím. Počítá se chřipka, kašel, infekce v krku, nachlazení, ucpání nosních dutin, angína a zánět hrtanu. Pro takové ošetření se hodí levandulové výpary nebo přímá aplikace na hruď, krk a záda.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články