Jiří Ornest: K ochrnutí se přidala ještě rakovina močového měchýře. Oporu našel v Daniele Kolářové, kterou si vzal dvakrát

Jiří Ornest
Zdroj: Profimedia

Herec a režisér Jiří Ornest je dobrým příkladem toho, že ani slavné osobnosti nemívají v životě na růžích ustláno. Kromě několika fatálních tragédií v rodině musel řešit nevěru i vážnou nemoc se zničujícími následky.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 05. 2024 11:00

Jiří Ornest byl český herec (Šakalí léta, Hanele, Protektor, Masaryk a další), režisér a překladatel. V roce 1996 obdržel Cenu Alfréda Radoka.

Nehoda nebo sebevražda Zdeňka Ornesta?

Jiří Ornest pocházel ze známé rodiny, jeho otec Ota Ornest (vlastním jménem Otto Ohrenstein), byl divadelní dramaturg, režisér, herec, překladatel a někdejší ředitel Městských divadel pražských. Strýc Jiřího, Zdeněk Ornest, známý herec, kterého jsme mohli vidět třeba ve filmu Kamarád do deště či legendárním seriálu Sanitka, zemřel v listopadu 1990. Osudným se mu stal vlakový přejezd v Dejvicích. Zachytil ho vlak, který ho poté doslova usmýkal. Neměl šanci přežít. Souprava zastavila až po několika desítkách metrů.

Otázkou ale je, zda šlo o nehodu nebo pokus o sebevraždu. Jak uvedl deník Blesk, Zdeňka Ornesta měly dlouhodobě sužovat deprese. Ty pak mohou dovést člověka ke krajnímu rozhodnutí. Mohl za jeho špatný duševní stav fakt, že v mládí pobýval kvůli svému židovskému původu v sirotčinci i v koncentračním táboře? Smrti tehdy unikl jen o vlásek. Mengele ho v Osvětimi poslal na smrt, mu se ale podařilo přeběhnout do fronty určené k přežití.

Jeho bratr, druhý strýc Jiřího Ornesta, nadějný básník Jiří Orten zemřel v roce 1941 po fatálním střetu s autem.

Trable v manželství s Danielou Kolářovou

Celoživotní partnerkou Jiřího Ornesta se stala herečka Daniela Kolářová, i když to zprvu tak vůbec nevypadalo. Seznámili se během studií na DAMU. Svatba se konala v roce 1974. Měli spolu dva syny - Šimona, který je dnes kapelníkem známé skupiny absolventů Jedličkova ústavu The Tap Tap a Matěje. Jak šel čas, čím dál více to vypadalo, že Jiří není na roli rodiče ještě zdaleka připravený. Došlo tak z jeho strany na nevěru.

Pak se role vyměnily a nevěrná byla pro změnu Daniela Kolářová. Jenomže u ní to nebyl krátký úlet, ale láska. Cílem její touhy se stal Martin Stropnický. Zanedlouho tak došlo na rozvod. Kolářová i Stropnický opustili své partnery. Jenomže společná idylka neměla dlouhého trvání. A tak následoval zase zpětný přesun. Každý k sobě domů. V případě Jiřího to znamenalo si podruhé vzít stejnou ženu.

Zrádná nemoc

Jiří Ornest bojoval o život již dříve, a to během operace srdeční chlopně. Bohužel ale došlo ke komplikacím. Lékařům se sice jeho život podařilo zachránit, ale nezvrátili celkové ochrnutí. Herec se tak musel znovu učit chodit i mluvit. V rehabilitaci mu pomáhal elektronický přístroj, se kterým se pochlubil v Show Jana Krause. Měl ho připevněný pod kolenem, pomáhal mu při chůzi nadzvedávat špičku.

Později se však u něho ještě rozvinula rakovina močového měchýře. Tento boj již nedokázal vyhrát. Do poslední chvíle mu byla velkou oporou jeho dvojnásobná manželka Daniela Kolářová. Jiří Ornest zemřel 9. dubna 2017 ve věku 70 let.

Na Blankytnou pohádku s Jiřím Ornestem se můžete podívat 25. května ve 14:00 na ČT1.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jiří Ornest
Vlasta.cz: Jiří Ornest - Dvě svatby a jeden rozvod s Danielou Kolářovou, po ochrnutí se znovu učil chodit a mluvit
Blesk.cz: Tragický osud rodiny Jiřího Ornesta - Slavného strýce ze Sanitky usmýkal vlak
Blesk.cz: Zemřel herec Jiří Ornest - Manžel Daniely Kolářové po operaci ochrnul a učil se znovu chodit

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články