Mazanec jako od babičky: Osvědčené triky, díky kterým bude vláčný a nadýchaný

V mazanci by neměly chybět rozinky a kandované ovoce.
Zdroj: Instagram #kosik.cz
Nejlepší je s máslem a džemem.Místo jednoho velkého klidně vytvořte několik malých bochánků.Aby byl mazanec nádherně lesklý, potřete ho nakonec rozpuštěným máslem, získá tak nádherně křehkou Povrch hustě posypte mandlovými lupínky.+ 2 fotky+ 3 fotky

Na velikonoční stůl prostě patří! Většina z nás si bez něj ani svátky jara neumí představit. Ty z obchodu jsou ale obvykle vhodné spíš na dekoraci než k jídlu. Jsou vysušené a bez chuti. Upečte si proto letos mazanec vlastní, který se bude na jazyku jen rozplývat. Díky našim tipům budete mít jistotu, že se vám povede.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 13. dubna 2019

Na teplotě surovin záleží

Hodně hospodyněk má z přípravy kynutého těsta obavy. Zbytečně. Je jen třeba dodržet pár základních pekařských pravidel. Co nejčerstvější kvalitní suroviny by měly být samozřejmostí. Tím dalším je stejná, nejlépe pokojová teplota všech používaných surovin. Proto si ingredience, které budete potřebovat, připravte včas. Z lednice alespoň hodinu dopředu vyndejte máslo, vajíčka i mléko. Pokud máte mouku uloženou v chladnější spíži, nechte „prohřát“ i tu.

 Náš tip:
Zapamatujte si, že při přípravě kynutého těsta by se teplota v kuchyni měla ideálně pohybovat okolo 25 stupňů. Nižší teploty totiž kynutí zpomalují. A nikdy během práce nevětrejte, průvan by mohl veškeré vaše snažení zničit.

Správně vzešlý kvásek je základ

Připravte si kvásek. Mléko na něj ohřejte na tělesnou teplotu, tedy 36 až 37 °C. Do zbylého mléka pak vmíchejte vejce. Trochu mouky si nechte stranou na podsypávání. Větší část odvážené mouky pak smíchejte s ostatními sypkými surovinami, přidejte mléko s vajíčkem, vykynutý kvásek a nakonec do těsta zapracujte máslo. To můžete nechat rozpustit v mikrovlnce, pozor ale, aby nebylo moc teplé, nechte ho vždy vystydnout na pokojovou teplotu. Právě na tomto pořadí skutečně záleží. Pokud totiž tuk přidáte dřív, jednotlivá zrnka mouky by se jím obalila a nemohla by pak vstřebávat mléko.

Náš tip:
Během skladování mouka absorbuje okolní vlhkost. Odváženou dávku proto vždy nejdřív prosejte. Vysuší se tak, krásně provzdušní a nakypří. Navíc ji zbavíte případných nežádoucích příměsí, jako jsou například mouční červi.

Těsto ovoňte

Mazanec bude mnohem chutnější a voňavější, pokud se na jeho přípravu předem připravíte. To znamená, že rozinky, případně kandované ovoce, naložíte alespoň hodinu předem do rumu. Budou pak nejen krásně vonět, ale budou i nádherně měkké. A pokud používáte vanilkový cukr nebo esenci, kupte si tentokrát pravý vanilkový lusk. Neuvěříte tomu, jak markantní bude ten rozdíl. Vanilku jen podélně rozřízněte, nožem vyškrabte dřeň a přidejte ji do těsta.

Mazanec z vánočkového těsta vás dostane.
Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tradiční velikonoční pečivo? Recepty na vyzkoušeného beránka, jidáše nebo vánočkový mazanec!

Křížek není jen symbolika

Po vykynutí těsto ještě jednou dobře prohněťte, aby v něm nezůstal žádný přebytečný vzduch. Mazanec vám pak nepraskne a bude nádherně hladký. Z propracovaného těsta vytvořte bochánek, který navrchu nařízněte do kříže. To plní nejen symbolickou roli, ale především to při pečení pomůže odvést z těsta přebytečnou páru. Pomůže také to, když hotový mazanec po vytáhnutí z trouby necháte vychladnout na mřížce. Pocukrujte ho až těsně předtím, než ho ponesete na stůl.

Náš tip:
Aby byl mazanec nádherně lesklý, potřete ho nakonec rozpuštěným máslem. Získá tak navíc nádherně křehkou „kůrčičku“.

Tvarohová varianta je rychlovka

Jestli si přece jen na kynuté těsto netroufáte nebo zkrátka jen nemáte tolik času na jeho přípravu, zkuste upéct mazanec bez kynutí. Ten je z tvarohového těsta a hotový je za chvilku. Na jeho chuti to ale nic neubere. A navíc je nádherně vláčný. Pokud ale zvolíte tuto variantu, zapomeňte protentokrát na tradice a mazanec nenařezávejte. Mohl by se vám během pečení „rozjet“ do stran.

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články